Rozdział 6 - Orzeczenia. - Regulamin czynności okręgowych sądów pracy i ubezpieczeń społecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.5.30

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lutego 1975 r.

Rozdział  6

Orzeczenia.

§  64.
1.
Orzeczenia kończące postępowanie i podlegające ogłoszeniu sporządza się i ogłasza bezpośrednio po rozpoznaniu sprawy, chyba że sąd odroczył ogłoszenie orzeczenia na inny dzień.
2.
Inne orzeczenie podlegające ogłoszeniu sporządza się i ogłasza bezpośrednio po jego wydaniu.
§  65.
O uchyleniu orzeczenia na posiedzeniu niejawnym z przyczyn określonych w art. 63 sąd orzeka postanowieniem.
§  66.
Na wstępie wyroku zamieszcza się wyrazy: "W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".
§  67.
1.
Jeżeli sporządzenie uzasadnienia orzeczenia przez przewodniczącego posiedzenia nie jest możliwe lub napotyka przeszkody, których czasu trwania nie można przewidzieć, uzasadnienie sporządza ławnik, który brał udział w wydaniu orzeczenia. Jeżeli sporządzenie uzasadnienia jest niemożliwe, przewodniczący wydziału czyni o tym wzmiankę w aktach sprawy.
2.
Przewodniczący wydziału w razie potrzeby wyznaczy sędziego do udzielenia pomocy ławnikowi przy sporządzaniu uzasadnienia.
3.
Jeżeli sprawa była rozpoznana przez skład powiększony (art. 5 § 2), uzasadnienie sporządzę sędzia sprawozdawca, a gdy zachodzą okoliczności, o których mowa w ust. 1, inny sędzia składu sądzącego.
§  68.
Jeżeli sąd uchyli orzeczenie organu orzekającego po przeprowadzeniu rozprawy i przekaże sprawę do ponownego rozpoznania z przyczyn określonych w art. 63, a odwołanie było oparte również lub wyłącznie na innych zarzutach, powinien wypowiedzieć się w uzasadnieniu swego orzeczenia także co do tych zarzutów i co do uchybień, które z urzędu należy brać pod rozwagę.
§  69.
W orzeczeniu zasądzającym należność pieniężną sąd wymienia w sentencji tego orzeczenia przy oznaczaniu przedmiotu sprawy także rodzaj należności.
§  70.
W razie gdy zawarcie ugody, cofnięcie odwołania lub ograniczenie żądania jest niedopuszczalne (art. 37 § 3), sąd prowadzi dalej postępowanie w sprawie, o czym zawiadamia strony, a do przyczyn uznania tych czynności za niedopuszczalne ustosunkowuje się w uzasadnieniu orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie.
§  71.
Sędzia nie ma obowiązku uzasadnienia orzeczenia, do którego zgłosił zdanie odrębne. Jeżeli jednak w sprawie rozpoznanej w składzie jednego sędziego i dwóch ławników zdanie odrębne zgłosi przewodniczący posiedzenia, a żaden z ławników nie podjął się sporządzenia uzasadnienia, sporządza je przewodniczący posiedzenia na podstawie motywów ustalonych w czasie narady.
§  72.
Zgłoszenie zdania odrębnego zaznacza się przy podpisie złożonym na orzeczeniu przez zamieszczenie odpowiedniej wzmianki.
§  73.
1.
Zdania odrębnego nie ogłasza się.
2.
Strony, ich pełnomocnicy i ustawowi przedstawiciele mogą zapoznać się ze zdaniem odrębnym i jego uzasadnieniem oraz robić z nich odpisy, nie mogą jednak otrzymać uwierzytelnionych odpisów zdania odrębnego i jego uzasadnienia.
§  74.
W razie uchylenia orzeczenia i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania innemu organowi sąd przesyła akta temu organowi, a odpis swego orzeczenia również organowi, który wydał uchylone orzeczenie.
§  75.
Po prawomocnym zakończeniu postępowania w sprawie sąd przesyła organowi orzekającemu odpis wydanego orzeczenia z uzasadnieniem.
§  76.
1.
Sąd może nadać klauzulę wykonalności tytułom egzekucyjnym pochodzącym od sądu, od zakładowych i powiatowych komisji rozjemczych oraz powiatowych komisji odwoławczych do spraw pracy, jeżeli akta sprawy znajdują się w sądzie.
2.
Do nadania klauzuli wykonalności stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 4 działu II rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 grudnia 1969 r. - Regulamin czynności sądów wojewódzkich i powiatowych w sprawach cywilnych i karnych (Dz. U. Nr 37, poz. 325).