Rozdział 5 - Posiedzenia. - Regulamin czynności okręgowych sądów pracy i ubezpieczeń społecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.5.30

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lutego 1975 r.

Rozdział  5

Posiedzenia.

§  48.
1.
Terminy posiedzeń w sprawach wyznacza przewodniczący wydziału lub z jego upoważnienia przewodniczący posiedzenia lub sędzia sprawozdawca.
2.
Godzinę rozpoczęcia posiedzenia oznacza się dla każdej sprawy wyznaczonej na posiedzenie z uwzględnieniem przypuszczalnego czasu trwania poprzedzających ją spraw oraz warunków komunikacji, z której korzystają osoby zamieszkałe poza siedzibą sądu.
§  49.
Przewodniczący posiedzenia (sędzia sprawozdawca) czuwa nad przygotowaniem posiedzenia, wydając sekretariatowi stosowne zarządzenia, chyba że czynności te zastrzegł sobie przewodniczący wydziału.
§  50.
Sprawy, w których występują te same osoby (strony bądź prokurator), wyznacza się na jedno posiedzenie oraz w następującej po sobie kolejności, chyba że spowodowałoby to opóźnienie biegu postępowania w którejkolwiek z tych spraw.
§  51.
1.
W razie stwierdzenia, że nie wszyscy współuczestnicy biorą udział w postępowaniu sądowym, mimo istnienia okoliczności przewidzianych w art. 60, przewodniczący wezwie tych współuczestników na rozprawę z jednoczesnym pouczeniem o uprawnieniach wynikających z tego przepisu.
2.
Tryb określony w ust. 1 stosuje się także wobec zainteresowanego (art. 77 § 2).
§  52.
O zmianie kolejności rozpoznawania spraw oraz o ewentualnym opóźnieniu rozpoczęcia posiedzenia w danej sprawie należy poinformować osoby zainteresowane, w szczególności przez sporządzenie odpowiednich wzmianek na wokandzie wywieszonej przed salą rozpraw.
§  53.
1.
Wszyscy obecni na sali rozpraw, nie wyłączając uczestniczących w posiedzeniu prokuratora i protokolanta, powstają z miejsc w czasie wejścia sądu na salę, odbierania przez sąd przyrzeczenia, ogłaszania wyroku oraz w czasie opuszczania sali przez sąd. Sędziowie powstają z miejsc podczas odbierania przyrzeczenia.
2.
W czasie posiedzenia każda osoba powstaje z miejsca, gdy przemawia do sądu lub gdy sąd do niej się zwraca. W uzasadnionych wypadkach przewodniczący posiedzenia może zezwolić na pozostawanie w pozycji siedzącej.
§  54.
1.
Przewodniczący posiedzenia zajmuje miejsce środkowe za stołem sędziowskim. Prokurator zajmuje miejsce przy stole sędziowskim po prawej stronie, a protokolant po lewej stronie sądu. Wnioskodawca zajmuje miejsce przed stołem sędziowskim po prawej stronie, a inny uczestnik postępowania - po lewej stronie sądu.
2.
Jeżeli w powiększonym składzie sądzącym (art. 5 § 2) uczestniczy prezes lub wiceprezes sądu albo przewodniczący wydziału - przewodnictwo należy do niego.
§  55.
Jeżeli po przesłuchaniu stron, które nie wyjaśniło dostatecznie faktów, sąd przesłuchał ponownie jedną ze stron po uprzednim odebraniu od niej przyrzeczenia, a strona potwierdziła w całości swe poprzednie zeznania, ponowne zaprotokołowanie złożonych zeznań nie jest konieczne. Można wówczas ograniczyć się do zaznaczenia w protokole, że strona w całości potwierdziła swoje poprzednie zeznanie. Jeżeli ponowne zeznanie strony zawiera tylko niewielkie zmiany w stosunku do poprzedniego zeznania, można ograniczyć się do zaprotokołowania tylko zmienionej części zeznań z zaznaczeniem, że w pozostałej części strona powtórzyła zeznania poprzednie.
§  56.
Przewodniczący posiedzenia czuwa nad tym, ażeby:
1)
członkowie składu sądzącego mogli zaznajomić się z aktami sprawy przed posiedzeniem i w miarę potrzeby zarządza odbycie wstępnej narady,
2)
posiedzenie rozpoczęło się punktualnie,
3)
w toku posiedzenia nie pominięto okoliczności koniecznych do wyjaśnienia sprawy i jej szybkiego zakończenia,
4)
podczas narady omówiono wszystkie wyłaniające się zagadnienia faktyczne i prawne i aby rozstrzygnięte zostały wszystkie wnioski stron.
§  57.
1.
Jeżeli przewodniczący posiedzenia uzna, iż złożenie do akt sprawy okazanego przedmiotu lub dokumentu albo odpisu lub wyciągu z dokumentu jest zbędne, należy przedmiot ten lub dokument opisać wyczerpująco w protokole lub notatce urzędowej wymieniając osobę, która je przedstawiła sądowi.
2.
Na dokumencie złożonym do akt w toku posiedzenia przewodniczący umieszcza wzmiankę, przez kogo dokument został złożony. W razie złożenia do akt sprawy przedmiotu, a także gdy z uwagi na rodzaj dokumentu może on być zwrócony po ukończeniu postępowania - wzmiankę taką zamieszcza się w protokole lub notatce urzędowej.
§  58.
1.
Gdy strona nie wypowiedziała się co do okoliczności istotnej dla rozstrzygnięcia sprawy, przewodniczący posiedzenia w razie potrzeby zwraca jej na to uwagę ze wskazaniem skutków z art. 230 Kpc.
2.
Jeżeli w sprawie występuje adwokat lub radca prawny, przewodniczący posiedzenia może wskazać na potrzebę wypowiedzenia się przez nich co do występujących w sprawie zagadnień prawnych.
§  59.
Rozprawa powinna być tak przygotowana i przeprowadzona, by sprawę można było rozpoznać na jednym posiedzeniu bez jej odraczania. Jeżeli okaże się to niemożliwe z powodu konieczności przeprowadzania dowodów ujawnionych w toku posiedzenia, przed odroczeniem tego posiedzenia należy przeprowadzić postępowanie dowodowe, chyba że byłoby to oczywiście niecelowe.
§  60.
1.
W razie odroczenia posiedzenia należy ogłosić stronom i innym osobom zainteresowanym obecnym na posiedzeniu termin następnego posiedzenia, chyba że niezwłoczne wyznaczenie następnego terminu nie jest możliwe.
2.
W razie ogłoszenia terminu następnego posiedzenia należy pouczyć strony i inne osoby zainteresowane o tym, które z nich mają obowiązek stawić się na następne posiedzenie bez osobnego wezwania, oraz o skutkach niestawiennictwa. Na żądanie należy wydać pismo wskazujące termin stawienia się w sądzie. Osoby nieobecne na posiedzeniu należy wezwać na następne posiedzenie lub zawiadomić o nim na zasadach ogólnych albo w sposób określony w art. 468 Kpc.
§  61.
Podczas narady i głosowania może być obecny oprócz członków składu sądzącego jedynie protokolant, chyba że przewodniczący posiedzenia uzna jego obecność za zbędną.
§  62.
1.
Protokół z posiedzenia sądu sporządza pracownik sekretariatu lub aplikant sądowy wyznaczony przez prezesa sądu lub przewodniczącego wydziału pod kierunkiem przewodniczącego posiedzenia.
2.
Protokół powinien być podpisany bezzwłocznie po posiedzeniu sądowym.
3.
Nie spisuje się protokołu z posiedzenia niejawnego, które odbywa się bez udziału stron.
§  63.
1.
Protokół z posiedzenia w sprawach ze stosunku pracy powinien zawierać wzmiankę, czy strony były nakłaniane do ugody, a także czy udzielono stronom pouczeń i wskazówek.
2.
Wszelkie poprawki i uzupełnienia treści protokołu należy omówić w końcowej części protokołu przed jego podpisaniem albo w osobnej wzmiance podpisanej przez protokolanta i przewodniczącego posiedzenia.