Rozdział 4 - Pomoc sądowa. - Regulamin czynności okręgowych sądów pracy i ubezpieczeń społecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.5.30

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lutego 1975 r.

Rozdział  4

Pomoc sądowa.

§  44.
1.
W zleceniu przeprowadzenia dowodu lub czynności wyjaśniających przez sąd wezwany należy dokładnie określić czynności, które mają być dokonane, oznaczyć dokładnie fakty podlegające stwierdzeniu, oświadczenia, które powinny być odebrane, i przytoczyć okoliczności, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Należy również wskazać adresy osób, które mają być przesłuchane oraz zawiadomione o terminie czynności, jak również podać, czy i które osoby mają być przesłuchane po odebraniu przyrzeczenia.
2.
Pismo o udzielenie pomocy sądowej podpisuje przewodniczący wydziału lub przewodniczący posiedzenia.
3.
Do pisma dołącza się w razie potrzeby akta lub odpisy z akt sprawy. W szczególności do pisma dołącza się protokoły przesłuchania świadków lub akta w całości, gdy sąd postanowił przeprowadzić powtórnie dowód z zeznań świadków badanych przez organ orzekający.
§  45.
1.
Sąd wezwany przeprowadzi również dowody nie wymienione w zleceniu, o którym mowa w § 44 ust. 1, jeżeli jest to uzasadnione wynikami postępowania w sprawie.
2.
Jeżeli udzielenie pomocy sądowej nie jest możliwe, sąd wezwany zwraca zlecenie sądowi wzywającemu z podaniem przyczyny jego niewykonania.
§  46.
1.
Pismo o udzielenie pomocy sądowej skierowane do sądu miejscowo niewłaściwego sąd wezwany przekazuje sądowi właściwemu i zawiadamia o tym sąd wzywający. W razie otrzymania wiadomości, że osoba, która ma być przesłuchana, nie mieszka pod wskazanym adresem i adresu zamieszkania lub miejsca pracy nie da się ustalić przy pomocy innych wezwanych w tej sprawie osób, sąd wezwany zwraca się do właściwego urzędu terenowego organu administracji państwowej prowadzącego ewidencje ludności albo do zakładu pracy, w którym pracowała ta osoba, o podanie aktualnego adresu.
2.
W razie stwierdzenia, że wezwana osoba mieszka w okręgu innego sądu, pismo o udzielenie pomocy sądowej przesyła się właściwemu sądowi i zawiadamia o tym sąd wzywający.
3.
Wszelkie czynności w ramach pomocy sądowej sąd wezwany podejmuje niezwłocznie, ażeby wykonanie zlecenia mogło nastąpić w terminie siedmiu dni od daty jego wpływu.
§  47.
1.
Jeżeli sąd wezwany - stosownie do obowiązujących przepisów - przyzna osobom biorącym udział w postępowaniu wynagrodzenie i zwrot kosztów podróży, wypłaca je uprawnionym ze swoich środków finansowych przeznaczonych na ten cel, a wykaz wypłaconych należności dołącza do akt, które przesyła sądowi wzywającemu po wykonaniu zlecenia.
2.
Ściągnięcie grzywien wymierzonych przez sąd wezwany należy do tego sądu. Postanowienie o nałożeniu grzywny wyłącza się z akt, zamieszczając o tym wzmiankę w aktach.