Rozdział 2 - Wstępne badanie sprawy i czynności wyjaśniające. - Regulamin czynności okręgowych sądów pracy i ubezpieczeń społecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.5.30

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lutego 1975 r.

Rozdział  2

Wstępne badanie sprawy i czynności wyjaśniające.

§  20.
Po wpłynięciu akt sprawy wraz z odwołaniem lub akt nadesłanych na żądanie sądu w związku z odwołaniem złożonym w sądzie przewodniczący wydziału przeprowadza niezwłocznie w miarę możności tego samego lub następnego dnia wstępne badanie sprawy lub wyznacza sędziego, który powinien dokonać tej czynności w tym samym dniu.
§  21.
1.
W razie złożenia odwołania po upływie terminu, jednakże z opóźnieniem nie przekraczającym trzech tygodni, przewodniczący wydziału - w zależności od oceny tego opóźnienia - kieruje sprawę na posiedzenie niejawne lub podejmuje czynności dla przygotowania i wyznaczenia rozprawy.
2.
Jeżeli w odwołaniu wniesionym po upływie terminu z opóźnieniem, o którym mowa w ust. 1, nie podano przyczyny opóźnienia, przewodniczący wydziału wezwie odwołującego się do wskazania tej przyczyny.
3.
Jeżeli na posiedzeniu niejawnym, o którym mowa w ust. 1, sąd postanowi rozpatrzyć spóźnione odwołanie, przewodniczący wydziału podejmuje czynności dla przygotowania i wyznaczenia rozprawy.
§  22.
W razie gdy pismo wszczynające postępowanie nie odpowiada warunkom formalnym, a z treści pisma wynika, że podlega ono odrzuceniu albo że sprawę należy przekazać innemu sądowi lub innemu organowi, przewodniczący wydziału wyznacza posiedzenie niejawne bez wzywania strony do uzupełnienia pisma, chyba że bez tego uzupełnienia nie można wydać postanowienia w przedmiocie odrzucenia pisma lub przekazania sprawy.
§  23.
W zarządzeniu o wezwanie strony do uzupełnienia pisma przewodniczący wydziału powinien dokładnie wskazać sposób oraz termin uzupełnienia pisma. Stronę należy pouczyć o skutkach niewykonania zarządzenia w oznaczonym terminie.
§  24.
1.
W razie gdy jest to możliwe, uzupełnienie odwołania może nastąpić również w drodze złożenia przez stronę oświadczenia do protokołu w sądzie właściwym do rozpoznania odwołania.
2.
Jeżeli pracownik lub osoba ubiegająca się o świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego złoży odwołanie bezpośrednio do sądu bez dołączenia odpisu dla strony przeciwnej i nie uzupełni tego braku we wskazanym terminie, przewodniczący wydziału w uzasadnionych wypadkach zarządza sporządzenie odpisu przez sekretariat.
§  25.
Jeżeli odwołaniu można nadać bieg, chociaż nie odpowiada ono warunkom formalnym, uzupełnienie takiego odwołania może nastąpić w toku czynności wyjaśniających lub na rozprawie.
§  26.
Jeżeli strona nie dołączyła do pisma dokumentów zgłoszonych jako dowód, przewodniczący wydziału wzywa stronę do złożenia odpisów tych dokumentów, a na żądanie strony przeciwnej - ich oryginałów. O złożeniu oryginałów dokumentów zawiadamia się stronę żądającą ich złożenia.
§  27.
Czynności wyjaśniające lub przeprowadzenie dowodu mogą być wyznaczone poza lokalem sądu, w szczególności gdy z roszczeniem w sprawie występuje większa liczba pracowników, gdy zachodzi potrzeba przeprowadzenia dowodu z oględzin lub z zeznań większej liczby świadków, a ponadto gdy przyczyni się to do przyspieszenia postępowania lub znacznej oszczędności kosztów.
§  28.
W notatce urzędowej z czynności wyjaśniających należy w sposób zwięzły i przejrzysty przedstawić wynik tych czynności oraz ewentualne informacje co do istnienia określonych dowodów lub konieczności ich przeprowadzenia.
§  29.
Jeżeli w czasie wstępnego badania sprawy lub w toku postępowania wyjaśniającego okaże się, że sprawa jest zawiła, przewodniczący wydziału lub przewodniczący posiedzenia przedstawia akta prezesowi sądu w celu zarządzenia rozpoznania sprawy w składzie trzech sędziów i dwóch ławników.
§  30.
Jeżeli zarządzenie oględzin z udziałem biegłego nie jest celowe, a przed wydaniem opinii zachodzi potrzeba obejrzenia przez biegłego rzeczy znajdującej się w posiadaniu strony, należy w postanowieniu o dopuszczeniu dowodu z biegłego zobowiązać jednocześnie stronę do udostępnienia biegłemu rzeczy w czasie przez niego określonym.
§  31.
1.
Jeżeli biegły zobowiązany jest do złożenia opinii na piśmie, powinien złożyć tę opinię wraz i odpisami dla stron, chyba że przewodniczący wydziału zarządzi inaczej.
2.
Przewodniczący wydziału zarządza niezwłoczne doręczenie stronom odpisów opinii biegłego złożonej przed rozprawą lub zawiadomienie stron w sposób określony w art. 468 Kpc o możliwości zapoznania się z treścią opinii złożonej do akt sprawy.