Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Regulamin czynności okręgowych sądów pracy i ubezpieczeń społecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.5.30

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lutego 1975 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
Rozkład czynności sądowych oraz urządzenia sądu powinny zapewniać obywatelom możność załatwiania spraw bez zbędnej straty czasu oraz ułatwiać im obecność na rozprawach i innych jawnych posiedzeniach sądu.
§  2.
1.
Sekretariaty sądowe otwarte są dla interesantów co najmniej przez cztery godziny w ciągu dnia pracy sądu w czasie ustalonym przez prezesa sądu, z tym że w każdym uzasadnionym wypadku należy załatwiać interesantów również poza ustalonymi godzinami przyjęć.
2.
Sekretariaty sądowe powinny być otwarte dla interesantów co najmniej raz w tygodniu poza normalnym czasem pracy sądu. Dni tygodnia i godziny tych przyjęć ustala prezes sądu w porozumieniu z właściwym terenowym organem administracji państwowej.
§  3.
Prezes sądu, wiceprezesi oraz przewodniczący wydziałów przyjmują interesantów w czasie ustalonym przez prezesa. Godziny przyjęć co najmniej jednej z tych osób powinny przypadać w czasie, o którym mowa w § 2 ust. 2.
§  4.
Biuro podawcze otwarte jest dla interesantów w ciągu całego dnia pracy sądu oraz w wypadkach, o których mowa w § 2 ust. 2.
§  5.
1.
Osobom zgłaszającym się do sądu wyjaśnia się w miarę potrzeby treść obowiązujących przepisów, w szczególności dotyczących postępowania sądowego.
2.
Prezes sądu wyznacza spośród pracowników sądu osoby zobowiązane do udzielania wyjaśnień, o których mowa w ust. 1.
3.
Od osób zgłaszających się do sądu nie należy żądać złożenia pisma, jeżeli możliwe jest sporządzenie protokołu lub notatki urzędowej przez pracownika sądowego.
§  6.
Stronom należy umożliwić przejrzenie akt sprawy przed posiedzeniem.
§  7.
1.
W wypadkach szczególnie uzasadnionych przewodniczący wydziału może na wniosek osób uprawnionych zarządzić przesłanie akt do sądu powiatowego miejsca zamieszkania tych osób na okres 3 dni w celu ułatwienia im przejrzenia akt i sporządzenia odpisów. O wysłaniu akt zawiadamia się osobę uprawnioną.
2.
Jeżeli osoba uprawniona do przejrzenia akt jest pozbawiona wolności, przewodniczący wydziału może zarządzić na jej wniosek przesłanie akt do zakładu karnego lub aresztu śledczego na okres nie dłuższy niż określony w ust. 1, chyba że celowe jest umożliwienie tej osobie przejrzenia akt w sekretariacie sądu.
3.
Przewodniczący wydziału może zarządzić wydanie lub przesłanie akt biegłemu, jeżeli jest to niezbędne dla sporządzenia opinii w sprawie. W zarządzeniu tym należy określić termin zwrotu akt.
§  8.
1.
Przewodniczący wydziału zezwala na przejrzenie akt sprawy w sekretariacie upoważnionym przedstawicielom związków zawodowych i innych organizacji społecznych ludu pracującego, które mogą wstąpić do toczącego się postępowania w danej sprawie lub zgłosić w nim swój udział.
2.
Przewodniczący wydziału może również zezwolić na przejrzenie akt w sekretariacie upoważnionemu przedstawicielowi organu administracji państwowej, jeżeli żądanie przejrzenia akt jest uzasadnione.
§  9.
1.
Akta sprawy przesyła się Ministerstwu Sprawiedliwości, Sądowi Najwyższemu oraz Prokuraturze Generalnej na każde żądanie po dokonaniu niezbędnych czynności w sprawie. Innemu sądowi, sądowi powszechnemu, prokuratorowi oraz Ministerstwu Pracy, Płac i Spraw Socjalnych i Centralnej Radzie Związków Zawodowych przesyła się akta, jeżeli pozwala na to bieg sprawy. O przeszkodzie w przesłaniu akt należy niezwłocznie zawiadomić organ, który zażądał akt.
2.
Organowi administracji państwowej nie wymienionemu w ust. 1 przesyła się akta w wypadkach uzasadnionych, jeżeli pozwala na to bieg sprawy.
3.
Zarządzając przesłanie akt sprawy nie zakończonej, potrzebnych jako dowód w innej sprawie, przewodniczący wydziału określa termin zwrotu akt uwzględniając czas potrzebny do dokonania odpowiednich czynności przez organ wzywający.
§  10.
1.
Każde pismo wpływające do sądu powinno być przedstawione niezwłocznie, najpóźniej następnego dnia po dniu wpływu, przewodniczącemu wydziału, który wydaje odpowiednie zarządzenie. Stosuje się to również do wniosków zgłoszonych w sądzie ustnie do protokołu.
2.
Czynności wymienione w ust. 1 przewodniczący wydziału może przekazać przewodniczącemu posiedzenia albo sędziemu sprawozdawcy.
§  11.
Każde postanowienie sądu lub zarządzenie przewodniczącego, którym strona lub inna osoba zobowiązana została do dokonania określonej czynności, powinno określać termin wykonania tej czynności oraz zawierać pouczenie o skutkach jej niewykonania.
§  12.
1.
Zgłoszony w odwołaniu wniosek o ustanowienie adwokata przewodniczący wydziału kieruje niezwłocznie na posiedzenie niejawne.
2.
Jeżeli strona do wniosku wymienionego w ust. 1 nie dołączyła odpowiedniego zaświadczenia organu administracji państwowej, a w aktach sprawy brak jest wystarczających danych o stanie rodzinnym, majątku i dochodach tej strony, przewodniczący wydziału wyznacza jej odpowiedni termin do złożenia tego zaświadczenia, jednak bez rygoru z art. 30 Kpc.
§  13.
1.
W toku postępowania wolno wydać stronie złożony przez nią w sprawie dokument na zarządzenie przewodniczącego wydziału lub przewodniczącego posiedzenia, a po ukończeniu postępowania tylko na zarządzenie przewodniczącego wydziału.
2.
Wydanie dokumentu może być uzależnione od złożenia do akt uwierzytelnionego odpisu lub wyciągu z tego dokumentu. W wypadkach uzasadnionych przewodniczący może zarządzić sporządzenie takiego odpisu lub wyciągu z dokumentu przez sekretariat sądu.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do wydawania dokumentów osobie nie będącej stroną.
§  14.
W toku postępowania sądowego sąd zwraca się do innych sądów i organów bezpośrednio, chyba że przepis szczególny nakazuje przesłanie sprawy lub pisma za pośrednictwem Ministerstwa Sprawiedliwości.
§  15.
Komunikowanie się sądów z organami i urzędami zagranicznymi określają odrębne przepisy.
§  16.
1.
Sąd zawiadamia prokuratora o sprawie, jeżeli uzna jego udział w postępowaniu za celowy.
2.
Zawiadomienie sąd kieruje do prokuratora wojewódzkiego, podając zwięźle stan sprawy.
§  17.
1.
Kuratorem strony, której miejsce pobytu nie jest znane albo która nie ma zdolności procesowej ani przedstawiciela ustawowego, należy w miarę możności ustanowić osobę obeznaną ze stanem spraw tej strony.
2.
Kuratelę, o której mowa w ust. 1, sąd uchyla po ustanowieniu dla strony przedstawiciela ustawowego przez sąd opiekuńczy.
§  18.
O wyznaczeniu posiedzenia poza lokalem sądu zawiadamia się prezesa sądu, z wyjątkiem wypadku, gdy posiedzenie wyznacza się w celu przeprowadzenia dowodu z oględzin albo w celu przesłuchania osoby, która nie może stawić się w sądzie.
§  19.
1.
Użyte w rozporządzeniu określenie "posiedzenie" oznacza rozprawę, inne posiedzenie jawne oraz posiedzenie niejawne, chyba że z poszczególnych przepisów wynika co innego.
2.
Artykuły powołane w niniejszym rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają przepisy ustawy z dnia 24 października 1974 r. o okręgowych sądach pracy i ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 39, poz. 231).