Art. 3. - Regulacja i utrzymanie wód spławnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.102.882

Akt utracił moc
Wersja od: 24 listopada 1927 r.
Art.  3.

Państwo pokrywa w miarę przyznanych budżetem środków koszta budowy i utrzymania robót przewidzianych w art. 2 niniejszego rozporządzenia do wysokości 60%, jeżeli roboty powyższe mają na celu utrzymywanie spławności rzeki, albo są potrzebne ze wzglądu na ulepszenie żeglowności lub spławności sieci dróg wodnych, względnie jej części i o ile wojewódzki związek samorządowy sam lub razem z interesowanymi pokryje resztę kosztów.

Jeżeli zaś roboty regulacyjne mają na celu tylko utrzymanie wolnego odpływu lub ochronę brzegów, udział Państwa nie może przekraczać 50% kosztów robót i ich utrzymania, których resztę pokryje wojewódzki związek samorządowy, sani lub razem z interesowanymi.

Interesowani mają być w myśl art. 174 ustawy wodnej pociągnięci do udziału w kosztach w miarę osiągniętych korzyści, nie wyżej jednak, niż w łącznej wysokości 20% ogólnych kosztów budowy i utrzymania.

Państwo, samorządy, spółki wodne i osoby prywatne nie mogą być pociągane do udziału w kosztach robót i ich utrzymania z tytułu posiadania budowli wodnych i plantacyj wiklinowych, służących do ochrony lub regulacji.

W wypadkach, zasługujących na uwzględnienie, może być przyznany przez Ministra Robót Publicznych w porozumieniu z Ministrem Skarbu wyższy udział Państwa na regulacją wód spławnych i utrzymanie wzniesionych w związku z nią budowli wodnych.

Również może Minister Robót Publicznych w porozumieniu z Ministrem Skarbu pokryć zaliczkowo ze Skarbu Państwa udział, przypadający na interesowanych. Sposób pokrycia określi Minister Robót Publicznych w porozumieniu z Ministrem Skarbu osobnem rozporządzeniem.