§ 2. - Ramowe plany nauczania w publicznych szkołach i placówkach artystycznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.785

Akt utracił moc
Wersja od: 16 czerwca 2014 r.
§  2.
1.
Ramowy plan nauczania określa tygodniowy wymiar godzin:
1)
obowiązkowych zajęć edukacyjnych;
2)
do dyspozycji dyrektora szkoły.
2.
Godziny do dyspozycji dyrektora szkoły są liczone w odniesieniu do cyklu kształcenia w szkole oraz do prowadzonych specjalności. Zajęcia prowadzone w ramach godzin do dyspozycji dyrektora szkoły są realizowane w wymiarze ustalonym przez dyrektora szkoły, w ramach posiadanych środków finansowych oraz warunków organizacyjnych i kadrowych szkoły, i mogą być przeznaczone na:
1)
zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych artystycznych i ogólnokształcących;
2)
realizację innych zajęć edukacyjnych nieujętych w ramowym planie nauczania, dla których nie została ustalona podstawa programowa, lecz program nauczania został włączony do szkolnego zestawu programów nauczania;
3)
realizację zespołowych projektów artystycznych;
4)
zajęcia rozwijające dla uczniów, z uwzględnieniem ich potrzeb, uzdolnień i zainteresowań;
5)
zajęcia przeznaczone dla uczniów wybitnie uzdolnionych, osiągających znaczące sukcesy artystyczne;
6)
zajęcia organizowane w ramach udzielanej uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole, zgodnie z przepisami w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
3.
Zwiększenie wymiaru obowiązkowych zajęć edukacyjnych artystycznych, realizowanych przez ucznia w cyklu kształcenia na danym etapie edukacyjnym, nie może przekraczać liczby godzin do dyspozycji dyrektora szkoły, przeznaczonych na zajęcia edukacyjne artystyczne, określonych dla danego typu szkoły lub cyklu kształcenia.
4.
Dyrektor szkoły, w uzgodnieniu z organem prowadzącym, przydziela dodatkowe godziny na prowadzenie zajęć rewalidacyjnych z uczniami niepełnosprawnymi, z tym że minimalny tygodniowy wymiar godzin zajęć rewalidacyjnych wynosi 2 godziny na ucznia.
5.
Zajęcia religii/etyki są realizowane zgodnie z przepisami w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.
6.
Zajęcia wychowania do życia w rodzinie są realizowane zgodnie z przepisami w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.