Rada Opieki Społecznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.26.171

Akt utracił moc
Wersja od: 12 kwietnia 1932 r.

USTAWA
z dnia 18 lutego 1925 r.
o Radzie Opieki Społecznej.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:

Do zakresu działania Rady Opieki Społecznej, jako organu doradczego i opinjodawczego przy Ministrze Pracy i Opieki Społecznej, należy:

1)
rozpatrywanie projektów ustaw z zakresu opieki społecznej i tych rozporządzeń, które Minister Pracy i Opieki Społecznej przekaże Radzie do opinji:
2)
wnioskowanie o potrzebie nowych ustaw i rozporządzeń z zakresu opieki społecznej i opracowywanie odpowiednich projektów;
3)
opinjowanie o zarządzeniach administracyjnych, zamierzonych przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej, jakie jej do opinji zostaną przedłożone, i wnioskowanie o potrzebie zarządzeń administracyjnych, które Radzie wydają się konieczne;
4)
popieranie poczynań samorządów i organizacyj społecznych, jakie na polu opieki społecznej Rada uzna za pożyteczne.

Rada Opieki Społecznej składa się:

1)
z przedstawicieli samorządu wojewódzkiego, po jednym z każdego województwa, wybranych przez sejmiki wojewódzkie, a do czasu wprowadzenia w życie samorządu wojewódzkiego - z delegatów, wyznaczonych przez wojewodów, po jednym z każdego województwa, z pośród osób, pracujących na polu opieki społecznej;
2)
z przedstawicieli rad miejskich miast, wybranych po jednym z pośród każdego miasta: Warszawy, Łodzi, Krakowa, Lwowa, Poznania, Wilna i Katowic, oraz trzech miast mniejszych, powołanych do wysłania swych przedstawicieli przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej po zasiegnięciu opinji Związku miast;
3)
z dziesięciu przedstawicieli sejmików powiatowych, powołanych do wysłania swych przedstawicieli przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej po zasięgnięciu opinji zrzeszeń samorządów powiatowych;
4)
z dziesięciu przedstawicieli z wyboru tych organizacyj i instytucyj społecznych, które wyznaczy Minister Pracy i Opieki Społecznej, z uwzględnieniem głównych działów wykonywanej opieki, a w pierwszym rzędzie organizacyj, działających na terenie całego Państwa.

Członkowie Rady Opieki Społecznej powoływani są na okres 3-letni, jednakże przed upływem tego okresu tracą prawa członków Rady w razie odwołania przez te instytucje, jakie w Radzie Opieki Społecznej reprezentują, lub jeśli na dwóch z kolei posiedzeniach bez usprawiedliwienia byli nieobecni.

W posiedzeniach Rady Opieki Społecznej biorą również udział, bez prawa głosowania, rzeczoznawcy oraz przedstawiciele zainteresowanych ministerstw.

Przewodniczącym Rady Opieki Społecznej, jest Minister Pracy i Opieki Społecznej lub w jego zastępstwie osoba, którą Minister Pracy i Opieki Społecznej na to stanowisko powoła.

Przewodniczący Rady Opieki Społecznej nie bierze udziału w głosowaniach.

Posiedzenia Rady Opieki Społecznej odbywają się w Warszawie. Posiedzenia Rady zwołuje przewodniczący Rady w miarę potrzeby, a co najmniej raz do roku.

Uchwały Rady zapadają większością głosów członków Rady, obecnych na posiedzeniu.

Rada Opieki Społecznej opracuje wewnętrzny regulamin swych obrad, który zatwierdza Minister Pracy i Opieki Społecznej.

Czynności biurowe, związane z działalnością Rady, załatwia i wykonywa Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej.

Członkowie Rady Opieki Społecznej nie pobierają wynagrodzenia za swe czynności.

Wykonanie ustawy zleca się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej.

Ustawa wchodzi w wykonanie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 7 zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 10 marca 1932 r. (Dz.U.32.30.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 12 kwietnia 1932 r.