Rozdział 9 - Sposób sprawowania nadzoru oraz dokumentowania wykonywania czynności związanych z nadzorem nad psami służbowymi, końmi służbowymi, psami służbowymi wycofanymi z użycia lub końmi służbowymi wycofanymi z użycia - Psy służbowe i konie służbowe w Straży Granicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.2476

Akt obowiązujący
Wersja od: 21 grudnia 2021 r.

Rozdział  9

Sposób sprawowania nadzoru oraz dokumentowania wykonywania czynności związanych z nadzorem nad psami służbowymi, końmi służbowymi, psami służbowymi wycofanymi z użycia lub końmi służbowymi wycofanymi z użycia

§  41. 
1. 
Bezpośredni nadzór nad czynnościami realizowanymi w związku z powierzeniem przewodnikowi psa służbowego sprawuje:
1)
w placówce - komendant placówki lub osoba przez niego wyznaczona;
2)
w wydziale zabezpieczenia działań jednostki organizacyjnej SG - naczelnik tego wydziału lub osoba przez niego wyznaczona.
2. 
Do czynności realizowanych w związku z powierzeniem przewodnikowi psa służbowego należy:
1)
opieka nad psem służbowym;
2)
użycie psa służbowego w służbie;
3)
szkolenie doskonalące psa służbowego oraz przewodnika;
4)
prowadzenie dziennika szkolenia i użycia psa służbowego;
5)
prowadzenie książki psa służbowego, o której mowa w § 24 ust. 1;
6)
sporządzanie notatki służbowej z użycia psa służbowego.
3. 
Bezpośredni nadzór obejmuje sprawy związane:
1)
z optymalnym oraz racjonalnym używaniem psa służbowego zgodnie z jego przeznaczeniem;
2)
z opracowaniem miesięcznego planu szkolenia doskonalącego psa służbowego i przewodnika;
3)
z systematyczną realizacją planu szkolenia doskonalącego psa służbowego i przewodnika;
4)
ze stanem technicznym pomieszczeń i zapleczy gospodarczych przeznaczonych dla psa służbowego;
5)
z wyposażeniem w sprzęt do szkolenia i pielęgnacji psa służbowego;
6)
ze stanem zdrowia, pielęgnacją i żywieniem psa służbowego.
4. 
Osoby sprawujące bezpośredni nadzór sprawdzają prawidłowość realizacji spraw objętych tym nadzorem w odniesieniu do każdego psa służbowego co najmniej raz na dwa miesiące.
5. 
W trakcie realizacji czynności, o której mowa w ust. 4, osoby sprawujące bezpośredni nadzór dokumentują uwagi i zalecenia w dzienniku, o którym mowa w ust. 2 pkt 4.
6. 
Merytoryczny nadzór nad prawidłowością realizacji czynności, o których mowa w ust. 2, sprawuje kynolog jednostki.
7. 
Merytoryczny nadzór jest realizowany w zakresie:
1)
terminowości szkolenia doskonalącego oraz sposobu jego przeprowadzania;
2)
użycia psa służbowego w służbie;
3)
przeprowadzania badań stanu zdrowia, dokonywania szczepień i odrobaczeń psa służbowego;
4)
wyposażenia w sprzęt do szkolenia i pielęgnacji psa służbowego, jego żywienia, miejsca utrzymywania i pielęgnacji;
5)
zdolności użytkowej psa służbowego;
6)
prawidłowości prowadzenia dokumentacji przez przewodnika.
8. 
W ramach merytorycznego nadzoru kynolog jednostki sprawdza prawidłowość realizacji zadań związanych z kynologią służbową w odniesieniu do każdego psa służbowego co najmniej raz na cztery miesiące.
9. 
W trakcie realizacji czynności, o której mowa w ust. 8, kynolog jednostki dokumentuje spostrzeżenia, uwagi i zalecenia w dzienniku, o którym mowa w ust. 2 pkt 4, oraz sporządza notatkę służbową, którą przekazuje drogą służbową kierownikowi jednostki organizacyjnej SG.
10. 
Przewodnik potwierdza zapoznanie się ze spostrzeżeniami, uwagami i zaleceniami przez złożenie podpisu w dzienniku, o którym mowa w ust. 2 pkt 4.
11. 
Funkcjonariusz lub pracownik Straży Granicznej wyznaczony przez kierownika jednostki organizacyjnej SG, w ramach nadzoru nad psami służbowymi wycofanymi z użycia w Straży Granicznej, dokonują w odniesieniu do każdego psa służbowego co najmniej raz na pół roku i każdorazowo w przypadku zmiany stałego miejsca przebywania i chowu zwierzęcia:
1)
przeglądu kondycji i pielęgnacji psa służbowego wycofanego z użycia;
2)
sprawdzenia poddawania psa służbowego wycofanego z użycia w terminie wymaganym badaniom stanu zdrowia, szczepieniom, odrobaczaniu oraz innym zabiegom profilaktycznym zleconym przez lekarza weterynarii;
3)
sprawdzenia prawidłowości żywienia i warunków utrzymania psa służbowego wycofanego z użycia.
12. 
Po przeprowadzeniu czynności, o których mowa w ust. 11, sporządza się notatkę służbową, którą przekazuje się drogą służbową kierownikowi jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się pies służbowy wycofany z użycia.
§  42. 
1. 
Raz w roku w jednostce organizacyjnej SG jest przeprowadzana kontrola kondycji i utrzymania psów służbowych.
2. 
W trakcie kontroli dokonuje się sprawdzenia kondycji fizycznej, odżywiania, czystości psów służbowych, stanu sanitarnego i technicznego kojców i wybiegów dla psów służbowych, pomieszczeń i zapleczy gospodarczych, w których są wykonywane czynności związane z opieką nad tymi psami, a także prawidłowości w zakresie wyposażenia, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 75 ust. 3 ustawy.
3. 
Kontrolę w jednostce organizacyjnej SG przeprowadza komisja powołana przez kierownika tej jednostki, w skład której wchodzą kynolog jednostki, przedstawiciel wydziału techniki i zaopatrzenia tej jednostki oraz, w zależności od potrzeb, przedstawiciele innych komórek organizacyjnych tej jednostki.
§  43. 
Wykonanie opieki nad psem służbowym ewidencjonuje się w dzienniku, o którym mowa w § 41 ust. 2 pkt 4, oraz w formie wykazu, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 116 ust. 2 ustawy.
§  44. 
1. 
Bezpośredni nadzór nad realizacją zadań, wykonywanych przez jeźdźca i przechowawcę, sprawuje komendant placówki.
2. 
Bezpośredni nadzór obejmuje sprawy związane:
1)
z optymalnym oraz z racjonalnym używaniem koni służbowych zgodnie z ich przeznaczeniem;
2)
z realizacją szkolenia doskonalącego;
3)
ze stanem technicznym pomieszczeń i zapleczy gospodarczych przeznaczonych dla koni służbowych;
4)
z wyposażeniem konia służbowego w sprzęt jeździecki i przybory do pielęgnacji zgodnie z zestawem należności przy sługującym na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 75 ust. 3 ustawy.
3. 
Merytoryczny nadzór nad realizacją zadań, o których mowa w ust. 2, sprawuje hipolog jednostki.
4. 
Merytoryczny nadzór jest realizowany w zakresie:
1)
terminowości szkolenia doskonalącego oraz sposobu jego przeprowadzania;
2)
użycia koni służbowych w służbie;
3)
systematyczności przeprowadzania badań stanu zdrowia konia służbowego;
4)
pielęgnacji, żywienia i warunków utrzymania konia służbowego;
5)
zdolności użytkowej konia służbowego;
6)
prowadzenia dziennika szkolenia i użycia konia służbowego;
7)
systematyczności prowadzenia dokumentacji przez jeźdźca.
5. 
Hipolog jednostki w ramach merytorycznego nadzoru sprawdza prawidłowość realizacji zadań z zakresu hipologii służbowej w odniesieniu do każdego konia służbowego co najmniej raz na cztery miesiące.
6. 
W trakcie realizacji czynności, o której mowa w ust. 5, hipolog jednostki dokumentuje spostrzeżenia, uwagi i zalecenia w dzienniku, o którym mowa w ust. 4 pkt 6, oraz sporządza notatkę służbową, którą przekazuje drogą służbową kierownikowi jednostki organizacyjnej SG.
7. 
Jeździec potwierdza zapoznanie się ze spostrzeżeniami, uwagami i zaleceniami przez złożenie podpisu w dzienniku, o którym mowa w ust. 4 pkt 6.
8. 
Funkcjonariusz lub pracownik Straży Granicznej wyznaczony przez kierownika jednostki organizacyjnej SG, w ramach nadzoru nad końmi służbowymi wycofanymi z użycia dokonuje w odniesieniu do każdego konia służbowego wycofanego z użycia co najmniej raz na pół roku i każdorazowo w przypadku zmiany stałego miejsca przebywania i chowu zwierzęcia:
1)
przeglądu kondycji i pielęgnacji konia służbowego wycofanego z użycia;
2)
sprawdzenia poddawania konia służbowego wycofanego z użycia w terminie wymaganym badaniom stanu zdrowia, obowiązkowym szczepieniom, odrobaczaniu oraz innym zabiegom profilaktycznym zleconym przez lekarza weterynarii;
3)
sprawdzenia prawidłowości żywienia i warunków utrzymania konia służbowego wycofanego z użycia.
9. 
Po przeprowadzeniu czynności, o których mowa w ust. 8, sporządza się notatkę służbową, którą przekazuje się drogą służbową kierownikowi jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się koń służbowy wycofany z użycia.
§  45. 
1. 
Raz w roku w jednostce organizacyjnej SG jest przeprowadzana kontrola kondycji i utrzymania koni służbowych.
2. 
W trakcie kontroli dokonuje się sprawdzenia kondycji fizycznej, odżywiania, czystości koni służbowych, a także właściwych warunków w zakresie miejsca ich utrzymywania, wybiegów dla nich oraz zapleczy gospodarczych związanych z opieką nad końmi służbowymi, jak również zgodności wyposażenia w przybory do pielęgnacji i sprzęt jeździecki, zgodnie z obowiązującymi normami należności, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 75 ust. 3 ustawy.
3. 
Kontrolę w jednostce organizacyjnej SG przeprowadza komisja powołana przez kierownika tej jednostki, w skład której wchodzą hipolog jednostki, przedstawiciel wydziału techniki i zaopatrzenia tej jednostki oraz, w zależności od potrzeb, przedstawiciele innych komórek organizacyjnych tej jednostki.