Rozdział 4 - Tryb wycofywania z użycia psa służbowego i konia służbowego - Psy służbowe i konie służbowe w Straży Granicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.2476

Akt obowiązujący
Wersja od: 21 grudnia 2021 r.

Rozdział  4

Tryb wycofywania z użycia psa służbowego i konia służbowego

§  10. 
1. 
Procedurę wycofania psa służbowego z użycia przeprowadza komisja powołana przez kierownika jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się pies, na wniosek kynologa jednostki lub kierownika wewnętrznej komórki organizacyjnej tej jednostki.
2. 
W skład komisji wchodzą co najmniej:
1)
kynolog jednostki;
2)
inne osoby wyznaczone przez kierownika jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się pies służbowy.
3. 
Komisja powołana do wycofania psa służbowego z użycia:
1)
sporządza w 3 egzemplarzach protokół wycofania psa służbowego;
2)
kompletuje i dołącza dokumentację (książkę psa służbowego, wyniki badań diagnostycznych lub laboratoryjnych).
4. 
Protokół wycofania psa służbowego z użycia w Straży Granicznej zatwierdza kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej właściwej w sprawach kadr i szkolenia, po jego wcześniejszym zaopiniowaniu przez:
1)
komendanta OSS SG lub osobę przez niego upoważnioną po zasięgnięciu opinii lekarza weterynarii OSS SG - jeżeli powodem wycofania psa służbowego są przyczyny zdrowotne;
2)
kierownika wewnętrznej komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za szkolenie psów służbowych i przewodników w OSS SG - w pozostałych przypadkach.
5. 
Procedurę wycofania psa służbowego z użycia, w przypadku psa służbowego będącego na szkoleniu w OSS SG, przeprowadza komisja powołana przez komendanta OSS SG na wniosek kierownika wewnętrznej komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za szkolenie psów i przewodników w OSS SG lub kierownika wewnętrznej komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za zabezpieczenie weterynaryjne w OSS SG.
6. 
Wzór protokołu wycofania psa służbowego jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
§  11. 
1. 
W przypadku powstania wątpliwości co do powodów wycofania psa służbowego z użycia kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej właściwej w sprawach kadr i szkolenia może, z własnej inicjatywy lub na wniosek komendanta OSS SG, skierować przewodnika z psem służbowym do tego ośrodka na dodatkowe badania stanu zdrowia lub inne badania i testy umożliwiające określenie przydatności i zdolności użytkowej psa służbowego, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 7 pkt 7 ustawy.
2. 
Jeżeli zachodzi podejrzenie, że utrata zdolności użytkowej psa służbowego została spowodowana niewłaściwym nadzorem, utrzymaniem lub używaniem komisja, o której mowa w § 10 ust. 1 i 5, wskazuje w protokole wycofania psa służbowego okoliczności, które dają podstawę do uznania, że wycofanie psa służbowego jest wynikiem szkody wyrządzonej w mieniu Straży Granicznej.
§  12. 
Podstawą wycofania psa służbowego z użycia przez kierownika jednostki organizacyjnej SG jest protokół wycofania psa służbowego zatwierdzony przez kierownika komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej właściwej w sprawach kadr i szkolenia.
§  13. 
1. 
W przypadku wystąpienia przesłanek uzasadniających bezzwłoczne uśmiercenie psa służbowego określonych w art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 638 oraz z 2021 r. poz. 1718 i 1728), potrzebę taką stwierdza lekarz weterynarii w pisemnej opinii.
2. 
Z uśmiercenia psa służbowego sporządza się protokół uśmiercenia zwierzęcia służbowego, na podstawie którego sporządza się protokół wycofania psa służbowego.
3. 
Wzór protokołu uśmiercenia zwierzęcia służbowego jest określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
§  14. 
1. 
W przypadku utraty psa służbowego na skutek padnięcia lub konieczności bezzwłocznego uśmiercenia zwierzęcia na zasadach określonych w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, zaginięcia lub kradzieży, kierownik jednostki organizacyjnej SG, na podstawie otrzymanego meldunku o utracie psa służbowego, powołuje komisję w celu ustalenia okoliczności utraty psa służbowego oraz określenia, czy nie zachodzą okoliczności uzasadniające odpowiedzialność majątkową opiekuna.
2. 
Komisja:
1)
dokonuje zewidencjonowania utraty psa służbowego w postaci zestawienia zawierającego informacje dotyczące przynależności ewidencyjnej psa służbowego, daty jego utraty, przyczyny tej utraty oraz wysokości szkody;
2)
w przypadku padnięcia psa służbowego:
a)
sporządza protokół padnięcia psa służbowego,
b)
kompletuje i dołącza do protokołu padnięcia psa służbowego:
protokół sekcji zwłok,
wyniki dodatkowych badań (w tym toksykologiczne, histopatologiczne) prowadzonych w przypadku, gdy ich wykonanie jest niezbędne do wyjaśnienia przyczyny padnięcia psa służbowego;
3)
sporządza protokół wycofania psa służbowego.
3. 
Psa służbowego utraconego na skutek zaginięcia lub kradzieży wycofuje się po upływie 6 miesięcy od dnia zdarzenia.
4. 
Wzór protokołu padnięcia psa służbowego jest określony w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
§  15. 
1. 
W celu wycofania konia służbowego z użycia kierownik jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się koń, powołuje komisję, która przeprowadza ocenę stanu zdrowia i przydatności użytkowej konia służbowego.
2. 
W skład komisji wchodzą co najmniej:
1)
hipolog jednostki;
2)
przedstawiciel komórki właściwej w sprawach kadr i szkolenia jednostki organizacyjnej SG.
3. 
Komisja z przeprowadzonych czynności sporządza protokół wycofania konia służbowego z użycia w Straży Granicznej, w którym zamieszcza również rekomendację co do dalszego postępowania z koniem po jego wycofaniu. Protokół ten zatwierdza kierownik jednostki organizacyjnej SG.
4. 
Wzór protokołu wycofania konia służbowego jest określony w załączniku nr 8 do rozporządzenia.
§  16. 
1. 
W przypadku wystąpienia przesłanek uzasadniających bezzwłoczne uśmiercenie konia służbowego określonych w art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, potrzebę taką stwierdza lekarz weterynarii w pisemnej opinii.
2. 
Z uśmiercenia konia służbowego sporządza się protokół uśmiercenia zwierzęcia służbowego, na podstawie którego sporządza się protokół wycofania konia służbowego.
3. 
W przypadku padnięcia konia służbowego, komisja powołana przez kierownika jednostki organizacyjnej SG:
1)
sporządza protokół padnięcia konia służbowego;
2)
kompletuje i dołącza do protokołu padnięcia konia służbowego:
a)
protokół sekcji zwłok,
b)
wyniki dodatkowych badań (w tym toksykologiczne, histopatologiczne) prowadzonych w przypadku, gdy ich wykonanie jest niezbędne do wyjaśnienia przyczyny padnięcia konia służbowego;
3)
sporządza protokół wycofania konia służbowego.
4. 
Wzór protokołu padnięcia konia służbowego jest określony w załączniku nr 9 do rozporządzenia.