Rozdział 3 - Tryb rekrutacji kandydatów, którzy mogą zostać opiekunami psów służbowych wycofanych z użycia i koni służbowych wycofanych z użycia - Psy służbowe i konie służbowe w Straży Granicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.2476

Akt obowiązujący
Wersja od: 21 grudnia 2021 r.

Rozdział  3

Tryb rekrutacji kandydatów, którzy mogą zostać opiekunami psów służbowych wycofanych z użycia i koni służbowych wycofanych z użycia

§  8. 
1. 
W przypadku złożenia przez dotychczasowego przewodnika psa służbowego albo jeźdźca konia pisemnej deklaracji woli sprawowania opieki nad zwierzęciem wycofanym z użycia w Straży Granicznej, odpowiednio kynolog jednostki lub hipolog jednostki, na której stanie znajduje się pies służbowy lub koń służbowy, przeprowadza z dotychczasowym opiekunem zwierzęcia rozmowę kwalifikacyjną.
2. 
Z przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej kynolog jednostki albo hipolog jednostki sporządza notatkę służbową, w której zawiera opis możliwości zapewnienia dobrostanu psu służbowemu lub koniowi służbowemu przez dotychczasowego opiekuna zwierzęcia wraz z wnioskami.
3. 
Notatkę służbową kynolog jednostki albo hipolog jednostki przedkłada do akceptacji kierownikowi jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się zwierzę służbowe.
4. 
Decyzję o powierzeniu zwierzęcia służbowego wycofanego z użycia w Straży Granicznej dotychczasowemu opiekunowi zwierzęcia podejmuje kierownik jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się zwierzę służbowe.
5. 
W uzasadnionych przypadkach, przy braku decyzji o powierzeniu zwierzęcia służbowego dotychczasowemu opiekunowi zwierzęcia wszczyna się rekrutację, o której mowa w § 9.
§  9. 
1. 
Podczas rekrutacji kynolog jednostki albo hipolog jednostki, na której stanie znajduje się zwierzę służbowe, przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem na opiekuna zwierzęcia służbowego wycofanego z użycia w Straży Granicznej.
2. 
Z przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej kynolog jednostki albo hipolog jednostki sporządza notatkę służbową, w której zawiera ocenę kompetencji kandydata na opiekuna zwierzęcia służbowego wycofanego z użycia w Straży Granicznej wraz z wnioskami, uwzględniającą w szczególności:
1)
posiadanie odpowiednich umiejętności opiekowania się zwierzęciem służbowym;
2)
posiadanie niezbędnej wiedzy z zakresu żywienia zwierzęcia służbowego;
3)
możliwość zapewnienia dobrostanu zwierzęciu służbowemu.
3. 
Notatkę służbową kynolog jednostki albo hipolog jednostki przedkłada do akceptacji kierownikowi jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się zwierzę służbowe.
4. 
Decyzję o wyborze opiekuna zwierzęcia służbowego wycofanego z użycia w Straży Granicznej na podstawie notatki służbowej podejmuje kierownik jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się zwierzę służbowe.
5. 
Wzór protokołu powierzenia psa służbowego albo konia służbowego wycofanego z użycia jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
6. 
W przypadku braku możliwości wyłonienia opiekuna zwierzęcia służbowego wycofanego z użycia w Straży Granicznej kierownik jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się zwierzę, występuje z wnioskiem do Komendanta Głównego Straży Granicznej o wskazanie innej jednostki organizacyjnej SG, której kierownik będzie miał możliwość wyłonienia opiekuna zwierzęcia służbowego i sprawowania opieki nad zwierzęciem. W przypadku gdy kierownik innej jednostki organizacyjnej SG nie ma możliwości wyłonienia kandydata na opiekuna zwierzęcia służbowego wycofanego z użycia w Straży Granicznej, kierownik jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się zwierzę, może powierzyć opiekę nad zwierzęciem organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
7. 
Do czasu wskazania przez Komendanta Głównego Straży Granicznej innej jednostki organizacyjnej SG, zwierzę służbowe wycofane z użycia w Straży Granicznej pozostaje pod opieką funkcjonariusza lub pracownika wyznaczonego przez kierownika jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się zwierzę. Na osobie wyznaczonej spoczywają obowiązki związane z zapewnieniem zwierzęciu właściwej opieki oraz profilaktyki weterynaryjnej, zgodnie z § 23 i § 27.
8. 
W przypadku gdy zwierzę służbowe wycofane z użycia w Straży Granicznej zostanie powierzone osobie, której miejsce zamieszkania znajduje się poza terenem działania jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się zwierzę, wówczas kierownik tej jednostki organizacyjnej SG może wystąpić z wnioskiem do Komendanta Głównego Straży Granicznej o wskazanie jednostki organizacyjnej SG właściwej terytorialnie, co do miejsca zamieszkania opiekuna, na której stan zostanie przekazane zwierzę służbowe wycofane z użycia w Straży Granicznej.