Rozdział 2 - Tryb przydzielania opiekunowi psa służbowego i konia służbowego - Psy służbowe i konie służbowe w Straży Granicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.2476

Akt obowiązujący
Wersja od: 21 grudnia 2021 r.

Rozdział  2

Tryb przydzielania opiekunowi psa służbowego i konia służbowego

§  3. 
1. 
Psa zakupionego przez OSS SG przydziela się pod opiekę do szkolenia rozkazem dziennym Komendanta OSS SG kandydatowi na przewodnika lub przewodnikowi na czas jego realizacji.
2. 
Psa służbowego, dopuszczonego do użycia w Straży Granicznej na zasadach określonych w odrębnych przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 7 pkt 7 ustawy, przekazuje się z OSS SG do właściwej jednostki organizacyjnej SG na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego psa służbowego.
3. 
W protokole zdawczo-odbiorczym psa służbowego określa się wartość pieniężną psa służbowego obliczoną przez zsumowanie ceny zakupu, kosztów zabiegów profilaktycznych i wyżywienia poniesionych podczas szkolenia.
4. 
Wzór protokołu zdawczo-odbiorczego psa służbowego jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Przewodnikowi powierza się jednego psa służbowego.
2. 
Przewodnikowi można powierzyć dwa psy służbowe za zgodą kierownika komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej właściwej w sprawach kadr i szkolenia wydaną na wniosek kierownika jednostki organizacyjnej SG.
§  5. 
W przypadku przeniesienia przewodnika na inne stanowisko służbowe nieobejmujące swym zakresem obowiązków związanych z opieką nad psem służbowym i jego używaniem do celów służbowych, rezygnacji przewodnika ze sprawowania opieki nad psem służbowym, zwolnienia przewodnika ze służby albo wygaśnięcia stosunku służbowego, powierzony temu przewodnikowi pies służbowy jest przekazywany, za zgodą kierownika komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej właściwej w sprawach kadr i szkolenia, pod opiekę:
1)
innemu przewodnikowi;
2)
kandydatowi na przewodnika;
3)
czasowo - kynologowi jednostki.
§  6. 
1. 
Decyzję w sprawie przekazania psa służbowego:
1)
innemu przewodnikowi nieposiadającemu psa służbowego w ramach jednostki organizacyjnej SG - podejmuje jej kierownik;
2)
innym opiekunom, o których mowa w § 5 pkt 2 i 3 - podejmuje kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej właściwej w sprawach kadr i szkolenia.
2. 
Z czynności przekazania psa służbowego w ramach jednostki organizacyjnej SG sporządza się protokół przekazania psa służbowego.
3. 
Wzór protokołu przekazania psa służbowego jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
4. 
Z czynności przekazania psa służbowego między jednostkami organizacyjnymi SG sporządza się protokół zdawczo-odbiorczy psa służbowego, o którym mowa w § 3 ust. 4.
§  7. 
1. 
Koń służbowy może być przydzielony pod opiekę równocześnie więcej niż jednemu jeźdźcowi.
2. 
Kierownik jednostki organizacyjnej SG powołuje komisję w sprawie przydzielenia konia.
3. 
W skład komisji wchodzą:
1)
hipolog, który jest przewodniczącym komisji;
2)
przedstawiciel komórki właściwej w sprawach kadr i szkolenia jednostki organizacyjnej SG, na której stanie znajduje się koń służbowy.
4. 
Z prac komisji sporządza się protokół przydzielenia konia służbowego, który zatwierdza kierownik jednostki organizacyjnej SG.
5. 
Wzór protokołu przydzielenia konia służbowego jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.