Rozdział 4 - Tryb wycofywania z użycia psa służbowego i konia służbowego - Psy służbowe i konie służbowe w Policji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.2467

Akt obowiązujący
Wersja od: 21 grudnia 2021 r.

Rozdział  4

Tryb wycofywania z użycia psa służbowego i konia służbowego

§  11. 
1. 
W celu wycofania z użycia psa służbowego lub konia służbowego kierownik jednostki organizacyjnej Policji, na której stanie znajduje się zwierzę powołuje komisję.
2. 
W skład komisji wchodzą:
1)
koordynator, który jest przewodniczącym komisji;
2)
lekarz weterynarii - w przypadku gdy przesłanką wycofania z użycia psa służbowego lub konia służbowego jest jego stan zdrowia;
3)
inne osoby wyznaczone przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji, na której stanie znajduje się pies służbowy lub koń służbowy.
3. 
Z prac komisji sporządza się protokół wycofania z użycia psa służbowego, którego wzór jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
4. 
Z prac komisji sporządza się protokół wycofania z użycia konia służbowego, którego wzór jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
5. 
Kierownik jednostki organizacyjnej Policji, na której stanie znajduje się zwierzę, zatwierdza protokół wycofania z użycia psa służbowego lub protokół wycofania z użycia konia służbowego.
6. 
Protokół wycofania z użycia psa służbowego lub protokół wycofania z użycia konia służbowego może zawierać wniosek o:
1)
możliwość sprawowania opieki nad psem służbowym w miejscu zamieszkania kandydata na opiekuna;
2)
możliwość pozostawienia psa służbowego w bazie kojcowej na terenie jednostki organizacyjnej Policji, na której stanie się znajduje lub na terenie innej jednostki organizacyjnej Policji wskazanej przez Komendanta Głównego Policji;
3)
możliwość sprawowania opieki nad koniem służbowym w miejscu wskazanym przez kandydata na opiekuna.
7. 
W przypadku stwierdzenia padnięcia lub konieczności bezzwłocznego uśmiercenia zwierzęcia, na zasadach określonych w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 638 oraz z 2021 r. poz. 1718 i 1728), komisja sporządza protokół bezzwłocznego uśmiercenia lub padnięcia psa służbowego lub konia służbowego, którego wzór jest określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
8. 
W przypadku braku możliwości wyłonienia w drodze postępowania rekrutacyjnego opiekuna psa służbowego wycofanego z użycia lub konia służbowego wycofanego z użycia komisja występuje z wnioskiem o pozostawienie psa służbowego lub konia służbowego w dotychczasowej jednostce organizacyjnej Policji lub o przekazanie zwierzęcia do jednostki organizacyjnej Policji wskazanej przez Komendanta Głównego Policji.
9. 
Po zatwierdzeniu protokołu wycofania z użycia psa służbowego lub protokołu wycofania z użycia konia służbowego przekazanie zwierzęcia opiekunowi następuje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 15 dni.