§ 5. - Przyznawanie i wypłata odszkodowań przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.3.25

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1973 r.
§  5.
1.
W razie śmierci żołnierza pełniącego czynną służbę wojskową wskutek wypadku lub choroby, dowódca jednostki wojskowej lub kierownik innej jednostki organizacyjnej podległej Ministrowi Obrony Narodowej jest obowiązany w ciągu 7 dni zawiadomić o tym właściwy wojewódzki sztab wojskowy i przesłać mu niezwłocznie:
1)
jeden egzemplarz ostatecznego protokołu powypadkowego, jeżeli śmierć żołnierza nastąpiła wskutek wypadku,
2)
zaświadczenie stwierdzające wysokość uposażenia żołnierza.
2.
Dowódca jednostki wojskowej zwraca się również do właściwej wojskowej komisji lekarskiej o ustalenie, czy śmierć żołnierza pozostaje w związku ze służbą wojskową wskutek wypadku albo wskutek choroby określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ustawy, wskazując wojewódzki sztab wojskowy, do którego należy przesłać orzeczenie.
3.
W zawiadomieniu o śmierci żołnierza należy także podać informacje o jego stanie rodzinnym, z wykazaniem imion, nazwisk, dat urodzenia oraz miejsc zamieszkania małżonka i członków rodziny, którzy pozostawali na utrzymaniu żołnierza, jak również wskazać wojskową komisję lekarską właściwą do ustalenia, czy śmierć żołnierza pozostaje w związku ze służbą wojskową wskutek choroby.
4.
W razie śmierci wskutek wypadku osoby powołanej do czynnej służby wojskowej lub zwolnionej z tej służby, obowiązek zawiadomienia właściwego wojewódzkiego sztabu wojskowego o śmierci tej osoby i przesłania mu protokołu powypadkowego spoczywa na powiatowym (miejskim, dzielnicowym) sztabie wojskowym właściwym dla miejsca wypadku, a w razie śmierci studenta odbywającego wojskowe szkolenie w ramach studium wojskowego szkoły wyższej - na kierowniku studium wojskowego.