Przysięga wojskowa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.36.328

Akt utracił moc
Wersja od: 26 sierpnia 1950 r.

USTAWA
z dnia 18 lipca 1950 r.
o przysiędze wojskowej.

Ustanawia się przysięgę wojskową o następującej rocie:

"Przysięgam strzec niezłomnie wolności, niepodległości i granic Polski Ludowej przed zakusami imperializmu, a w razie potrzeby, nie szczędząc krwi ani życia, mężnie walczyć w obronie mojej ojczyzny aż do pełnego zwycięstwa nad wrogiem, stać nieugięcie na straży pokoju w jednym szeregu z Armią Radziecką i innymi sojuszniczymi armiami i w razie napaści walczyć w braterskim przymierzu o świętą sprawę niepodległości, wolności i szczęścia ludu.

Przysięgam służyć ze wszystkich sił Polsce Ludowej, bronić niezłomnie praw ludu pracującego, stać nieugięcie na straży władzy ludowej, dochować wierności Prezydentowi Rzeczypospolitej.

Przysięgam Narodowi Polskiemu: być uczciwym, zdyscyplinowanym, mężnym i czujnym żołnierzem Polski Ludowej, przykładać się gorliwie do szkolenia wojskowego, wykonywać dokładnie rozkazy przełożonych i przepisy regulaminów, dochować ściśle tajemnicy wojskowej i państwowej, strzec pilnie mienia wojskowego i społecznego i nie splamić nigdy honoru i godności żołnierza polskiego."

Przysięgę wojskową składa każdy żołnierz Sił Zbrojnych.

Uchyla się moc obowiązującą ustawy z dnia 3 lipca 1947 r. o rocie przysięgi Wojska Polskiego (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 267).

Wykonanie ustawy porucza się Ministrom Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.