Rozdział 8 - Składki. - Przymusowe ubezpieczenie budowli od ognia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.26.178

Akt utracił moc
Wersja od: 14 maja 1948 r.

Rozdział  VIII.

Składki.

§  15.
1.
Do uiszczenia składek obowiązani są właściciele przymusowo ubezpieczonych budowli. Składki oblicza się na podstawie taryf ogłoszonych w Monitorze Polskim.
2.
Składki posiadają charakter opłat publicznych. W stosunku do składek mają odpowiednie zastosowanie przepisy art. 3, 4, 7, 11, 12 ust. 1-4, 6, 13, 17, 23, 25, 26 ust. 1, 27-30, 33, 34, 36, 38, 40, 43 i 44 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 173). Zaległe składki podlegają przymusowemu ściągnięciu od dłużnika w trybie egzekucji administracyjnej wraz z należnościami ubocznymi.
3.
O wysokości przypadających do zapłaty składek zawiadamia się osoby obowiązane do ich uiszczenia przez wyłożenie w zarządach gminnych (miejskich) rejestrów składek do wglądu zainteresowanych i podanie tego faktu do wiadomości publicznej w sposób przyjęty w danej gminie. Datę podania do wiadomości publicznej o wyłożeniu rejestrów składek odnotowuje zarząd gminny (miejski) w rejestrze. Składki płatne są w dwóch równych ratach półrocznych, a mianowicie: I rata w ciągu miesiąca kwietnia, II rata w czasie od 15 października do 15 listopada każdego roku. Jeżeli o wyłożeniu rejestrów w zarządach gminnych (miejskich) podano do publicznej wiadomości w terminie krótszym aniżeli dni 14 przed terminem płatności składek, lub w terminie późniejszym, wówczas składki płatne są w ciągu dni 30, licząc od dnia następnego po ogłoszeniu. Składki powinny być uiszczone w zarządzie gminnym (miejskim). P.Z.U.W. może za zezwoleniem władzy nadzorczej, w granicach przeznaczonych na to funduszów, powierzyć pobór składek specjalnym poborcom, zaopatrzonym przez P.Z.U.W. w odpowiednie upoważnienia, poświadczone przez powiatowe władze administracji ogólnej. Powierzenie poboru składek specjalnym poborcom nie narusza przepisów o egzekucji składek.
4.
Składki oblicza się za pełne miesiące od daty, ustalonej w myśl § 7 jako początek odpowiedzialności P.Z.U.W.; miesiąc rozpoczęty liczy się za cały.
5.
P.Z.U.W. w granicach oznaczonych przez władzę nadzorczą może umorzyć z urzędu lub na prośbę dłużnika w całości lub części zaległą składkę wraz z dodatkami za zwłokę, jeżeli powodem zaległości jest stwierdzone ubóstwo dłużnika. Częściowe umorzenie zaległych składek może nastąpić pod warunkiem uiszczenia reszty zaległości.
§  16.
1.
Jeżeli na skutek zmiany wartości przymusowo ubezpieczonych budowli suma ubezpieczenia uległa zmniejszeniu lub zwiększeniu, P.Z.U.W. uwzględnia różnicę składki od daty zgłoszenia bądź zarejestrowania zmiany w trybie wskazanym w § 6.
2.
W razie rozbiórki budowli P.Z.U.W. zwraca składki od daty zawiadomienia P.Z.U.W. o rozbiórce, w razie zaś rozwiązania stosunku ubezpieczenia z powodu przejścia budowli do kategorii wymienionych w § 3 P.Z.U.W. zwraca składki od daty rozwiązania ubezpieczenia.
3.
P.Z.U.W. zwraca również od daty zgłoszenia różnicę składki przypadającą na korzyść właściciela budowli z powodu zmiany materiału ścian i pokrycia budowli.
4.
Jeżeli skutkiem zmiany w budowli zwiększa się niebezpieczeństwo, P.Z.U.W. pobiera składki odpowiadające zwiększonemu niebezpieczeństwu od daty, w której zwiększenie niebezpieczeństwa nastąpiło.
§  17.
Zarządy gminne (miejskie) obowiązane są w terminie do dwóch tygodni wnosić pobrane składki bezpośrednio do kas P.Z.U.W. lub za pośrednictwem wskazanych przez P.Z.U.W. instytucji bankowych. Władze nadzorcze nad zarządami gminnymi (miejskimi) czuwają nad prawidłowym poborem składek przez zarządy gminne (miejskie) oraz nad przekazywaniem pobranych składek w przepisanym terminie. P.Z.U.W. ma prawo kontrolować przez własne organa lub przez osoby specjalnie do tego upoważnione wpływ składek w zarządach gminnych (miejskich).
§  18.
1.
Za czynności związane z wykonywaniem przymusowego ubezpieczenia i za pobór składek zarządy gminne (miejskie) otrzymują wynagrodzenie w wysokości 3% od pobranych przez nie składek.
2.
Za zezwoleniem władzy nadzorczej i w granicach ustalonych przez tę władzę P.Z.U.W. może ponadto wypłacać zarządom gminnym (miejskim) wynagrodzenie dla funkcjonariuszy gminnych (miejskich) zatrudnionych w sposób szczególny przy poborze składek.
3.
Zarządy gminne (miejskie), które nie przeprowadzają poboru składek (§ 15 ust. 3), otrzymują za czynności związane z wykonywaniem przymusowego ubezpieczenia wynagrodzenie w wysokości 1% składek pobranych na terenie danej gminy.
§  19.
Prawomocny akt władzy administracji ogólnej, ustalający wysokość braków pieniężnych powstałych z winy członków bądź organów inkasujących zarządu gminnego (miejskiego), stanowi tytuł egzekucyjny, uprawniający P.Z.U.W. do prowadzenia egzekucji sądowej przeciwko tejże gminie.