Rozdział 10 - Obowiązki właściciela w razie zajścia szkody. - Przymusowe ubezpieczenie budowli od ognia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.26.178

Akt utracił moc
Wersja od: 14 maja 1948 r.

Rozdział  X.

Obowiązki właściciela w razie zajścia szkody.

§  21.
1.
W razie pożaru lub innych wypadków przewidzianych w § 4 właściciel budowli obowiązany jest w miarę możności starać się o zmniejszenie szkody. Jeżeli właściciel budowli rozmyślnie nie wypełni tego obowiązku lub dopuści się rażącego niedbalstwa, to P.Z.U.W. może zmniejszyć odszkodowanie o taką kwotę, o jaką byłaby zmniejszona szkoda w razie należytego spełnienia obowiązku.
2.
O zajściu szkody właściciel budowli powinien zawiadomić zarząd gminny (miejski) lub inspektora powiatowego P.Z.U.W. niezwłocznie, gdy się o niej dowie. Jeżeli zawiadomienie wysłano w ciągu dziesięciu dni od zajścia szkody, obowiązek ten uważa się za spełniony. Zarząd gminny (miejski) zawiadamia niezwłocznie inspektora powiatowego P.Z.U.W. o każdej szkodzie, która doszła do jego wiadomości.
3.
Do czasu ustalenia wysokości szkody nie wolno bez zezwolenia organów P.Z.U.W. zmieniać stanu, spowodowanego szkodą, chyba że zmiana leży w interesie publicznym lub jest niezbędna dla zmniejszenia szkody. P.Z.U.W. nie może ze skutkiem prawnym powoływać się na ten przepis, jeżeli w ciągu dwóch tygodni od daty otrzymania zawiadomienia o zajściu szkody nie przystąpił do jej ustalenia.
4.
Właściciel budowli obowiązany jest ułatwić organom P.Z.U.W. przeprowadzenie wszelkich dochodzeń, niezbędnych dla ustalenia szkody i jej rozmiarów oraz udzielić wszelkich potrzebnych w tym celu wyjaśnień.
5.
W razie zaginięcia podczas wypadku rozebranych części budowli właściciel obowiązany jest najpóźniej w terminie tygodniowym zawiadomić o tym miejscowe władze milicji obywatelskiej, wyszczególniając zaginione przedmioty.
6.
W razie niespełnienia przez właściciela budowli któregokolwiek z obowiązków, wymienionych w ust. 1 do 5, jeżeli to nastąpiło wskutek złego zamiaru lub rażącego niedbalstwa, P.Z.U.W. wolny będzie od obowiązku odszkodowania. P.Z.U.W. wolny będzie również od obowiązku odszkodowania w całości lub w części, jeżeli spowodowane złym zamiarem lub rażącym niedbalstwem naruszenie przez właściciela budowli obowiązków, wymienionych w ust. 2 do 5, było przeszkodą do ustalenia przyczyny pożaru lub wysokości odszkodowania.