Art. 27. - Przymus ubezpieczenia od ognia budowli w m.st. Warszawie i Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych m.st. Warszawy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.116.983

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 1927 r.
Art.  27.
1.
Oszacowanie budowli sporządza się według norm szacunków szczegółowych, biorąc pod uwagą wartość każdej części budowli. Do akt szacunkowych dołącza się szczegółowe plany.
2.
Oszacowanie powinno odpowiadać wartości odbudowy, ustalonej na podstawie obowiązujących w chwili oszacowania norm szacunków szczegółowych, z uwzględnieniem stopnia zużycia. Korzystnego położenia budowli i wartości ziemi nie bierze się w rachubę. Nie uwzględnia się również murów piwnicznych i fundamentów, znajdujących się poniżej poziomu gruntu, chyba, że chodzi o zamieszkałe sutereny. Oszacowanie budowli o szczególnem znaczeniu społecznem i gospodarczem za zgodą władzy nadzorczej może odpowiadać wartości odbudowy bez uwzględnienia stopnia zużycia.
3.
W razie zmiany norm szacunków szczegółowych z powodu zmiany cen materiałów budowlanych i robocizny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych m. st. Warszawy od daty wejścia w życie zmienionych norm szacunków szczegółowych zmienia w aktach szacunkowych ogólne sumy oszacowania w tym stosunku, w jakim zmieniły się ogólne koszty odbudowy wskutek zmiany cen materjałów budowlanych i robocizny. Od daty wejścia w życie nowych norm składki i odszkodowania ulegają obliczeniu z uwzględnieniem zmiany sum oszacowania. O zmianie oszacowania zarząd ogłosi w Monitorze Polskim, w Dzienniku Zarządu m. st. Warszawy oraz przynajmniej w dwóch pismach codziennych.