Przymus połączeń nieruchomości zabudowanych z kanalizacją i wodociągiem miejskim w miastach: Lublinie, Radomiu, Piotrkowie, Częstochowie, Kielcach, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.17.142

Akt utracił moc
Wersja od: 21 lutego 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 15 lutego 1928 r.
o przymusie połączeń nieruchomości zabudowanych z kanalizacją i wodociągiem miejskim w miastach: Lublinie, Radomiu, Piotrkowie, Częstochowie, Kielcach, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:

W miastach: Lublinie, Radomiu, Piotrkowie, Częstochowie, Kielcach, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu obowiązany jest każdy właściciel zabudowanej nieruchomości, położonej przy ulicach, w których otwarty został wodociąg miejski - połączyć nieruchomość tę z wodociągiem miejskim, o ile wodociąg został doprowadzony do wymienionej nieruchomości.

W wyszczególnionych w art. 1 miastach obowiązany jest każdy właściciel zabudowanej nieruchomości, położonej przy ulicach, posiadających miejskie kanały uliczne - wybudować kanał domowy lub w razie potrzeby kilka kanałów i połączyć je z kanałami ulicznemi, o ile kanały uliczne zostały doprowadzone do tej nieruchomości.

Wymienione w art. 1 i 2 połączenia winny być wykonane w terminie dwuletnim od daty otwarcia przy ulicy wodociągu miejskiego, względnie daty otwarcia kanału ulicznego. W razie wzniesienia budynków na nieruchomościach, niezabudowanych w chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzania, nieruchomości te powinny być połączone z wodociągiem, względnie kanałami ulicznemi przed oddaniem budynków do użytku.

W razie niewykonania przez właścicieli nieruchomości wyżej wymienionych robót w określonym w art. 3 terminie, magistratowi każdego z wyszczególnionych miast przysługuje prawo wykonania tych robót na koszt właściciela.

W wypadkach, zasługujących na uwzględnienie, może magistrat według swego uznania odroczyć określony w art. 3 termin wykonania połączeń z wodociągiem miejskim bądź też z miejskim kanałem ulicznym, lub zwolnić od obowiązku wykonania tych połączeń.

Od decyzji magistratu, odmawiającej odroczenia lub zwolnienia, przysługuje prawo odwołania do wojewody.

Szczegółowe przepisy, dotyczące przeprowadzenia połączenia nieruchomości zabudowanych z kanalizacją i wodociągiem miejskim, określające jaką część tych połączeń ma wykonać gmina kosztem właściciela nieruchomości i ustalające warunki korzystania z urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych - uchwalą Rady Miejskie. Przepisy te obowiązywać będą po zatwierdzeniu przez Ministra Robót Publicznych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Robót Publicznych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.