Art. 38. - [Zezwolenie na wejście na teren cudzej nieruchomości] - Przygotowanie i realizacja inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1501

Akt obowiązujący
Wersja od: 2 sierpnia 2023 r.
Art.  38.  [Zezwolenie na wejście na teren cudzej nieruchomości]
1. 
Jeżeli do przeprowadzenia pomiarów, badań lub innych prac niezbędnych do sporządzenia karty informacyjnej przedsięwzięcia lub raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, o których mowa w ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, lub do przeprowadzenia prac niezbędnych do sporządzenia wniosku o wydanie decyzji, o których mowa w art. 15, art. 29 ust. 1, art. 33 ust. 3, art. 37 ust. 1 lub art. 39 ust. 1, lub zgody, o której mowa w art. 36 ust. 1, lub dokonania zgłoszenia, o którym mowa w art. 29 ust. 10, polegających w szczególności na wykonaniu badań archeologicznych, geologicznych, hydrogeologicznych lub określeniu geotechnicznych warunków posadowienia obiektu, konieczne jest wejście na teren cudzej nieruchomości, inwestor może wystąpić z wnioskiem do wojewody o wydanie decyzji o zezwoleniu na wejście na teren nieruchomości.
2. 
Przed wystąpieniem z wnioskiem o wydanie decyzji o zezwoleniu na wejście na teren nieruchomości inwestor jest obowiązany wystąpić do właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości o zgodę na wejście na teren tej nieruchomości oraz uzgodnić z nimi przewidywane sposób, zakres i terminy korzystania z nieruchomości.
3. 
Przed wystąpieniem z wnioskiem o wydanie decyzji o zezwoleniu na wejście na teren nieruchomości inwestor jest obowiązany wystąpić o zgodę na wejście na teren nieruchomości do:
1)
właściwego zarządcy drogi - w przypadku gruntów stanowiących pas drogowy,
2)
właściwego zarządcy infrastruktury kolejowej lub innego właściwego podmiotu zarządzającego obszarem kolejowym - w przypadku gruntów objętych obszarem kolejowym,
3)
właściwego zarządzającego lotniskiem - w przypadku nieruchomości zajętych pod lotniska użytku publicznego lub lotnicze urządzenia naziemne zarządzającego lotniskiem użytku publicznego,
4)
właściwego zarządcy terenów wojskowych - w przypadku gruntów stanowiących tereny zamknięte niezbędne dla obronności państwa, ustalone przez Ministra Obrony Narodowej na podstawie ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne, oraz ich stref ochronnych, o których mowa w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
5)
Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej - w przypadku nieruchomości zajętych pod urządzenia i obiekty służące do obsługi ruchu lotniczego przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej

- i uzgodnić z nimi przewidywany sposób, zakres i terminy korzystania z nieruchomości.

4. 
W przypadku nieuzyskania zgody, o której mowa w ust. 2 albo ust. 3, w terminie 30 dni od dnia otrzymania odpowiednio przez właściciela, użytkownika wieczystego nieruchomości, właściwego zarządcę drogi, właściwego zarządcę infrastruktury kolejowej lub inny właściwy podmiot zarządzający obszarem kolejowym, właściwego zarządcę lotniskiem, właściwego zarządcę terenów wojskowych lub Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wystąpienia inwestora o taką zgodę właściwy wojewoda wydaje decyzję o zezwoleniu, o której mowa w ust. 1, w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.
5. 
Wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na wejście na teren nieruchomości zawiera:
1)
ogólną charakterystykę planowanej inwestycji;
2)
określenie granic terenu objętego wnioskiem;
3)
oznaczenie nieruchomości, na których teren wejście jest konieczne w celu sporządzenia karty informacyjnej przedsięwzięcia, raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko lub wniosku o wydanie decyzji, o których mowa w art. 15, art. 29 ust. 1, art. 33 ust. 3, art. 37 ust. 1 lub art. 39 ust. 1, lub zgody, o której mowa w art. 36 ust. 1, lub dokonania zgłoszenia, o którym mowa w art. 29 ust. 10;
4)
wskazanie pomiarów, badań lub innych prac, które mają być przeprowadzone przez inwestora;
5)
oświadczenie inwestora o braku zgody, o której mowa w ust. 2 albo ust. 3.
6. 
Decyzja o zezwoleniu na wejście na teren nieruchomości określa sposób, zakres i terminy korzystania z nieruchomości.
7. 
W przypadku nieuregulowanego stanu prawnego nieruchomości lub braku w ewidencji gruntów i budynków danych pozwalających na ustalenie danych osobowych, w szczególności adresu właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości, o której mowa w ust. 1, przepisów ust. 2 i ust. 5 pkt 5 nie stosuje się, a właściwy wojewoda wydaje decyzję o zezwoleniu na wejście na teren nieruchomości w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku przez inwestora.
8. 
Sposób, zakres i terminy korzystania z nieruchomości uzgodnione na podstawie ust. 2 albo 3 albo określone w decyzji o zezwoleniu na wejście na teren nieruchomości nie mogą powodować:
1)
zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, kolejowego lub lotniczego;
2)
wstrzymania ruchu kolejowego lub lotniczego;
3)
zamknięcia dróg publicznych, chyba że istnieje możliwość zorganizowania objazdów;
4)
zamknięcia śródlądowych dróg wodnych;
5)
negatywnego wpływu na działanie urządzeń lotniczych.
9. 
Do postępowania w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na wejście na teren nieruchomości przepisy art. 12, art. 14 ust. 1-4, 7 i 8, art. 15 i art. 16 ust. 3-9 stosuje się odpowiednio.
10. 
Decyzję o zezwoleniu na wejście na teren nieruchomości wydaje się na czas określony, nie dłuższy niż 3 lata.
11. 
Inwestor po zakończeniu pomiarów, badań lub innych prac niezbędnych do sporządzenia karty informacyjnej przedsięwzięcia lub raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko dla inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych, o których mowa w ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, lub po przeprowadzeniu prac niezbędnych do sporządzenia wniosku o wydanie decyzji, o których mowa w art. 15, art. 29 ust. 1, art. 33 ust. 3, art. 37 ust. 1 lub art. 39 ust. 1, lub zgody, o której mowa w art. 36 ust. 1, lub dokonania zgłoszenia, o którym mowa w art. 29 ust. 10, jest obowiązany przywrócić nieruchomość do stanu poprzedniego. Jeżeli przywrócenie nieruchomości do stanu poprzedniego nie jest możliwe, właścicielom lub użytkownikom wieczystym nieruchomości przysługuje odszkodowanie.
12. 
Decyzję w zakresie odszkodowania wydaje wojewoda. Obowiązek zapłaty odszkodowania obciąża inwestora. Inwestor na podstawie odrębnego porozumienia zawartego z wojewodą pokrywa koszty poniesione przez wojewodę w związku z postępowaniem w zakresie ustalenia wysokości odszkodowania.
13. 
Odszkodowanie odpowiada wartości poniesionych szkód. Jeżeli wskutek poniesionych szkód zmniejszy się wartość nieruchomości, w odszkodowaniu uwzględnia się kwotę odpowiadającą temu zmniejszeniu.