§ 19. - Przygotowanie i przeprowadzenie poboru.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1976.10.55

Akt utracił moc
Wersja od: 15 marca 1976 r.
§  19.
1.
Odwołania wnosi się na piśmie do wojewódzkiej komisji poborowej za pośrednictwem terenowej komisji poborowej, która wydała orzeczenie. Osoba wnosząca odwołanie powinna je umotywować i dołączyć w miarę potrzeby dokumenty uzasadniające odwołanie.
2.
Terenowa komisja poborowa może zmienić wydane orzeczenie, jeżeli odwołanie uzna za słuszne, w przeciwnym razie przewodniczący terenowej komisji poborowej przesyła w terminie 7 dni odwołanie wraz z aktami sprawy do wojewódzkiej komisji poborowej.
3.
Jeżeli terenowa komisja poborowa już nie urzęduje, odwołanie (ust. 1) wnosi się za pośrednictwem terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego poborowego, trwającego ponad 2 miesiące. Odwołanie wraz z aktami sprawy przesyła się do wojewódzkiej komisji poborowej.
4.
Wniesienie sprzeciwu wstrzymuje powołanie poborowego do służby wojskowej. Sprzeciw wnosi się na piśmie do wojewódzkiej komisji poborowej za pośrednictwem przewodniczącego terenowej komisji poborowej. Członek komisji poborowej wnoszący sprzeciw powinien umotywować swoje stanowisko.
5.
Przewodniczący terenowej komisji poborowej po otrzymaniu sprzeciwu jest obowiązany w terminie 3 dni przesłać go do wojewódzkiej komisji poborowej wraz z aktami sprawy i swoją opinią.
6.
Orzeczenie terenowej komisji poborowej, od którego nie zostało w przewidzianym terminie wniesione odwołanie lub sprzeciw, jest ostateczne.