Art. 3. - Przeznaczenie gruntów rolnych do zalesienia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.73.764

Akt utracił moc
Wersja od: 18 grudnia 2014 r.
Art.  3.
1. 2
Grunt rolny będący częścią gospodarstwa rolnego lub stanowiący jego całość może być przeznaczony do zalesienia, jeżeli spełnia co najmniej jeden z niżej wymienionych warunków:
1)
jest gruntem klasy VIz, VI i V, a także klasy IV, jeżeli jego powierzchnia w łącznej powierzchni gruntu przeznaczonego do zalesienia nie przekracza 10%,
2)
jest gruntem położonym na stoku o średnim nachyleniu powyżej 15%,
3)
jest gruntem zdegradowanym w rozumieniu ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. Nr 16, poz. 78, z późn. zm.),

i jeżeli jest przewidziany do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

2.
Łączna powierzchnia gruntu przeznaczonego do zalesienia nie może być mniejsza niż 0,4 ha i nie może przekraczać 30 ha, przy czym minimalna powierzchnia wydzielenia musi wynosić co najmniej 0,10 ha.
3.
Do łącznej powierzchni gruntów przeznaczonych do zalesienia zalicza się także grunt należący do najwyżej trzech gospodarstw rolnych, pod warunkiem istnienia wspólnej granicy pomiędzy co najmniej dwoma parcelami stanowiącymi grunt przeznaczony do zalesienia, a należącymi do odrębnych gospodarstw rolnych.
4.
Właściciel gruntu może złożyć pisemny wniosek do starosty, właściwego ze względu na miejsce położenia gruntu, o wyrażenie zgody na przeznaczenie gruntu rolnego do zalesienia.
5.
W przypadku gruntów, o których mowa w ust. 3, z wnioskiem, o którym mowa w ust. 4, występują wspólnie właściciele gruntów.
6. 3
Wniosek, o którym mowa w ust. 4, zawiera:
1)
wypis i wyrys z operatu ewidencji gruntów,
2)
przewidywane terminy rozpoczęcia i zakończenia zalesiania.
7. 4
Starosta rozpatruje wnioski według kolejności ich wpływu i wydaje decyzje w terminie 60 dni od dnia otrzymania wniosku. Starosta prowadzi rejestr wniosków uwzględniający terminy ich wpływu. O otrzymanych wnioskach starosta informuje właściwego ze względu na miejsce położenia gruntu wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, występując z prośbą o wyrażenie przez radę gminy opinii w sprawie zmiany charakteru użytkowania gruntu z rolnego na leśny. Brak stanowiska w terminie 45 dni uznaje się za wyrażenie opinii pozytywnej.
8.
Jeżeli zgłoszone wnioski przekraczają roczny limit zalesienia, starosta powiadamia właścicieli gruntów, których wnioski nie zostały rozpatrzone, o terminie ich rozpatrzenia oraz planowanym rozpoczęciu zalesienia w kolejnych latach.
9.
Decyzja starosty o przeznaczeniu gruntu rolnego do zalesienia przekazywana jest do wiadomości wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwemu ze względu na położenie gruntu nadleśniczemu, a także zarządowi wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
2 Art. 3 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.46.392) zmieniającej nin. ustawę z dniem 2 kwietnia 2003 r.
3 Art. 3 ust. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.46.392) zmieniającej nin. ustawę z dniem 2 kwietnia 2003 r.
4 Art. 3 ust. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. c) ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.46.392) zmieniającej nin. ustawę z dniem 2 kwietnia 2003 r.