Rozdział 2 - Przepisy szczególne. - Przewóz przesyłek ekspresowych koleją.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.29.130

Akt utracił moc
Wersja od: 10 lutego 1988 r.

Rozdział  2

Przepisy szczególne.

Stały przewóz mleka, jego przetworów i pieczywa.
§  9.
1.
Umowa o organizacji stałego przewozu mleka, jego przetworów i pieczywa powinna w szczególności określać: rodzaj i masę przesyłek (do 500 kg lub przesyłka wagonowa), sposób lub rodzaj opakowania, terminy i miejsca nadawania (dla przesyłek wagonowych terminy i miejsca podstawiania wagonu albo terminy uprzedniego zawiadamiania o nadaniu lub podstawieniu wagonu), relacje przewozu, nazwę nadawcy i odbiorcy (odbiorców).
2.
Na przewóz przesyłek załadowanych do jednego wagonu nadawca składa przewoźnikowi jeden wspólny dokument przewozowy, zwany "wykazem przesyłkowym".
§  10.
1.
Dla przesyłek wagonowych mleka, jego przetworów i pieczywa ustala się następujące terminy wykonania czynności ładunkowych:
1)
dla przesyłek przewożonych w wagonach cysternach:
a)
w okresie od 1 listopada do końca lutego 12 godz.,
b)
w okresie od 1 marca do 31 października 10 godz.,
2)
dla pozostałych przesyłek 4 godz.
2.
Termin na załadowanie biegnie od określonego w umowie czasu podstawienia wagonu, a jeżeli wagonu nie podstawiono w tym czasie - od chwili jego faktycznego podstawienia, o czym kolej jest obowiązana zawiadomić nadawcę.
3.
Termin na wyładowanie biegnie od chwili przygotowania przesyłki do odbioru. Odbiorcy nie zawiadamia się o przybyciu przesyłki.
§  11.
Nadawca jest obowiązany nałożyć na wagony załadowane własne plomby, których wzór został uzgodniony z koleją. Kolej może nałożyć również swoje plomby.
§  12.
Przewóz w wagonach nie należących do kolei odbywa się według odrębnych przepisów.

Przewóz drożdży

§  13.
1.
Przesyłki drożdży przewożone są tylko pociągami kursującymi bezpośrednio w danej relacji, bez przeładowania w drodze.
2.
Przesyłki drożdży przewożone są w zamówionych uprzednio wagonach chłodniach.
3.
Kolej może przyjąć do przewozu przesyłki drożdży w nie przystosowanych pod względem warunków termicznych wagonach bagażowych lub przedziałach kierowników pociągów; ryzyko zepsucia drożdży ciąży na nadawcy.
4.
Kolej nie magazynuje przesyłek drożdży przeznaczonych do przewozu w wagonach bagażowych lub w przedziałach kierowników pociągów. Przesyłki takie nadawca dostarcza do przewozu odpowiednio schłodzone i opakowane nie wcześniej niż na godzinę przed odjazdem pociągu, którym mają być przewiezione.
5. 1
Umowa zawarta między koleją a nadawcą może ustalać inne warunki przewozu drożdży niż określone w ust. 1 i 4.

Przewóz gołębi pocztowych

§  14.
Gołębie pocztowe przewozi się wyłącznie w klatkach o maksymalnych wymiarach: 150 cm x 75 cm x 45 cm i opatrzonych w tabliczki z oznaczeniem wymiarów i masy klatki.
§  15.
Na zamówienie Polskiego Związku Gołębi Pocztowych kolej może zorganizować przewóz wielu przesyłek gołębi w jednej relacji w jednym bezpośrednim wagonie.
§  16.
Przesyłki gołębi pocztowych przewożone są w pierwszej kolejności przed innymi przesyłkami ekspresowymi.
§  17.
1.
W razie wyznaczenia dozorcy, nadawca zamieszcza w liście przewozowym ekspresowym odpowiednie oświadczenie, w którym określa w szczególności nazwisko dozorcy oraz numer i serię jego dowodu osobistego.
2.
Na podstawie oświadczenia, o którym mowa w ust. 1 kolej wydaje dozorcy zaświadczenie określające jego uprawnienia do dostępu i przebywania w wagonie razem z przesyłkami.
§  18.
1.
Nadawca może w liście przewozowym ekspresowym lub oddzielnym oświadczeniu, stanowiącym załącznik do listu przewozowego ekspresowego, zamieścić wskazówkę, aby gołębie przewożone bez dozorcy po przybyciu na stację przeznaczenia zostały tam wypuszczone.
2.
W wypadkach określonych w ust. 1 do listu przewozowego ekspresowego nadawca dołącza wypełniony list przewozowy ekspresowy na zwrotny przewóz klatek po gołębiach.
§  19.
Wypuszczenie gołębi zarządza zawiadowca stacji przeznaczenia przesyłki w obecności dwóch świadków, o czym zamieszcza w liście przewozowym ekspresowym odpowiednią wzmiankę.

Przewóz ubitej dzikiej zwierzyny

§  20.
Przesyłek ubitej dzikiej zwierzyny kolej nie magazynuje i przewozi je pod warunkiem, że:
1)
są dostarczone do przewozu nie wcześniej niż na godzinę przed odjazdem pociągu, którym mają być przewiezione,
2)
tusza zwierzęcia jest wystudzona i nie krwawi, a łeb jest szczelnie opakowany,
3)
można je przewieźć bez przeładowania w drodze w relacjach, w których kursują bezpośrednie pociągi przeznaczone do przewozu osób, w składzie których znajdują się wagony bagażowe.
§  21.
Wydanie przesyłki następuje bezpośrednio z pociągu po przybyciu do miejsca przeznaczenia. Odbiorcy nie zawiadamia się o przybyciu przesyłki.

Przewóz czasopism, broszur, książek i plakatów.

§  22.
Przewóz czasopism, broszur, książek i plakatów odbywa się na podstawie listów przewozowych ekspresowych lub w sposób uproszczony, na podstawie uzgodnionych z koleją wykazów nadawczych.
§  23.
1.
Nadawane na podstawie wykazów nadawczych przesyłki nadawca opakowuje w sposób uzgodniony z koleją. Na opakowaniu nadawca zamieszcza napis (nadruk), zawierający dokładny i czytelny adres odbiorcy, numer przesyłki, nazwę stacji nadania i przeznaczenia oraz określenie zawartości przesyłki, np. "czasopisma", "broszury" lub "książki".
2.
Przesyłki nadawane na podstawie wykazów nadawczych mogą być przewożone od i do punktów odprawy nie oznaczonych dla przyjmowania i wydawania przesyłek ekspresowych, pod warunkiem że:
1)
nadawca dostarczy przesyłkę bezpośrednio do wagonu najpóźniej na pół godziny przed odjazdem pociągu, którym ma być przewieziona,
2)
odbiorca odbierze przesyłkę bezpośrednio z wagonu niezwłocznie po przybyciu pociągu.
3.
W razie nieodebrania przesyłki w sposób określony w ust. 2 pkt 2, przesyłkę przewozi się do najbliższego odpowiedniego punktu odprawy, a należności przewozowe oblicza się za wykonany przewóz.
§  24.
Odbiorców nie zawiadamia się o przybyciu przesyłek przyjętych do przewozu na podstawie wykazów nadawczych.
§  25.
Zwrot czasopism, broszur, książek i plakatów przewozi się tylko na podstawie listów przewozowych ekspresowych.
1 § 13 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 5 lutego 1988 r. (Dz.U.88.4.34) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 lutego 1988 r.