Rozdział 3 - Sposób przeprowadzania postępowania egzaminacyjnego oraz zakres programowy egzaminu - Przeprowadzanie szkolenia oraz egzaminu dla osób ubiegających się o uprawnienie do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego oraz części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2013.1210 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 26 marca 2014 r.

Rozdział  3

Sposób przeprowadzania postępowania egzaminacyjnego oraz zakres programowy egzaminu

§  5.
1.
Postępowanie egzaminacyjne składa się z dwóch etapów.
2.
W pierwszym etapie postępowania egzaminacyjnego, zwanego dalej "pierwszym etapem", sprawdza się, czy kandydat spełnia warunki dopuszczenia do egzaminu uprawniającego do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej.
3.
Drugi etap postępowania egzaminacyjnego, zwany dalej "egzaminem", składa się z:
1)
części pisemnej, w formie testu jednokrotnego wyboru, obejmującego sprawdzenie znajomości zagadnień zawartych w programie egzaminu, którego zakres określa załącznik nr 3 do rozporządzenia;
2)
części praktycznej, sprawdzającej umiejętność sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej.
4.
Obsługę organizacyjną oraz administracyjno-biurową postępowania egzaminacyjnego zapewnia urząd obsługujący ministra.
§  6.
1.
Wniosek o ubieganie się o uprawnienie do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej kandydat składa do ministra, nie później niż na 30 dni przed wyznaczonym terminem postępowania egzaminacyjnego.
2. 3
W przypadku przesyłania wniosku pocztą, w celu ustalenia wymaganego terminu, o którym mowa w ust. 1, dzień złożenia wniosku za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. poz. 1529) określa dzień nadania wniosku przesyłką rejestrowaną w placówce pocztowej tego operatora.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:
1)
dokumenty stwierdzające posiadane wykształcenie, o którym mowa w art. 5 ust. 8 pkt 2 ustawy;
2)
wypełniony kwestionariusz osobowy, którego wzór określa załącznik nr 4 do rozporządzenia;
3)
dokument potwierdzający spełnienie warunków, o których mowa w art. 5 ust. 8 pkt 3 ustawy;
4)
dowód wniesienia opłaty egzaminacyjnej za pierwszy etap.
4.
W przypadku stwierdzenia braków we wniosku lub załącznikach do wniosku, kandydata wzywa się do ich uzupełnienia w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania.
5.
Jeżeli w wyznaczonym terminie kandydat nie uzupełni braków, wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.
§  7.
1.
Egzamin przeprowadza się w terminie i miejscu wyznaczonym przez ministra.
2.
Komunikat o terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu ogłasza się na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra, nie później niż 60 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu.
3.
W uzasadnionych przypadkach część pisemna egzaminu może być przeprowadzona w terminie innym niż część praktyczna egzaminu, przy czym odstęp czasowy między obiema częściami nie może być dłuższy niż 14 dni.
§  8.
Z przeprowadzonego pierwszego etapu sporządza się protokół podpisywany przez ministra. W protokole potwierdza się spełnienie przez kandydata wymogów, o których mowa w § 6 ust. 3, lub wskazuje się wymogi, których kandydat nie spełnia, z powodu których nie może być dopuszczony do egzaminu.
§  9.
Lista kandydatów dopuszczonych do egzaminu jest publikowana na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra. Na podstawie tej listy minister zawiadamia pisemnie kandydatów o dopuszczeniu do egzaminu.
§  10.
Egzamin przeprowadza się, jeżeli do egzaminu zostało dopuszczonych co najmniej 30 kandydatów.
§  11.
1.
W przypadku braku wymaganej liczby kandydatów, egzamin jest przeprowadzany w wyznaczonym przez ministra terminie, zgodnie z § 7.
2.
Kandydat, który nie uiścił opłaty egzaminacyjnej, o której mowa w § 19 ust. 4 pkt 2, nie może przystąpić do egzaminu.
§  12.
1.
Egzamin jest przeprowadzany w wydzielonej sali, w warunkach zapewniających kandydatom samodzielne rozwiązywanie testu.
2.
Przed wejściem na salę kandydat okazuje dowód osobisty albo inny ważny dokument potwierdzający tożsamość.
3.
Testy egzaminacyjne są oznaczane indywidualnym kodem.
4.
Z egzaminu wyklucza się kandydata, który korzysta z pomocy innej osoby lub w inny niedozwolony sposób zakłóca przebieg egzaminu.
§  13.
Czas trwania egzaminu wynosi:
1)
dla części pisemnej - 120 minut;
2)
dla części praktycznej - 180 minut.
§  14.
1.
Część pisemna egzaminu składa się z 80 pytań.
2.
Za każdą poprawną odpowiedź przyznaje się 1 punkt.
§  15.
1.
Warunkiem przystąpienia do części praktycznej egzaminu, o której mowa w § 5 ust. 3 pkt 2, jest uzyskanie przez kandydata co najmniej 60 punktów z części pisemnej egzaminu.
2.
Część praktyczną egzaminu uznaje się za zakończoną z wynikiem pozytywnym w przypadku poprawnego sporządzenia przez kandydata świadectwa charakterystyki energetycznej.
3.
Ocena poprawności sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej jest dokonywana, w szczególności, pod kątem zgodności jego wykonania z przepisami dotyczącymi metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzoru świadectw ich charakterystyki energetycznej.
§  16.
1.
Egzamin zakończony wynikiem pozytywnym potwierdza się świadectwem, którego wzór określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
2.
W razie negatywnego wyniku egzaminu minister określa termin, po upływie którego osoba ubiegająca się o uprawnienie do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej może ponownie przystąpić do części pisemnej egzaminu albo części praktycznej egzaminu, jeżeli warunek, o którym mowa w § 15 ust. 1, został spełniony. Termin ten nie może być wyznaczony wcześniej niż po upływie 60 dni od dnia egzaminu zakończonego wynikiem negatywnym.
§  17.
Z przeprowadzonego egzaminu sporządza się protokół podpisywany przez ministra. W protokole potwierdza się uzyskanie przez kandydatów pozytywnego wyniku egzaminu oraz wskazuje się tych kandydatów oraz przyczyny, z powodu których nie uzyskali oni pozytywnego wyniku egzaminu.
§  18.
1.
Osobę, która uzyskała uprawnienia do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej na zasadach określonych w art. 5 ust. 11 ustawy, wpisuje się do rejestru.
2.
Do wniosku o wpis do rejestru należy dołączyć:
1)
dokument stwierdzający posiadane wykształcenie, o którym mowa w art. 5 ust. 8 pkt 2 ustawy;
2)
wypełniony kwestionariusz osobowy, którego wzór określa załącznik nr 4 do rozporządzenia;
3)
dokument potwierdzający spełnienie warunków, o których mowa w art. 5 ust. 8 pkt 3 ustawy;
4)
dokument potwierdzający spełnienie warunku, o którym mowa w art. 5 ust. 11 ustawy.
3 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 12 marca 2014 r. (Dz.U.2014.338) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 marca 2014 r.