§ 4. - Przeprowadzanie rejestracji przedpoborowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.4.25

Akt utracił moc
Wersja od: 29 stycznia 1960 r.
§  4.
1.
Obowiązkowi rejestracji podlegają mężczyźni, obywatele polscy, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 18 lat życia.
2.
Obowiązek rejestracji ciąży na osobach, które nie dokonały jej we właściwym czasie, a nie mają uregulowanego stosunku do powszechnego obowiązku wojskowego - do końca tego roku kalendarzowego, w którym kończą 50 lat życia.
3.
Przedpoborowi (ust. 1 i 2) obowiązani są stawić się osobiście do rejestracji do organu prezydium rady narodowej właściwej ze względu na miejsce ich stałego zamieszkania, a w przypadku zameldowania na pobyt czasowy ponad 2 miesiące - właściwej ze względu na miejsce tego pobytu - w terminie i miejscu określonym w obwieszczeniu publicznym lub w imiennym wezwaniu.
4.
Przedpoborowi zgłaszający się do rejestracji obowiązani są okazać organowi prezydium rady narodowej przeprowadzającemu rejestrację:
1)
dowód osobisty lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości,
2)
ostatnie świadectwo szkolne,
3)
dokumenty stwierdzające:
a)
zawód (np. świadectwo szkoły zawodowej lub zaświadczenie zakładu pracy),
b)
odbyte przysposobienie wojskowe, jeżeli przysposobienie takie odbywali lub odbywają,
c)
poddanie się badaniom i szczepieniom przeciwgruźliczym, jeżeli byli poddani tym badaniom i szczepieniom.
5.
Przedpoborowi, którym nie wydano jeszcze dowodu osobistego lub tymczasowego zaświadczenia tożsamości, obowiązani są przedłożyć jeden z tych dokumentów w terminie wyznaczonym przez organ prezydium rady narodowej przeprowadzający rejestrację, a niezależnie od tego w czasie rejestracji - okazać wyciąg lub odpis aktu urodzenia.