Rozdział 6 - Ochotnicy. - Przeprowadzanie poboru i udzielanie odroczeń zasadniczej służby wojskowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.38.235

Akt utracił moc
Wersja od: 28 kwietnia 1961 r.

Rozdział  6.

Ochotnicy.

§  65.
1.
Zgłoszenia mężczyzn, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 18 lub 19 lat życia (przedpoborowi), do odbycia zasadniczej służby wojskowej w charakterze ochotników mogą być przyjmowane, jeżeli przewiduje to zarządzenie o poborze (§ 2 ust. 1).
2.
Zgłoszenia przedpoborowych do służby wojskowej w charakterze uczniów oficerskich szkół zawodowych lub słuchaczy akademii wojskowych przyjmuje się stosownie do zarządzenia Ministra Obrony Narodowej.
§  66.
1.
Przedpoborowi zgłaszający się do odbycia zasadniczej służby wojskowej w charakterze ochotników wnoszą do wojskowej komendy rejonowej właściwej ze względu na miejsce ich stałego lub okresowego pobytu podanie, do którego dołączają w oryginale lub w odpisie następujące dokumenty:
1)
wyciąg z aktu urodzenia w przypadkach nieposiadania dowodu osobistego,
2)
ostatnie świadectwo szkolne,
3)
zaświadczenie o wykonywanym zawodzie lub o posiadanych kwalifikacjach fachowych,
4)
zaświadczenie o odbyciu przysposobienia wojskowego, jeżeli to przysposobienie odbyli,
5)
uwierzytelnione przez biuro gromadzkiej rady narodowej oświadczenie rodziców (opiekunów), że ochotnik nie jest jedynym żywicielem rodziny,
6) 1
(skreślony).
2.
Podania o przyjęcie do zasadniczej służby wojskowej mogą być wnoszone przez ochotników osobiście lub przez pocztę w terminie określonym w zarządzeniu o poborze.
3.
Prawo pierwszeństwa w przyjęciu do zasadniczej służby wojskowej w charakterze ochotników przysługuje przedpoborowym, którzy ukończyli przysposobienie wojskowe.
§  67.
Przedpoborowych, których podania o przyjęcie do zasadniczej służby wojskowej w charakterze ochotników zostały uwzględnione, wojskowy komendant rejonowy kieruje do powiatowej komisji poborowej. Przedpoborowych, których podania zostały załatwione odmownie, wojskowy komendant rejonowy powiadamia o tym i zwraca im nadesłane dokumenty (§ 66 ust. 1).
§  68.
1.
Podczas stawienia się do poboru ochotnicy powinni przedstawić zaświadczenie o zgłoszeniu się do rejestracji oraz dowód osobisty (tymczasowe zaświadczenie tożsamości).
2.
Niestawienie się ochotnika w wyznaczonym terminie przed komisją poborową uważa się za cofnięcie podania o przyjęcie do odbycia zasadniczej służby wojskowej.
§  69.
Jeżeli przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej, przegląd ochotników odbywa się według zasad określonych dla poborowych.
§  70.
Ochotników nie kieruje się na obserwację szpitalną.
§  71.
Do odbycia zasadniczej służby wojskowej w charakterze ochotników mogą być przeznaczeni tylko poborowi, którzy zostali uznani za zdolnych do służby wojskowej (kategoria "A").
§  72.
1.
Po wydaniu orzeczenia przez powiatową komisję poborową wojskowy komendant rejonowy zawiadamia ochotników uznanych za zdolnych do służby wojskowej w charakterze ochotników o zakwalifikowaniu ich do zasadniczej służby wojskowej, a uznanych za niezdolnych do służby wojskowej w charakterze ochotników - o niezakwalifikowaniu ich do tej służby.
2.
Ochotnikom zakwalifikowanym i nie zakwalifikowanym do zasadniczej służby wojskowej wojskowy komendant rejonowy zwraca dokumenty wymienione w § 66 ust. 1 pkt 1-4.
§  73.
1.
Ochotnicy, którzy nie posiadają warunków do pełnienia zasadniczej służby wojskowej w wybranym przez siebie rodzaju wojska lub służby, mogą być za ich zgodą wyrażoną na piśmie przeznaczeni do innego rodzaju wojska lub służby na ogólnych zasadach. Ochotników, którzy nie wyrażą zgody na pełnienie służby w proponowanym im rodzaju wojska lub służby, nie przyjmuje się do służby wojskowej w charakterze ochotnika i zwraca się im dokumenty.
2.
Ochotnicy zakwalifikowani do odbycia zasadniczej służby wojskowej otrzymują książeczkę wojskową po wcieleniu do jednostki wojskowej wymienionej w karcie powołania.
§  74.
1.
Powołanie ochotników do odbycia zasadniczej służby wojskowej odbywa się według zasad ustalonych dla poborowych.
2.
Niezgłoszenie się ochotnika w wyznaczonym terminie i miejscu do jednostki wojskowej w celu odbycia zasadniczej służby wojskowej uważa się za zrezygnowanie z przyjęcia do tej służby. W tym przypadku ochotnik obowiązany jest zwrócić kartę powołania wraz z biletem na przejazd do jednostki.
§  75.
Osoby, które nie zostały zakwalifikowane do służby wojskowej w charakterze ochotników, oraz osoby zakwalifikowane do tej służby, które nie zgłosiły się w wyznaczonym terminie i miejscu do jednostki wojskowej, obowiązane są stawić się do poboru w tym roku kalendarzowym, w którym kończą 20 lat życia.
1 § 66 ust. 1 pkt 6 skreślony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 1961 r. (Dz.U.61.21.106) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 kwietnia 1961 r.