Rozdział 3 - Komisje poborowe. - Przeprowadzanie poboru i udzielanie odroczeń zasadniczej służby wojskowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.38.235

Akt utracił moc
Wersja od: 28 kwietnia 1961 r.

Rozdział  3.

Komisje poborowe.

§  16.
1.
Dla przeprowadzenia poboru prezydia powiatowych rad narodowych powołują w porozumieniu z wojskowymi komendantami rejonowymi powiatowe komisje poborowe w składzie określonym w art. 21 ustawy.
2.
Osoby powołane na członków powiatowej komisji poborowej powinny być o tym powiadomione na piśmie co najmniej na 14 dni przed terminem rozpoczęcia poboru na danym terenie.
§  17.
1.
Przewodniczący i członkowie powiatowych komisji poborowych biorą udział w pracach komisji osobiście przez cały czas jej urzędowania. Wyręczanie się innymi osobami w obowiązkach spełnianych w komisji jest niedozwolone.
2.
Członkowie powiatowej komisji poborowej zamieszkali poza miejscowością, w której urzęduje komisja, korzystają z uprawnień przysługujących pracownikom państwowym delegowanym służbowo do pracy poza siedzibą zakładu pracy.
§  18.
Powiatowa komisja poborowa:
1)
bada stan zdrowia poborowych i orzeka o ich zdolności do służby wojskowej - na podstawie przepisów o badaniu lekarskim i ocenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej, wydanych w wykonaniu art. 6 ust. 2 ustawy,
2)
kieruje poborowych na badania dodatkowe lub specjalistyczne albo na obserwację do wojskowych zakładów leczniczych lub do odpowiednich zakładów społecznych służby zdrowia, jeżeli lekarze członkowie komisji poborowej dostępnymi im metodami nie mogą ustalić stanu zdrowia poborowych i stopnia ich zdolności do służby wojskowej,
3)
zwalnia od obowiązku osobistego stawienia się przed powiatową komisją poborową - poborowych trwale niezdolnych do spełnienia tego obowiązku i wydaje w stosunku do nich zaocznie orzeczenie o zdolności do służby wojskowej,
4)
orzeka o udzieleniu poborowym odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, utrzymywanie rodziny, odbywanie studiów lub wykonywanie zawodu,
5)
zarządza skierowanie poborowych uznanych za czasowo niezdolnych do służby wojskowej na leczenie do zakładów społecznych służby zdrowia, jeżeli choroba, ułomność lub wada czyniąca poborowego czasowo niezdolnym do służby wojskowej może być wyleczona najdalej w ciągu roku.
§  19.
1.
Całokształtem prac powiatowej komisji poborowej kieruje jej przewodniczący.
2.
Do obowiązków przewodniczącego należy w szczególności:
1)
kierownictwo i nadzór nad planowym i sprawnym przeprowadzeniem poboru,
2)
kierowanie poborowych na wniosek lekarzy-członków komisji na badania dodatkowe lub specjalistyczne albo na obserwację,
3)
podpisywanie dokumentów wydawanych przez komisję.
§  20.
Do obowiązków przedstawiciela właściwego do spraw wewnętrznych organu prezydium powiatowej rady narodowej jako członka komisji poborowej należy w szczególności:
1)
ogólny nadzór nad terminowym stawiennictwem do poboru osób podlegających poborowi,
2)
przedstawianie komisji poborowej dokumentów dotyczących odroczeń zasadniczej służby wojskowej,
3)
prowadzenie księgi ewidencji udzielonych odroczeń zasadniczej służby wojskowej,
4)
prowadzenie księgi protokołów komisji poborowej,
5)
prowadzenie wykazu poborowych zakwalifikowanych do leczenia,
6)
sprawowanie nadzoru nad należytym zabezpieczeniem lokalu powiatowej komisji poborowej.
§  21.
1.
Do obowiązków lekarzy-członków powiatowej komisji poborowej należy:
1)
badanie i określanie stanu zdrowia poborowych oraz stawianie wniosków w sprawie zaliczenia ich do poszczególnych kategorii zdolności do służby wojskowej,
2)
ocena zaświadczeń lekarskich dołączonych do podań i wniosków o zwolnienie od obowiązku osobistego zgłoszenia się poborowych do poboru i stawianie wniosków w tym przedmiocie,
3)
stawianie wniosków w sprawie zaliczenia poborowych zwolnionych od obowiązku osobistego zgłoszenia się do poboru - do poszczególnych kategorii zdolności do służby wojskowej,
4)
stawianie wniosków w sprawie kierowania poborowych na badania dodatkowe lub specjalistyczne albo na obserwację oraz na leczenie,
5)
prowadzenie księgi orzeczeń lekarskich,
6)
czuwanie nad utrzymaniem higieny w lokalu powiatowej komisji poborowej.
2.
Lekarzom-członkom komisji poborowej nie wolno:
1)
badać poborowych w czasie trwania poboru w charakterze lekarza wolno praktykującego i wydawać zaświadczeń mających znaczenie dla komisji poborowej,
2)
wydawać poborowym lub innym osobom jakichkolwiek zaświadczeń o wynikach badania lekarskiego w komisji poborowej.
§  22.
1.
Właściwy do spraw zdrowia organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej w porozumieniu z dowództwem okręgu wojskowego kieruje lekarzy cywilnych wyznaczonych na członków komisji poborowych na kilkudniowy kurs szkoleniowy dla zapoznania ich z przepisami o badaniu lekarskim i ocenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej. Kurs szkoleniowy organizuje właściwy do spraw zdrowia organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Kurs ten może być zorganizowany również przez dowództwo okręgu wojskowego.
2.
Lekarze zamieszkujący poza miejscowością, do której zostali skierowani na kurs, otrzymują zwrot kosztów podróży i diety według norm ustalonych dla pracowników państwowych. Koszty podróży i diety pokrywane są z budżetu właściwych powiatowych rad narodowych.
3.
Wykładowców na kurs wyznacza dowódca okręgu wojskowego.
4.
Przygotowanie lokalu, w którym ma się odbyć kurs, oraz zapewnienie zakwaterowania dla lekarzy skierowanych na kurs należy do właściwego do spraw zdrowia organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej, a na kurs zorganizowany przez dowództwo okręgu wojskowego - do właściwych organów wojskowych.
§  23.
Poza członkami powiatowej komisji poborowej właściwy do spraw zdrowia organ prezydium powiatowej rady narodowej wyznacza na okres poboru lekarza radiologa dla przeprowadzania badań radiologicznych.
§  24.
Poza przewodniczącym i członkami powiatowej komisji poborowej wymienionymi w art. 21 ustawy w pracach komisji biorą udział przedstawiciele prezydiów gromadzkich rad narodowych oraz personel pomocniczy składający się z osób cywilnych i wojskowych.
§  25.
1.
Do obowiązków przedstawicieli prezydiów gromadzkich rad narodowych należy w szczególności:
1)
dopilnowanie, aby wszyscy poborowi zamieszkali na terenie danej gromady stawili się do poboru we właściwym czasie wraz z dokumentami wymienionymi w obwieszczeniu lub wezwaniu imiennym,
2)
stwierdzanie w razie potrzeby tożsamości poborowych,
3)
udzielanie komisji poborowej wyjaśnień co do poborowych obecnych lub nieobecnych na poborze oraz w sprawie wniosków o odroczenie poborowym zasadniczej służby wojskowej.
2.
Przedstawiciele prezydiów gromadzkich rad narodowych biorą udział w pracach powiatowej komisji poborowej tylko podczas stawania przed nią poborowych pochodzących z terenu przez nich reprezentowanego.
§  26.
1.
Do personelu pomocniczego wyznaczonego do prac w komisji poborowej należy w szczególności:
1)
obsługiwanie wagi i miary lekarskiej oraz wypełnianie dokumentów komisji poborowej,
2)
zakładanie i wypełnianie kart ewidencyjnych, wystawianie książeczek wojskowych i prowadzenie ewidencji wydanych książeczek.
2.
Spełnianie czynności wymienionych w ust. 1 pkt 1 należy do personelu cywilnego wyznaczonego przez przewodniczącego prezydium powiatowej rady narodowej spośród pracowników organów tego prezydium; spełnianie czynności wymienionych w ust. 1 pkt 2 należy do personelu wojskowego wyznaczonego spośród podoficerów i szeregowców przez wojskowego komendanta rejonowego.
§  27.
1.
Powiatowa komisja poborowa podejmuje decyzje większością głosów. Decyzje powinny być niezwłocznie ogłoszone poborowym.
2.
Orzeczenia w sprawie odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na utrzymywanie rodziny, oprócz ogłoszenia poborowym, powinny być podane również do wiadomości członkom rodziny, którzy ubiegali się o odroczenie poborowemu zasadniczej służby wojskowej, oraz do wiadomości prezydium gromadzkiej rady narodowej, które wydawało opinię w tej sprawie; orzeczenie o nieudzieleniu odroczenia zasadniczej służby wojskowej powinno zawierać uzasadnienie i być doręczone na piśmie.
3.
Z każdego posiedzenia powinien być sporządzony protokół, który podpisują przewodniczący oraz wszyscy członkowie komisji.
§  28.
1.
Od orzeczeń powiatowej komisji poborowej dotyczących stanu zdrowia, stopnia zdolności do służby wojskowej lub odroczenia zasadniczej służby wojskowej mogą być wnoszone przez poborowych odwołania, a przez członków komisji sprzeciwy - do wojewódzkiej komisji poborowej.
2.
Odwołania w sprawie odmowy udzielenia odroczenia ze względu na utrzymywanie rodziny mogą wnosić również członkowie rodziny, którzy ubiegali się o udzielenie poborowemu odroczenia.
3.
Odwołania i sprzeciwy mogą być wnoszone do wojewódzkiej komisji poborowej najpóźniej w ciągu 14 dni od wydania orzeczenia przez powiatową komisję poborową.
4.
Wniesienie odwołania nie wstrzymuje powołania poborowego do zasadniczej służby wojskowej.
§  29.
1.
Odwołania i sprzeciwy wnosi się na piśmie za pośrednictwem powiatowej komisji poborowej, a jeżeli komisja ta już nie urzęduje - za pośrednictwem właściwego do spraw wewnętrznych organu prezydium powiatowej rady narodowej. Osoby wnoszące odwołania i sprzeciwy powinny je umotywować i dołączyć do nich w miarę potrzeby dokumenty uzasadniające odwołanie lub sprzeciw.
2.
Przewodniczący powiatowej komisji poborowej lub właściwy do spraw wewnętrznych organ prezydium powiatowej rady narodowej obowiązany jest wniesione odwołanie lub sprzeciw przesłać niezwłocznie wraz z aktami i wyjaśnieniami do wojewódzkiej komisji poborowej.
§  30.
1.
Wojewódzką komisję poborową powołuje prezydium wojewódzkiej rady narodowej w porozumieniu z właściwym dowódcą okręgu wojskowego w składzie określonym w art. 39 ustawy.
2.
Powołanie wojewódzkiej komisji poborowej powinno nastąpić nie później niż na miesiąc przed rozpoczęciem poboru, a jej rozwiązanie - nie wcześniej niż na miesiąc po zakończeniu poboru.
3.
Do członków wojewódzkich komisji poborowych stosuje się odpowiednio przepisy § 16 ust. 2 i § 17.
§  31.
1.
Wojewódzka komisja poborowa:
1)
kieruje poborem na terenie województwa i sprawuje nadzór nad działalnością powiatowych komisji poborowych,
2)
rozpatruje odwołania i sprzeciwy wniesione od orzeczeń powiatowych komisji poborowych oraz bada te orzeczenia z urzędu w trybie nadzoru.
2.
W przypadkach zasadniczej rozbieżności zdań lekarzy-członków powiatowej komisji poborowej wojewódzka komisja poborowa bada stan zdrowia poborowych i wydaje orzeczenia w sprawie stopnia zdolności do służby wojskowej.
3.
Wojewódzka komisja poborowa może wzywać poborowych do osobistego zgłoszenia się przed komisją.
4.
W razie uchylenia orzeczenia powiatowej komisji poborowej wojewódzka komisja poborowa wydaje nowe orzeczenie.
5.
Wojewódzka komisja poborowa może wystąpić do prezydium wojewódzkiej rady narodowej o odwołanie poszczególnych osób wchodzących w skład powiatowej komisji poborowej, jeżeli nie spełniają one należycie swych obowiązków w komisji lub nadużywają swych uprawnień.
§  32.
Postępowanie wojewódzkich komisji poborowych i sposób wydawania orzeczeń o zdolności poborowego do służby wojskowej albo o udzieleniu odroczenia zasadniczej służby wojskowej odbywa się według trybu przewidzianego dla powiatowych komisji poborowych.
§  33.
1.
Orzeczenia wojewódzkiej komisji poborowej są ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu.
2.
Orzeczenia wojewódzkiej komisji poborowej podaje się do wiadomości zainteresowanym i wojskowemu komendantowi rejonowemu.
3.
Akta powiatowej komisji poborowej zwraca się tej komisji, a jeżeli ona już nie urzęduje - właściwemu do spraw wewnętrznych organowi prezydium powiatowej rady narodowej.
§  34.
1.
Wojewódzka komisja poborowa urzęduje w siedzibie prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Posiedzenia wojewódzkiej komisji poborowej zwołuje w miarę potrzeby przewodniczący komisji w porozumieniu z wojskowym komendantem wojewódzkim.
§  35.
1.
Powołując komisje poborowe (wojewódzkie i powiatowe) prezydia wojewódzkich i powiatowych rad narodowych wyznaczają jednocześnie w tym samym trybie osoby przewidziane na zastępców przewodniczącego i członków tych komisji.
2.
Osobę wyznaczoną na zastępcę przewodniczącego lub na zastępcę członka komisji poborowej należy powiadomić na piśmie o wyznaczeniu oraz o obowiązku niezwłocznego objęcia czynności przewodniczącego lub członka komisji na wezwanie przewodniczącego komisji poborowej.
§  36.
Osoby wchodzące w skład komisji poborowych (wojewódzkich i powiatowych) obowiązane są wyłączyć się od udziału w komisji, jeżeli orzeczenie komisji ma być wydane w stosunku do członków ich rodzin.
§  37.
1.
Jeżeli w toku urzędowania przewodniczący komisji poborowej z wyjątkowo ważnego powodu (np. choroba, wyłączenie się) nie będzie mógł uczestniczyć w pracach komisji, obowiązany jest wezwać swego zastępcę do objęcia czynności przewodniczącego.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również do członków komisji poborowych, z tym że o niemożności pełnienia swych czynności powiadamiają oni przewodniczącego komisji poborowej, który wzywa na ich miejsce osoby wyznaczone na zastępców członków komisji.
3.
Zmiana przewodniczącego lub członka komisji poborowej powinna być tak przeprowadzona, aby nie było przerwy w pracach tej komisji.
4.
O każdej zmianie w składzie powiatowej komisji poborowej przewodniczący tej komisji zawiadamia wojewódzką komisję poborową.
§  38.
Nadzór nad trybem urzędowania komisji poborowych sprawują organy określone przez Ministrów Spraw Wewnętrznych i Obrony Narodowej.
§  39.
Lokalu, sprzętu lekarskiego oraz innych przedmiotów niezbędnych dla pracy komisji poborowej dostarczają właściwe organy prezydium rady narodowej, które komisję powołało.
§  40.
Lokal powiatowej komisji poborowej powinien odpowiadać potrzebom komisji i składać się co najmniej z 4 dostatecznie obszernych izb. Lokal ten po zakończeniu w danym dniu pracy powiatowej komisji poborowej powinien być zabezpieczony przez organy Milicji Obywatelskiej.