Rozdział 3 - Protokół kontroli i wystąpienie pokontrolne - Przeprowadzanie kontroli organizacji pożytku publicznego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2018.2054

Akt obowiązujący
Wersja od: 26 października 2018 r.

Rozdział  3

Protokół kontroli i wystąpienie pokontrolne

§  16. 
1. 
Dokonane w postępowaniu kontrolnym ustalenia kontrolujący opisuje w protokole kontroli w sposób uporządkowany, zwięzły i przejrzysty.
2. 
Protokół kontroli zawiera:
1)
nazwę kontrolowanej organizacji pożytku publicznego lub jej jednostki organizacyjnej, siedzibę i adres, imię i nazwisko członka organu zarządzającego, z uwzględnieniem zmian zaistniałych w okresie objętym kontrolą;
2)
imię, nazwisko i stanowisko służbowe kontrolującego, numer i datę upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, nazwę organu kontroli oraz komórki organizacyjnej przeprowadzającej kontrolę;
3)
datę rozpoczęcia i zakończenia czynności kontrolnych w kontrolowanej organizacji pożytku publicznego, jej jednostce organizacyjnej lub komórce organizacyjnej, z wymienieniem dni przerw w kontroli;
4)
określenie zakresu kontroli, w tym przedmiotu i okresu objętego kontrolą;
5)
opis stwierdzonego w wyniku kontroli stanu faktycznego, w tym ujawnionych nieprawidłowości lub uchybień;
6)
wskazanie podstaw dokonanych ustaleń, z powołaniem odpowiednich stron akt kontroli;
7)
pouczenie o prawie, sposobie i terminie złożenia na piśmie wyjaśnień lub zgłoszenia zastrzeżeń do treści protokołu kontroli oraz o prawie do odmowy podpisania protokołu;
8)
podpisy kontrolującego i członka organu zarządzającego lub osoby przez niego upoważnionej, miejsce i datę podpisania protokołu kontroli;
9)
informację o odmowie podpisania protokołu.
3. 
W przypadku gdy protokół kontroli zawiera informacje niejawne, protokół lub jego fragment oznacza się odpowiednią klauzulą tajności.
4. 
Protokół kontroli sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.
5. 
Jeden egzemplarz protokołu kontroli przekazuje się, za poświadczeniem odbioru, członkowi organu zarządzającego lub osobie przez niego upoważnionej, a drugi włącza się do akt kontroli.
§  17. 
1. 
Zastrzeżenia lub wyjaśnienia do treści protokołu kontroli są poddawane analizie przez kontrolującego.
2. 
Kontrolujący przeprowadza dodatkowe czynności kontrolne na podstawie nowego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, jeżeli z analizy zastrzeżeń wynika potrzeba ich podjęcia.
3. 
Kontrolujący sporządza wystąpienie pokontrolne na podstawie protokołu kontroli oraz zgłoszonych zastrzeżeń przez członka organu zarządzającego lub osobę przez niego upoważnioną.
4. 
Członek organu zarządzającego lub osoba przez niego upoważniona może w każdym czasie wycofać zastrzeżenia zgłoszone do treści protokołu. Wycofane zastrzeżenia pozostawia się bez rozpatrzenia.
§  18. 
1. 
W przypadku powierzenia przeprowadzenia kontroli Dyrektorowi Narodowego Instytutu albo wojewodzie odpowiednio Dyrektor Narodowego Instytutu albo wojewoda przekazują wystąpienie pokontrolne Przewodniczącemu Komitetu do spraw Pożytku Publicznego w terminie do 14 dni od dnia przekazania wystąpienia pokontrolnego organizacji pożytku publicznego.
2. 
Przed podpisaniem wystąpienia pokontrolnego Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, a w przypadku powierzenia przeprowadzenia kontroli Dyrektorowi Narodowego Instytutu albo wojewodzie odpowiednio Dyrektor Narodowego Instytutu albo wojewoda mogą zwrócić się do członka organu zarządzającego lub osoby przez niego upoważnionej o złożenie w wyznaczonym terminie dodatkowych wyjaśnień na piśmie, dotyczących przyczyn i okoliczności powstania nieprawidłowości przedstawionych w protokole kontroli.
§  19. 
1. 
Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, a w przypadku powierzenia przeprowadzenia kontroli Dyrektorowi Narodowego Instytutu albo wojewodzie odpowiednio Dyrektor Narodowego Instytutu albo wojewoda mogą, w każdym czasie, z urzędu lub na wniosek członka organu zarządzającego lub osoby przez niego upoważnionej, sprostować błędy pisarskie lub inne oczywiste omyłki w wystąpieniu pokontrolnym.
2. 
Wystąpienie pokontrolne, w którym dokonano sprostowania, przekazuje się kontrolowanej organizacji pożytku publicznego wraz z informacją o dokonanych zmianach.
§  20. 
1. 
Członek organu zarządzającego lub osoba przez niego upoważniona, której przekazano wystąpienie pokontrolne, w terminie określonym w wystąpieniu pokontrolnym informuje Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, a w przypadku powierzenia przeprowadzenia kontroli Dyrektorowi Narodowego Instytutu albo wojewodzie - Dyrektora Narodowego Instytutu albo wojewodę, o sposobie usunięcia uchybień lub nieprawidłowości oraz wykonania zaleceń pokontrolnych, a także o podjętych działaniach lub przyczynach ich niepodjęcia.
2. 
W przypadku powierzenia przeprowadzenia kontroli Dyrektorowi Narodowego Instytutu albo wojewodzie odpowiednio Dyrektor Narodowego Instytutu albo wojewoda przekazują Przewodniczącemu Komitetu do spraw Pożytku Publicznego informację, o której mowa w ust. 1, w terminie do 30 dni od dnia jej otrzymania.