Rozdział 2 - Dowody - Przeprowadzanie kontroli organizacji pożytku publicznego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.173.1172

Akt utracił moc
Wersja od: 23 września 2010 r.

Rozdział  2

Dowody

§  7.
1.
Kontrolujący dokonuje ustaleń stanu faktycznego na podstawie zebranych w toku kontroli dowodów.
2.
Dowodami są w szczególności: dokumenty, rzeczy, oględziny, opinie biegłych i rzeczoznawców oraz wyjaśnienia i oświadczenia.
3.
Kontrolujący może żądać od członka organu zarządzającego uprawnionego do reprezentowania kontrolowanej organizacji pożytku publicznego, zwanego dalej "członkiem organu zarządzającego", lub osoby przez niego upoważnionej, udostępnienia niezbędnych do przeprowadzenia kontroli dokumentów oraz zestawień lub obliczeń opartych na tych dokumentach.
§  8.
1.
Kontrolujący dokumentuje przebieg i wyniki czynności kontrolnych w założonych w tym celu aktach kontroli, które w szczególności obejmują:
1)
wykaz ich zawartości, z wymienieniem nazw dokumentów i wskazaniem odpowiednich stron;
2)
upoważnienie do przeprowadzenia kontroli, o którym mowa w § 3 ust. 2;
3)
dowody, o których mowa w § 7 ust. 2;
4)
protokół kontroli;
5)
wystąpienie pokontrolne.
2.
Akta kontroli prowadzi się zgodnie z tokiem dokonywanych czynności, numerując kolejno strony akt.
3.
Akta kontroli, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, sporządza się w jednym egzemplarzu.
4.
Członek organu zarządzającego lub osoba przez niego upoważniona mają prawo wglądu do akt kontroli.
§  9.
Zebrane w toku postępowania kontrolnego dowody kontrolujący zabezpiecza przez:
1)
oddanie na przechowanie, za pokwitowaniem, członkowi organu zarządzającego lub osobie przez niego upoważnionej;
2)
przechowanie w kontrolowanej organizacji pożytku publicznego lub jej jednostce organizacyjnej, jeżeli ta organizacja zapewni możliwość przechowania dowodów w oddzielnym i zamkniętym pomieszczeniu.
§  10.
1.
W uzasadnionych przypadkach kontrolujący może przeprowadzić oględziny.
2.
Oględziny przeprowadza się w obecności członka organu zarządzającego, a w przypadku jego nieobecności - osoby przez niego upoważnionej.
3.
Z przebiegu i wyniku oględzin kontrolujący sporządza protokół, który podpisują kontrolujący, członek organu zarządzającego albo osoba przez niego upoważniona.
§  11.
1.
Członek organu zarządzającego, osoba przez niego upoważniona lub osoba zatrudniona w kontrolowanej organizacji pożytku publicznego udzielają, w wyznaczonym przez kontrolującego terminie, wyjaśnień ustnych lub pisemnych w sprawach dotyczących przedmiotu kontroli. Z ustnych wyjaśnień kontrolujący sporządza protokół, który podpisują kontrolujący oraz osoba składająca wyjaśnienie.
2.
Odmowa udzielenia wyjaśnień przez członka organu zarządzającego, osobę przez niego upoważnioną lub osobę zatrudnioną w kontrolowanej organizacji pożytku publicznego może nastąpić jedynie w przypadkach, gdy wyjaśnienia mają dotyczyć faktów i okoliczności, których ujawnienie mogłoby narazić na odpowiedzialność karną, dyscyplinarną lub majątkową wezwanego do złożenia wyjaśnień, jego małżonka, osobę pozostającą z nim faktycznie we wspólnym pożyciu, krewnych lub powinowatych do drugiego stopnia lub osobę związaną z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli.
3.
Odmowę udzielenia wyjaśnień kontrolujący odnotowuje w aktach kontroli. Na wniosek członka organu zarządzającego, osoby przez niego upoważnionej lub osoby zatrudnionej w kontrolowanej organizacji pożytku publicznego kontrolujący odnotowuje w aktach kontroli przyczyny odmowy udzielenia wyjaśnień.
§  12.
1.
Każdy może złożyć kontrolującemu ustne lub pisemne oświadczenie dotyczące przedmiotu kontroli. Przepis § 11 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
2.
Kontrolujący nie może odmówić przyjęcia oświadczenia, jeżeli dotyczy przedmiotu kontroli.