Rozdział 6 - Tryb i sposób przeprowadzania egzaminu komorniczego - Przeprowadzanie egzaminu komorniczego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.174 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 12 lutego 2024 r.

Rozdział  6

Tryb i sposób przeprowadzania egzaminu komorniczego

§  7. 
1. 
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej kieruje pracami komisji egzaminacyjnej, rozdziela zadania pomiędzy poszczególnych członków komisji egzaminacyjnej i wyznacza ich zakres.
2. 
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej wyznacza miejsce przeprowadzenia egzaminu komorniczego oraz godziny rejestracji osób przystępujących do egzaminu komorniczego, zwanych dalej "zdającymi".
3. 
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej podczas egzaminu komorniczego może wydawać zarządzenia o charakterze porządkowym lub organizacyjnym.
§  8. 
1. 
Egzamin komorniczy przeprowadza się w wydzielonej sali w warunkach zapewniających zdającym samodzielną pracę.
2. 
Przed rozpoczęciem każdej części egzaminu komorniczego, przed wejściem na salę, zdający okazuje dokument ze zdjęciem potwierdzający jego tożsamość.
§  9. 
1. 
Każda część egzaminu komorniczego rozpoczyna się w dniu i o godzinie wyznaczonych przez Ministra Sprawiedliwości.
2. 
Z chwilą rozpoczęcia każdej części egzaminu komorniczego następuje otwarcie przesyłki zawierającej zadania dla zdających oraz zadania i opisy istotnych zagadnień przeznaczone dla przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.
3. 
Przed otwarciem każdej przesyłki, o której mowa w ust. 2, przewodniczący komisji egzaminacyjnej sprawdza, czy przesyłka nie została uszkodzona w sposób umożliwiający dostęp do zadań i opisów istotnych zagadnień.
4. 
Otwarcie każdej przesyłki, o której mowa w ust. 2, następuje w obecności zdających, z wyjątkiem otwarcia kopert zawierających opisy istotnych zagadnień przeznaczone dla przewodniczącego komisji egzaminacyjnej, które następuje po zakończeniu każdej części egzaminu komorniczego i opuszczeniu sali przez wszystkich zdających.
5. 
Po otwarciu przesyłki, o której mowa w ust. 2, w pierwszym dniu egzaminu komorniczego przewodniczący komisji egzaminacyjnej informuje zdających o:
1)
sposobie przeprowadzenia egzaminu komorniczego;
2)
przepisach porządkowych obowiązujących w trakcie przeprowadzania egzaminu komorniczego;
3)
zasadach związanych z rozwiązywaniem zadań przy użyciu własnego sprzętu komputerowego;
4)
terminie i miejscu przeprowadzenia kolejnych części egzaminu komorniczego;
5)
zasadach dokonywania oceny rozwiązań zadań z egzaminu komorniczego;
6)
sposobie ogłoszenia wyników egzaminu komorniczego.
6. 
Koperty z zadaniami przeznaczonymi dla przewodniczącego komisji egzaminacyjnej otwiera się w trakcie egzaminu komorniczego jedynie w uzasadnionych przypadkach.
7. 
Z czynności, o których mowa w ust. 4 i 6, sporządza się protokoły, które podpisują wszyscy członkowie komisji egzaminacyjnej obecni podczas danej części egzaminu komorniczego.
§  10. 
1. 
Egzamin komorniczy trwa trzy dni.
2. 
W pierwszym i w drugim dniu egzaminu komorniczego zdający rozwiązuje zadanie odpowiednio z pierwszej i z drugiej części egzaminu dotyczące czynności wchodzących w zakres ustawowych zadań komorników sądowych. Czas na rozwiązanie każdego z tych zadań wynosi 360 minut, liczonych od chwili wskazanej przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej. W trzecim dniu egzaminu komorniczego zdający rozwiązuje zadanie z trzeciej części egzaminu polegające na przygotowaniu projektu czynności, o których mowa w art. 767 § 5 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1550, z późn. zm. 1 ), oraz zadanie z czwartej części egzaminu komorniczego z zakresu zasad wykonywania zawodu i zasad etyki. Czas na rozwiązanie tych zadań wynosi łącznie 480 minut, liczonych od chwili wskazanej przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej lub jego zastępcę.
3. 
Zdająca karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w czasie trwania każdego dnia egzaminu komorniczego. Zdająca karmiąca więcej niż jedno dziecko w czasie trwania każdego dnia egzaminu komorniczego ma prawo do dwóch przerw, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie na wniosek zdającej mogą być udzielane łącznie. Wykorzystane przez zdającą przerwy na karmienie nie podlegają wliczaniu do czasu trwania danego dnia egzaminu komorniczego.
4. 
Uprawnienie, o którym mowa w ust. 3, przysługuje zdającej karmiącej dziecko piersią, która wraz z wnioskiem o dopuszczenie do egzaminu komorniczego złoży wniosek o przyznanie tego uprawnienia oraz pisemne oświadczenie o karmieniu dziecka piersią.
5. 
W przypadku spełnienia warunków, o których mowa w ust. 4, przewodniczący komisji egzaminacyjnej wraz z zawiadomieniem, o którym mowa w art. 72 ustawy, przekazuje zdającej informację o przysługującym jej uprawnieniu do przerw na karmienie dziecka piersią, które nie podlegają wliczaniu do czasu trwania danego dnia egzaminu komorniczego. O przysługującym zdającej uprawnieniu przewodniczący komisji egzaminacyjnej informuje również Ministra Sprawiedliwości.
6. 
Zdającej, u której poród nastąpi po złożeniu wniosku o dopuszczenie do egzaminu komorniczego, przysługuje uprawnienie, o którym mowa w ust. 3, jeżeli złoży wniosek o przyznanie tego uprawnienia oraz pisemne oświadczenie o karmieniu dziecka piersią najpóźniej na 3 dni przed rozpoczęciem egzaminu komorniczego. W przypadku spełnienia przez zdającą powyższych warunków przewodniczący komisji egzaminacyjnej przekazuje jej niezwłocznie informację o przysługującym uprawnieniu. O przysługującym zdającej uprawnieniu przewodniczący komisji egzaminacyjnej informuje również Ministra Sprawiedliwości.
7. 
W przypadku skorzystania przez zdającą karmiącą dziecko piersią z uprawnienia, o którym mowa w ust. 3, stosuje się odpowiednio § 13.
§  11. 
1. 
Zadania z egzaminu komorniczego są rozwiązywane odręcznie lub przy użyciu własnego sprzętu komputerowego.
2. 
Nie później niż 30 dni przed terminem egzaminu komorniczego przewodniczący komisji egzaminacyjnej informuje zdających o wymogach technicznych dotyczących przygotowania i przeprowadzenia egzaminu komorniczego przy użyciu własnego sprzętu komputerowego oraz o sposobie użycia tego sprzętu przy rozwiązywaniu zadań z egzaminu komorniczego, uniemożliwiającym przekaz lub odbiór informacji, przez zamieszczenie ogłoszenia na stronach internetowych poszczególnych rad izb komorniczych lub pisemnie.
3. 
Zdający nie później niż 21 dni przed terminem egzaminu komorniczego składa przewodniczącemu komisji egzaminacyjnej pisemną informację o wyborze sposobu rozwiązywania zadań z egzaminu komorniczego odręcznie albo przy użyciu własnego sprzętu komputerowego. W przypadku wyboru sposobu rozwiązywania zadań z egzaminu komorniczego przy użyciu własnego sprzętu komputerowego zdający składa także pisemne oświadczenie o akceptacji warunków związanych z użyciem tego sprzętu, zawierające deklarację, że znane są mu zagrożenia, o których mowa w ust. 4 i 5. Niezłożenie tego oświadczenia oznacza wybór odręcznego sposobu rozwiązywania zadań z egzaminu komorniczego.
4. 
Zdający ponosi ryzyko wynikające z użycia własnego sprzętu komputerowego i zainstalowanego na nim oprogramowania, wiążące się z brakiem możliwości rozwiązania zadań z egzaminu komorniczego. W takim przypadku zdający może przystąpić do rozwiązywania zadania odręcznie, jednakże czas trwania danej części egzaminu komorniczego nie zostaje przedłużony, co odnotowuje się w protokole przebiegu egzaminu komorniczego.
5. 
W przypadku wystąpienia w trakcie trwania egzaminu komorniczego jakichkolwiek okoliczności uniemożliwiających korzystanie z własnego sprzętu komputerowego zdający sporządza pracę zawierającą rozwiązanie zadania odręcznie, jednakże czas trwania tej części egzaminu komorniczego nie zostaje przedłużony. Fakt ten odnotowuje się w protokole przebiegu egzaminu komorniczego.
6. 
Zdający, rozwiązując zadanie przy użyciu własnego sprzętu komputerowego, w każdym momencie zdawania egzaminu komorniczego może zrezygnować z tego sposobu rozwiązywania zadań i sporządzić pracę zawierającą rozwiązanie zadania odręcznie, jednakże czas trwania tej części egzaminu komorniczego nie zostaje przedłużony. W takim przypadku przewodniczący komisji egzaminacyjnej informuje zdającego o możliwości i sposobie odbioru od zdającego dotychczas sporządzonej pracy zawierającej rozwiązanie zadania, jeżeli została zapisana przez zdającego, w celu kontynuowania rozwiązania zadania odręcznie. Fakt ten odnotowuje się w protokole przebiegu egzaminu komorniczego.
7. 
W przypadku rozwiązywania części zadania przy użyciu własnego sprzętu komputerowego zdający dołącza część pracy zawierającej rozwiązanie zadania sporządzoną odręcznie do części pracy zawierającej rozwiązanie zadania sporządzonej przy użyciu własnego sprzętu komputerowego.
8. 
Zdający ponosi ryzyko właściwego skompletowania całości rozwiązanego zadania. Kompletując całość rozwiązanego zadania, zdający numeruje strony pracy zawierającej rozwiązanie zadania.
9. 
W przypadku gdy pomimo wyboru rozwiązywania zadań z egzaminu komorniczego przy użyciu własnego sprzętu komputerowego, ze względu na treść zadania nie może ono zostać opracowane w całości przy użyciu tego sprzętu, zdający w tej części rozwiązuje zadanie odręcznie.
§  12. 
1. 
Zadania oznacza się indywidualnym kodem.
2. 
Każdego dnia egzaminu komorniczego zdający losuje przygotowaną przez komisję egzaminacyjną kopertę zawierającą kartkę z numerem kodu. Na kartce zdający wpisuje swoje imię i nazwisko oraz imiona rodziców, a w prawym górnym rogu na pierwszej stronie zadania i na każdej stronie pracy zawierającej rozwiązanie zadania - numer kodu. Wypełnioną kartkę zdający umieszcza w kopercie, którą zakleja i oddaje członkowi komisji egzaminacyjnej przed przystąpieniem do rozwiązywania zadania.
3. 
Praca zawierająca rozwiązanie zadania bez prawidłowo zamieszczonego oznaczenia kodowego nie podlega ocenie komisji egzaminacyjnej, co skutkuje uzyskaniem negatywnego wyniku egzaminu komorniczego.
4. 
Zadania wraz z pracami zawierającymi rozwiązanie zadań są rozkodowywane po sprawdzeniu wszystkich prac zawierających rozwiązanie zadań z wszystkich części egzaminu komorniczego, a następnie dołączane do akt osobowych zdających.
§  13. 
1. 
W trakcie egzaminu komorniczego zdający może opuścić salę jedynie w wyjątkowej sytuacji, po uzyskaniu zgody przewodniczącego komisji egzaminacyjnej, pod nadzorem członka komisji egzaminacyjnej wskazanego przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.
2. 
Przed opuszczeniem sali zdający przekazuje przewodniczącemu komisji egzaminacyjnej zadanie wraz z pracą zawierającą rozwiązanie zadania, a w przypadku rozwiązywania zadania wyłącznie przy użyciu własnego sprzętu komputerowego - zadanie.
3. 
Godzina wyjścia z sali i powrotu na salę zostaje odnotowana przez członka komisji egzaminacyjnej na egzemplarzu zadania i pracy zawierającej rozwiązanie zadania, a w przypadku rozwiązywania zadania wyłącznie przy użyciu własnego sprzętu komputerowego - na egzemplarzu zadania.
§  14. 
Wykluczenie zdającego z egzaminu komorniczego odnotowuje się w protokole przebiegu egzaminu komorniczego oraz na egzemplarzu zadania i pracy zawierającej rozwiązanie zadania.
§  15. 
Odstąpienie zdającego od udziału w egzaminie komorniczym odnotowuje się w protokole przebiegu egzaminu komorniczego.
§  16. 
1. 
Po upływie czasu, o którym mowa w § 10 ust. 2, przewodniczący komisji egzaminacyjnej ogłasza zakończenie danej części egzaminu komorniczego, a członkowie komisji egzaminacyjnej zbierają zadania wraz z pracami zawierającymi rozwiązanie zadań, jeżeli zadania te były rozwiązywane odręcznie. W przypadku rozwiązywania zadań przy użyciu własnego sprzętu komputerowego przewodniczący komisji egzaminacyjnej informuje o sposobie odbioru od zdających prac zawierających rozwiązanie zadań.
2. 
Każdego dnia zdający otrzymuje pokwitowanie odbioru zadania i pracy zawierającej rozwiązanie zadania z danej części egzaminu komorniczego.
3. 
Z czynności, o której mowa w ust. 2, sporządza się protokół, który zawiera w szczególności godzinę odbioru zadania i pracy zawierającej rozwiązanie zadania, liczbę stron pracy odnotowaną przy danym numerze kodu oraz podpis dokonującego tej czynności członka komisji egzaminacyjnej.
§  17. 
Niewykorzystane egzemplarze zadań zwraca się Ministrowi Sprawiedliwości w stanie nienaruszonym. Protokół tej czynności podpisuje przewodniczący komisji egzaminacyjnej.
1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2023 r. poz. 1429, 1606, 1615, 1667, 1860 i 2760.