Oddział 3 - Maszynowe wytłaczanie znaków stemplowych» - Przepisy wykonawcze do ustawy z dnia 1 lipca 1926 r. o opłatach stemplowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.99.842

Akt utracił moc
Wersja od: 12 listopada 1934 r.

3.

Maszynowe wytłaczanie znaków stemplowych»

§  192.
W § 8 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 25 lutego 1932 r. w sprawie maszynowego wytłaczania znaków stemplowych (Dz. U. R. P. Nr. 33, poz. 349) zdanie pierwsze ustępu drugiego otrzymuje brzmienie następujące: "Karta stemplowa jest sporządzona z kartonu i ma wymiar 27 x 171 mm (z wahaniem do 1 mm)",

W tymże § 8 (ustępie przedostatnim) wyrazy "§ 23 rozporządzenia z dnia 20 listopada 1926 r. (Dz. U. R. P. Nr. 123, poz. 713) w brzmieniu § 5 rozporządzenia z dn. 27 grudnia 1926 r. (D?. U. R. P. Nr. 130, poz. 780) " zostają zastąpione wyrazami: "§ 26 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 99, poz. 842)".

W temże rozporządzeniu w § 12, w zdaniu drugiem, wyraz "opłat" zastępuje się wyrazem "kart".

Po § 12 umieszcza się następujący nowy paragraf:

"§ 12a. Jeżeli uprawnienie do uiszczania opłat stemplowych zapomocą maszynowego wytłaczania znaków stemplowych (§ 5) ustało na skutek odwołania (§ 5, ustęp ostatni) lub zrzeczenia się, to płatnik ma w ciągu trzech dni od doręczenia mu decyzji w przedmiocie odwołania zezwolenia na maszynowe wytłaczanie znaków stemplowych, względnie równocześnie z wniesieniem podania, zawierającego zrzeczenie się uprawnienia, dostawić do urzędu skarbowego maszynę wraz z księgą kontroli kart stemplowych (§ 11). Właściwy funkcjonariusz tego urzędu stwierdza stan obu liczników, otwiera zamek urzędowy oraz bierze w przechowanie urzędowe sygnet, służący do wytwarzania "znaku stałego" (§ 9, punkt 4), kartę stemplową, jeżeli znajduje się w maszynie, zużytą część taśmy kontrolnej oraz klucz od zamka urzędowego. Jeżeli w chwili dostawienia maszyny do urzędu skarbowego znajdująca się w maszynie karta stemplowa nie jest całkowicie zużytkowana, to należy dokonać stemplowania próbnego, wyczerpującego całkowicie nie-zużytkowaną część wartości karty stemplowej; papier, na którym zostały wykonane próbne odciski, należy zaopatrzyć w pieczęć urzędu skarbowego oraz w adnotację: "Stemplowanie próbne; załącznik do protokółu z dnia ...."; następnie należy obie strony tego papieru, o ile nie są zajęte przez próbne odciski i powyższa adnotację, przekreślić nakrzyż. Po stwierdzeniu zapomocą protokółu wykonania powyższych czynności oraz stanu liczników w chwili dostawienia maszyny do urzędu skarbowego i ewentualnie po dokonaniu stemplowania, próbnego oraz po wypełnieniu kolumn 5 - 12 w księdze kontroli kart stemplowych należy maszynę wraz z księgą kontroli zwrócić płatnikowi.

Jeżeli licznik główny - według stwierdzonego w protokóle stanu w chwili dostawienia maszyny do urzędu skarbowego-wymienia sumę wyższą od obliczonej na podstawie licznika ubocznego, to płatnik ma wnieść różnicę do kasy urzędu skarbowego bez wezwania, w ciągu tygodnia od sporządzenia protokółu. W razie niedotrzymania tego terminu zostanie wymierzona należna kwota wraz z podwyżką pięciokrotną (art. 42 ustawy o opłatach stemplowych) zapomocą nakazu płatniczego (art. 33, punkt 3, powołanej ustawy).

Jeżeli zaś w chwili dostawienia maszyny do urzędu skarbowego znajdowała się w maszynie karta stemplowa, jeszcze nie zużytkowana całkowicie i wobec tego urząd skarbowy dokonał stemplowania próbnego, wyczerpującego niezużytkowaną część wartości karty stemplowej, to urząd skarbowy wyda płatnikowi drogą wymiany (§ 14) znaki stemplowe, których wartość nominalna równa się wartości nominalnej znaków, wytworzonych drogą stemplowania próbnego".

§ 14. powołanego rozporządzenia z dnia 25 lutego 1932 r. uzupełnia się następującem zdaniem końcowem: "§ 94 rozporządzenia z dnia 10. października 1932 n (Dz. U. R. P. Nr. 99, poz. 842) nie ma zastosowania".