Rozdział 13 - Wznowienie postępowania. - Przepisy wykonawcze dla obszaru województw: pomorskiego i poznańskiego w przedmiocie opodatkowania spadków i darowizn.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.101.796

Akt utracił moc
Wersja od: 10 października 1923 r.

XIII.

Wznowienie postępowania.

(§§ 18, 21, 22, 23, 25 niem. ust. o op. sp.).
§  62.
Jeżeli osoba, która złożyła zeznanie-(§ 38) dowiedziała się następnie, że do majątku podlegającego podatkowi spadkowemu, należą przedmioty nieobjęte zeznaniem lub że wogóle ujawniły się okoliczności faktyczne, uzasadniające wymierzenie podatku w sumie wyższej, niż wynikająca z zeznania pierwotnego, to ma w ciągu trzech miesięcy po otrzymaniu wiadomości o tym stanie rzeczy, złożyć właściwemu urzędowi podatków bezpośrednich i opłat skarbowych zeznanie dodatkowe.

O ile to zeznanie dodatkowe weszło do urzędu skarbowego po wymierzeniu podatku na podstawie zeznania pierwotnego, władza skarbowa ustala podatek spadkowy ponownie i uwzględnia odpowiednio podatek wymierzony pierwotnie.

§  63.
Jeżeli podatnik dopiero po upływie terminu, w którym mógł wnieść zażalenie przeciw nakazowi płatniczemu (§ 58), dowiedział się o okolicznościach faktycznych, które, gdyby były znane w czasie wydania nakazu płatniczego, spowodowałyby wymierzenie podatku w kwocie niższej lub zaniechanie wymiaru, to może w ciągu dwu miesięcy od dnia, w którym ten stan rzeczy doszedł do jego wiadomości, żądać ponownej decyzji, o należności lub wysokości podatku spadkowego. Żądanie to uwzględnione- będzie tylko wówczas, jeżeli z zachodzących okoliczności wynika, że podatnik nawet przy dołożeniu Odpowiedniej staranności o rzeczywistym stanie rzeczy wiedzieć nie mógł.

Przepisy powyższe stosują się np. w przypadku, gdy wyrokiem sądowym ustalono, że osobą, która rościła sobie prawo do spadku (a wobec tego złożyła zeznanie majątku spadkowego i na jego podstawie otrzymała nakaz płatniczy), prawa tego nie ma. Podanie o wznowienie postępowania należy wnieść do tego urzędu skarbowego, który wydał nakaz płatniczy.

§  64.
W postępowaniu wznowionem stosują się odpowiednio §§ 38 do 52.

Koszta.

(§§ 43 i 53 niem. ust. o op. sp.).
§  65.
Podatnik ponosi koszta w przypadkach, przewidzianych w ustąpię pierwszym, zdaniu czwartem, art. 6 ustawy z dnia 31 marca 1922 r. (Dz. U. R. P. № 31 poz. 263).

Opłaty pocztowe ponosi zasadniczo Skarb Państwa. Strony mają uiścić opłatę, pocztową co do wszelkich pism, które one wnoszą do władzy skarbowej, nadto zaś co do przesyłek władzy skarbowej, mieszczących decyzję na skutek środków prawnych (§§ 58 do 60) lub na skutek prośby o wznowienie (§ 63).