Oddział 6 - Przepisy międzydzielnicowe. - Przepisy wykonawcze dla b. dzielnicy austrjackiej w przedmiocie należytości od przeniesień majątku pod tytułem darmym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1920.95.628

Akt utracił moc
Wersja od: 22 stycznia 1921 r.

6.

Przepisy międzydzielnicowe.

(do art. 18 ustawy).

Gdy na obszarze b. zaboru austrjackiego znajduje się tylko część majątku spadkowego, podlegającego opodatkowaniu w myśl ustawy z dn. 29 maja 1920 r., Dz. U. № 49, poz. 299 i przepisów dawniejszych przez nią utrzymanych w mocy, reszta zaś w innej dzielnicy, to władza skarbowa, mająca siedzibą w b. dzielnicy austrjackiej, ma się zająć zebraniem danych, potrzebnych do dokonania wymiaru, tylko co do części majątku, znajdującej się w tej dzielnicy.

Gdy na obszarze b. zaboru austrjackiego znajduje się tylko część majątku, podlegającego należytości spadkowej, reszta zaś za granicą, to władza skarbowa, mająca siedzibę w b. dzielnicy austrjackiej, ma przeprowadzić postępowanie przygotowawcze (art. 9) również co do części majątku, znajdującej się za granicą.

Jeżeli spadkodawca zamieszkiwał na obszarze, b. zaboru austrjackiego, a majątek spadkowy znajduje się częściowo w tej dzielnicy, częściowo zaś w innej, a nadto zagranicą, to władza skarbowa mająca siedzibę na obszarze b. zaboru austrjackiego przeprowadza postępowanie przygotowawcze co do części majątku spadkowego znajdujących się w b. dzielnicy austrjackiej oraz zagranicą.

Jeżeli zaś przy takiem rozmieszczeniu majątku spadkodawca mieszkał poza b. dzielnicą austrjacką, to wspomniana władza przeprowadza w każdym razie postępowanie przygotowawcze co do części majątku, znajdującej się w b. dzielnicy austrjackiej. Co do zagranicznego rozstrzygnie Ministerstwo Skarbu.

Gdy cały majątek znajduje się zagranicą, to postępowanie przygotowawcze przeprowadza ta władza skarbowa, w której okręgu spadkodawca zamieszkiwał.

O ile chodzi o znajdujący się zagranicą majątek po obywatelu Państwa Polskiego, który miał zamieszkanie zagranicą, oznacza się właściwość do przeprowadzenia postępowania przygotowawczego według siedziby sądu, który przeprowadza pertraktację spadkową. O ileby żaden sąd w b. dzielnicy austrjackiej nie był powołany do tej czynności, oznacza się właściwość według gminy, w której spadkodawca miał prawo swojszczyzny. W braku i tego wskaźnika władza skarbowa, mająca siedzibę w b. dzielnicy austrjackiej, jeżeli pierwsza dowiedziała się o spadku tego rodzaju, przedkłada akta Ministerstwu Skarbu celem ustalenia właściwości.

Jeżeli w przypadku, przewidzianym w art. 18 ustawy, część majątku spadkowego znajduje się w b. dzielnicy austrjackiej, ale opodatkowanie ma nastąpić w b. dzielnicy rosyjskiej lub pruskiej, to władza, mająca siedzibę w dzielnicy austrjackiej, ma mimo to wymierzyć wszystkie należytości, które z powodu odnośnego przejścia majątku przypadają prócz należytości spadkowej (należytość ryczałtową za postępowanie spadkowe w myśl pozycji 25 taryfy, załączonej do ces. rozp. z dn. 15 września 1915 r., Dz. p. p. № 279; stałą należytość za rozporządzenie ostatniej woli i t. p.).