Art. 37. - Przepisy wykonawcze dla b. dzielnicy austrjackiej w przedmiocie należytości od przeniesień majątku pod tytułem darmym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1920.95.628

Akt utracił moc
Wersja od: 22 stycznia 1921 r.
Art.  37.

§ 57 rozporządzenia ministerjalnego otrzymuje brzmienie nastepujące:

"Oznaczenie wartości pieniędzy zagranicznych i papierów wartościowych.

(1) Wartość pieniędzy zagranicznych, o ile są przedmiotem przeniesienia, podlegającego należytości spadkowej lub należytości od darowizn, oznacza się w sposób wskazany w art. 2 rozporządzenia z dn. 28 czerwca 1920 r., Dz. U. № 66, poz. 443.

(2) Co do papierów wartościowych zarządza się na podstawie cesarskiego rozporządzenia z dn. 10 października 1914 r., Dz. p. p. № 274, co następuje:

(3) Wartość papierów wartościowych ustala się na podstawie zaświadczenia jednej z giełd polskich, wskazującego, jaka była przeciętna cena sprzedażna danego papieru wartościowego w dniu śmierci spadkodawcy lub w dniu zdziałania darowizny. O ileby w tym dniu dany papier wartościowy nie był przedmiotem obrotu, ustala się jego wartość na podstawie zaświadczenia jednaj z giełd polskich, wskazującego, ile wynosiła przeciętna cena sprzedażna po raz ostatni przed owym dniem - jeżeli te ostatnie obroty zdarzyły się niewcześniej jak trzy miesiące przed śmiercią spadkodawcy lub zdziałaniem darowizny.

(4) O ile zaś chodzi o papiery wartościowe, które w powyższym okresie trzechmiesięcznym nie były przedmiotem obrotów w Polsce, przyjmuje się jako wartość kwotę wyrażającą wartość nominalną, przyczem, jeżeli oznaczona jest w pieniądzach zagranicznych, następuje zamiana na marki polskie w sposób wskazany w części 3 niniejszego paragrafu. Atoli władza skarbowa może, a na wniosek strony jest obowiązana ustalić wartość w sposób podany w §§ 52 - 54 ustawy z dn. 9 lutego 1850 r., Dz. p. p. № 50".