Rozdział 3 - Wybory zarządu kasy. - Przepisy wyborcze dla kas chorych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.44.273

Akt utracił moc
Wersja od: 30 sierpnia 1926 r.

III.

Wybory zarządu kasy.

§  45.
Czynnościami przygotowawczemi przy wyborach do zarządu kasy kieruje ustępujący zarząd (komisarz) kasy, przyczem ma zastosowanie § 5 i 6 niniejszego rozporządzenia.
§  46.
Jednocześnie z zawiadomieniem o zwołaniu zebrania członków rady na podstawie § 44 niniejszego rozporządzenia winni być członkowie rady zawiadomieni pisemnie o wyborach zarządu z podaniem:
a)
liczby członków zarządu i zastępców tychże, mających być wybranymi zarówno z grupy ubezpieczonych, jak i z grupy pracodawców,
b)
wezwanie do składania list kandydatów z uwagą, że tylko listy, złożone najpóźniej na dwa dni przed dniem wyborów i odpowiadające przepisom § 47 i 48 będą uznane za ważne.

Uzupełniające wybory 1/3 części zarządu kasy na miejsce ustępujących członków w 2 i 3 roku urzędowania zarządu kasy, winny się odbyć przynajmniej na tydzień przed ukończeniem okresu rocznego czy dwuletniego ustępujących członków.

§  47.
Listy kandydatów na członków zarządu kasy ułożone oddzielnie dla ubezpieczonych i oddzielnie dla pracodawców winny być doręczone ustępującemu zarządowi (komisarzowi) kasy najpóźniej na dwa dni przed terminem wyborów.

Każda lista kandydatów w kasach, mających 18 członków zarządu, winna zawierać taką liczbę kandydatów osobno, ilu ma być wybranych członków zarządu oraz połowę tej liczby kandydatów na zastępców członków zarządu osobno, w kasach chorych zaś, mających 9 członków zarządu, taką liczbę kandydatów, ilu ma być wybranych członków zarządu i takąż samą liczbą zastępców członków zarządu.

Kandydaci muszą być umieszczeni na liście pod bieżącemi numerami, wskazującemi kolejność ich kandydowania, przyczem oprócz imienia i nazwiska winien być podany zawód oraz miejsce zamieszkania, a nadto o ile idzie o ubezpieczonych, adres i nazwisko pracodawcy (wzgl. przedsiębiorstwo), u którego kandydat pracuje.

Gdy doręczona lista zawiera większą ilość nazwisk kandydatów, aniżeli określono w ustępie II niniejszego paragrafu, to wykreśla się tych, których nazwiska następują po liczbie dozwolonej.

§  48.
Listy kandydatów z grupy ubezpieczonych winny być podpisane przynajmniej przez 3 członków rady kasy z grupy ubezpieczonych, listy kandydatów z grupy pracodawców przynajmniej przez 2 pracodawców. Przepis ustępu drugiego § 14 i 15 niniejszego rozporządzenia ma tu analogiczne zastosowanie.

Kandydat nie może być podpisany na liście.

§  49.
Gdy członek rady podpisze więcej niż jedną listą kandydatów, podpis jego jest ważny na liście, opatrzonej najniższym numerem porządkowym, z innych zaś list wykreśla się go, co pociąga za sobą ewentualną nieważność listy w razie braku potrzebnej liczby podpisów.
§  50.
Zarząd (komisarz) kasy zaopatruje listy kandydatów, złożone w myśl § 47 niniejszych przepisów, numerami porządkowemi według kolejności składania i bada zgodność ich z przepisami § 46, 47, 48 i 49 niniejszego rozporządzenia i o ile nie odpowiadają tym przepisom uznaje je za nieważne.
§  51.
Uznane za ważne listy kandydatów zarząd (komisarz) kasy podaje do wiadomości członków rady kasy przed głosowaniem na zebraniu, dokonanem w myśl § 44 i 45 niniejszych przepisów.
§  52.
W sprawie wyboru bez głosowania mają zastosowanie postanowienia § 24 niniejszego rozporządzenia, przyczem w miejsce § 13, tamże powołanego, wchodzi § 47 niniejszego rozporządzenia.
§  53.
Komisja wyborcza jedna dla ubezpieczonych i pracodawców składa się z przewodniczącego nowoobranej rady i dwóch członków, przez niego powołanych, po jednym z grupy ubezpieczonych i z grupy pracodawców. W czynnościach komisji mogą uczestniczyć z głosem doradczym mężowie zaufania poszczególnych list kandydatów.

Kandydat na członka zarządu nie może być ani członkiem komisji ani mężem zaufania.

§  54.
Komisja wyborcza kieruje aktem wyborczym, sprawdza i ustala wyniki wyborów. Prowadzi ona listę głosujących członków rady oraz protokół czynności i wydarzeń podczas głosowania. Do prowadzenia protokółu komisja powołać może, jako sekretarza, urzędnika kasy.
§  55.
Każdy członek rady kasy ma tylko jeden głos, który oddaje osobiście.

Głosowanie odbywa się w sposób, określony w § 29, 30 i 31 niniejszego rozporządzenia.

Najpierw głosują członkowie rady kasy z grupy pracodawców, a następnie z grupy ubezpieczonych.

§  56.
Po ukończeniu głosowania przewodniczący komisji miesza koperty w urnie a komisja wyborcza po ich zliczeniu i oznaczeniu liczby wyborców, którzy głosowali, ustala wyniki wyborów.
§  57.
Odnośnie do oznaczenia ilości wybranych członków zarządu i ich zastępców, przypadających na poszczególne listy, kolejności wyboru, ogłoszenia wyniku wyborów, przechowania protokółu wyborczego, zaskarżenia i unieważnienia wyborów mają analogiczne zastosowanie przepisy § 36, 37, 38, 39, 41, 42, 43 niniejszego rozporządzenia. Protest wyborczy winien być podpisany własnoręcznie przynajmniej przez 3 członków rady kasy przy zastosowaniu analogicznem przepisu ustępu 2 § 14.
§  58.
W razie zrzeczenia się wyboru, ustąpienia w czasie kadencji lub pozbawienia członka zarządu mandatu, wstępuje na jego miejsce, aż do upływu kadencji zastępca, wybrany z tej samej listy.
§  59.
Jeżeli na listę przypada więcej mandatów aniżeli kandydatów lista zawiera, wybrani z tej listy dopełniają liczbę kandydatów w ciągu tygodnia do koniecznej wysokości.
§  60.
Najpóźniej w ciągu 10 dni od ogłoszenia wyniku wyborów do zarządu kasy ustępujący zarząd (komisarz) kasy zwołuje posiedzenie nowoobranego zarządu kasy w celu wyboru przewodniczącego zarządu i jego zastępcy.

Wybranym jest ten, kto otrzymał największą liczbę głosów. Wyborami kieruje najstarszy wiekiem członek zarządu kasy.