Rozdział 7 - Przepisy przejściowe. - Przepisy wprowadzające prawo rodzinne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.6.53

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1947 r.

Rozdział  VII.

Przepisy przejściowe.

Prawo rodzinne stosuje się do unormowanych w nim stosunków prawnych, chociażby powstały przed jego wejściem w życie, o ile przepisy poniższe nie stanowią inaczej.

§  1.
Ważność czynności prawnych z zakresu, unormowanego prawem rodzinnym, dokonanych przed dniem wejścia w życie tego prawa, ocenia się według przepisów dotychczasowych.
§  2.
Jeżeli jednak według tych przepisów do ważności czynności prawnej potrzeba zezwolenia sądu (rady familijnej, rady opiekuńczej), a w dniu wejścia w życie prawa rodzinnego sprawa o udzielenie zezwolenia nie została jeszcze wszczęta, wówczas potrzebę zezwolenia i warunki jego udzielenia ocenia się według przepisów prawa rodzinnego.
§  3.
Jeżeli sprawa o udzielenie zezwolenia jest już w toku w dniu wejścia w życie prawa rodzinnego, stosuje się nadal przepisy dotychczasowe, chyba że według prawa rodzinnego zezwolenie nie jest potrzebne. W tym ostatnim przypadku postępowanie ulega umorzeniu z mocy samego prawa.

Przepisy artykułu poprzedzającego stosuje się odpowiednio do czynności prawnych, dotyczących osoby pozostającej pod władzą rodzicielską.

Pozostają w mocy obowiązki alimentarne, oparte na stosunkach unormowanych w prawie rodzinnym, jeżeli zostały ustalone prawomocnym orzeczeniem sądowym lub umową przed dniem wejścia w życie tego prawa.

Przepisów prawa rodzinnego nie stosuje się do spraw o zaprzeczenie urodzenia z małżeństwa, wszczętych przed dniem wejścia w życie tego prawa.

W ciągu roku od dnia wejścia w życie prawa rodzinnego zaprzeczenie pochodzenia z małżeństwa dziecka, urodzonego przed tym dniem, jest dopuszczalne mimo upływu terminów, przewidzianych w prawie rodzinnym, jeżeli mogłoby ono nastąpić według prawa dotychczasowego.

§  1.
Sprawy o wyposażenie (wyprawę) dzieci przez rodziców z mocy obowiązku ustawowego, będące w toku w dniu wejścia w życie prawa rodzinnego, ulegają umorzeniu z mocy samego prawa.
§  2.
Orzeczenia sądowe w tym przedmiocie, które stały się prawomocne przed dniem wejścia w życie prawa rodzinnego podlegają wykonaniu.
§  1.
Jeżeli w chwili wejścia w życie prawa rodzinnego dziecko znajduje się pod opieką, a według przepisów tego prawa powinno podlegać władzy rodzicielskiej, opieka ustaje z mocy samego prawa.
§  2.
Władza opiekuńcza wyda bezzwłocznie zarządzenia potrzebne w związku z przejściem dziecka spod opieki pod władzę rodzicielską.
§  3.
Władzę rodzicielską nad dzieckiem uznanym lub uprawnionym przez akt władzy państwowej sprawuje to z rodziców, przy którym dziecko się wychowuje, aż do czasu powierzenia jednemu z rodziców władzy rodzicielskiej w trybie art. 73 prawa rodzinnego.

Z dniem wejścia w życie prawa rodzinnego ustają prawa i obowiązki doradcy (współopiekuna), ustanowionego dla matki dziecka według przepisów dotychczasowych.

Pozostaje w mocy orzeczone prawomocnie przed dniem wejścia w życie prawa rodzinnego odebranie, zawieszenie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej (ojcowskiej), co nie wyłącza zmiany tych orzeczeń stosownie do przepisów prawa rodzinnego.

§  1.
Stanowisko prawne dzieci pozamałżeńskich, urodzonych przed dniem wejścia w życie prawa rodzinnego, ocenia się według przepisów tego prawa.
§  2.
W szczególności:
1)
dzieci pozamałżeńskie nabywają prawa w stosunku do matki i jej rodziny, chociażby nie były uznane przez matkę;
2)
ustalenie ojcostwa pozamałżeńskiego w drodze orzeczenia sądowego, wydanego na podstawie przepisów dotychczasowych, ma skutki przewidziane w prawie rodzinnym na przypadek ustalenia ojcostwa przez wyrok sądowy; sąd na wniosek dziecka nada mu w trybie postępowania niespornego nazwisko ojca, chyba że matka się temu sprzeciwi;
3)
dzieci uważa się za uprawnione z mocy samego prawa, jeżeli spełnione są warunki, przewidziane w art. 63 prawa rodzinnego;
4)
dzieci uznane przez ojca przed dniem wejścia w życie prawa rodzinnego uważa się za dzieci uznane w rozumieniu tego prawa, jeżeli uznanie dokonane zostało w formie, przewidzianej w art. 64 § 2 prawa rodzinnego, lub wobec sądu;
5)
dzieci uprawnione przez akt władzy państwowej mają stanowisko prawne dzieci z małżeństwa bez względu na ograniczenia, zawarte w akcie uprawnienia.
§  3.
Prawa nabyte przez dzieci pozamałżeńskie z mocy powyższych przepisów nie uwłaczają prawom nabytym już przedtem przez osoby trzecie.

Sprawy o uprawnienie dzieci pozamałżeńskich przez akt władzy państwowej, będące w toku w dniu wejścia w życie prawa rodzinnego, ulegają umorzeniu z mocy samego prawa.

Jeżeli dziecko według przepisów prawa rodzinnego ma prawo do innego nazwiska aniżeli to, które nosiło przed dniem wejścia w życie tego prawa, urzędnik stanu cywilnego sporządzi na wniosek interesowanego odpowiednią wzmiankę w aktach stanu cywilnego.

§  1.
Skutki aktu przysposobienia, który uzyskał moc przed dniem wejścia w życie prawa rodzinnego, ocenia się według prawa dotychczasowego.
§  2.
Strony mogą jednak przez zgodne oświadczenie dostosować skutki powyższe do przepisów prawa rodzinnego przy zachowaniu przepisów tegoż prawa o ustanowieniu stosunku przysposobienia.

(uchylony).

3 Art. XVIII zmieniony przez pkt 3 lit. b) obwieszczenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 kwietnia 1946 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.46.16.113).
4 Art. XXVII uchylony przez art. VI pkt 5 dekretu z dnia 8 października 1946 r. Przepisy wprowadzające prawo spadkowe (Dz.U.46.60.329) z dniem 1 stycznia 1947 r.