Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Przepisy wprowadzające prawo rodzinne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.6.53

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1947 r.

Rozdział  I.

Przepisy ogólne.

Z dniem wejścia w życie prawa rodzinnego tracą moc wszelkie przepisy, dotyczące przedmiotów, unormowanych w prawie rodzinnym, o ile przepisy poniższe nie stanowią inaczej.

Uchyla się:

1)
ustawę z dnia 13 lipca 1939 r. o ułatwieniu przysposobienia małoletnich (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 416);
2)
rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 kwietnia 1945 r. wydane w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej oraz Ministrem Administracji Publicznej o wyznaczeniu organu opieki społecznej, powołanego do wyrażenia w imieniu dziecka nieznanych rodziców lub dziecka opuszczonego zgody na przysposobienie w trybie ustawy z dnia 13 lipca 1939 r. (Dz. U. R. P. Nr 16, poz. 91).

Jeżeli dotychczasowe przepisy, utrzymane w mocy, powołują się na uchylone przepisy bądź też ogólnie odsyłają do przepisów prawa cywilnego, dotyczących przedmiotów unormowanych w prawie rodzinnym, stosuje się odpowiednio przepisy prawa rodzinnego.

§  1.
Jeżeli ustawa inaczej nie stanowi, roszczenia oparte na przepisach prawa rodzinnego nie ulegają przedawnieniu.
§  2.
Przepisu § 1 nie stosuje się do roszczeń o zaległe świadczenia majątkowe.
§  3.
W przypadkach, w których przedawnienie jest przewidziane, stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu zobowiązań o przedawnieniu.

Wysokość i czas trwania wszelkiego rodzaju świadczeń alimentarnych, ustalonych prawomocnym orzeczeniem sądowym lub umową, a opartych na przepisach prawa rodzinnego, mogą być zmienione w miarę zmiany okoliczności.