Rozdział 7 - Przepisy przejściowe. - Przepisy wprowadzające kodeks handlowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.82.601

Akt utracił moc
Wersja od: 28 października 1933 r.

Rozdział  VII.

Przepisy przejściowe.

§  1.
Osoby, które w chwili wejścia w życie kodeksu handlowego były zarejestrowane jako kupcy, są kupcami rejestrowymi, chociażby nie odpowiadały warunkom kodeksu handlowego.
§  2.
Osoby te mogą jednak uzyskać wykreślenie firmy, skutkiem czego przestają być kupcami rejestrowymi.
§  3.
Osoby, które w chwili wejścia w życie kodeksu handlowego nie były kupcami rejestrowymi, a są nimi na zasadzie kodeksu handlowego, mają obowiązek wpisać się do rejestru handlowego w ciągu sześciu miesięcy od daty wejścia w życie kodeksu.

Firmy, zarejestrowane w chwili wejścia w życie kodeksu handlowego, a nie odpowiadające przepisom kodeksu handlowego, mogą być używane nadal w dotychczasowem brzmieniu, powinny jednak być uzupełnione w ciągu sześciu miesięcy od chwili wejścia w życie kodeksu handlowego dodatkiem, oznaczającym obecnego właściciela zgodnie z przepisami o firmie.

Obowiązkowe wpisy, których dotychczasowe przepisy nie wymagały, powinny być zgłoszone celem wpisania do rejestru w ciągu sześciu miesięcy od chwili wejścia w życie kodeksu handlowego.

Skutki prawne prokury i pełnomocnictwa handlowego, udzielonego przed wejściem w życie kodeksu handlowego, ocenia się według tegoż kodeksu.

Do czynności, które były dokonane przed wejściem w życie kodeksu handlowego, a które były czynnościami handlowemi według prawa dotychczasowego, stosuje się prawo dotychczasowe, o ile przepisy poniższe nie stanowią inaczej.

Przepisy kodeksu handlowego stosuje się do zobowiązań z umów najmu, dzierżawy i o pracę, istniejących w chwili wejścia w życie kodeksu handlowego, jeżeli umowa nie została wypowiedziana z najbliższym terminem wypowiedzenia, z którym każda strona mogła ją była wypowiedzieć po wejściu w życie kodeksu handlowego, a mianowicie od upływu tego terminu.

Do spółek, które istniały w chwili wejścia w życie kodeksu handlowego, a które są spółkami jawnemi w rozumieniu kodeksu handlowego, stosuje się przepisy tego kodeksu z następującemi wyjątkami:

1)
zarejestrowane ograniczenia prawa spólnika do reprezentowania spółki pozostają w mocy aż do ich wykreślenia;
2)
do spółek powyższych nie stosuje się art. 91 § 1 oraz art. 92 - 111.

Do spółek, które istniały w chwili wejścia w życie kodeksu handlowego, a które są spółkami komandytowemi w rozumieniu kodeksu handlowego, stosuje się przepisy tego kodeksu z następującemi wyjątkami:

1)
zarejestrowane ograniczenia prawa spólnika, odpowiadającego bez ograniczenia, do reprezentowania spółki pozostają w mocy aż do ich wykreślenia;
2)
do spółek powyższych nie stosuje się art. 91 § 1 oraz art. 92 - 111, 155 i 156.

Do umów, które zostały zawarte przed wejściem w życie kodeksu handlowego, a według kodeksu handlowego są umowami spółki cichej, stosuje się przepisy rozdziału VIII działu III księgi drugiej kodeksu handlowego z wyjątkiem art. 279 i 280.

Do spółek komandytowo - akcyjnych, wpisanych do rejestru w czasie wejścia w życie kodeksu handlowego, stosuje się odnoszące się do nich przepisy dotąd obowiązujące.

Do stowarzyszeń i związków, uznanych za handlowe, a istniejących w chwili wejścia w życie kodeksu handlowego, stosuje się odnoszące się do nich przepisy dotychczas obowiązujące.

Do zobowiązań, powstałych przed wejściem w życie kodeksu handlowego, a w dniu tym według dotychczasowych przepisów jeszcze nieprzedawnionych, stosuje się przepisy tego kodeksu o przedawnieniu, jednak z następującemi ograniczeniami:

1)
początek, zawieszenie i przerwanie przedawnienia ocenia się według dotychczasowego prawa, o ile chodzi o czas przed wejściem w życie kodeksu handlowego;
2)
jeżeli termin przedawnienia według kodeksu handlowego jest krótszy, niż według dotychczasowego prawa, bieg przedawnienia rozpoczyna się z chwilą wejścia w życie kodeksu handlowego; jeżeli jednak przedawnienie, rozpoczęte przed wejściem w życie kodeksu handlowego, nastąpiłoby przy uwzględnieniu terminu przedawnienia, określonego w prawie dotychczasowem, wcześniej, przedawnienie następuje z tym wcześniejszym terminem.