Rozdział 2 - Przepisy szczególne dla obszaru mocy obowiązującej kodeksu handlowego francuskiego. - Przepisy wprowadzające kodeks handlowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.82.601

Akt utracił moc
Wersja od: 28 października 1933 r.

Rozdział  II.

Przepisy szczególne dla obszaru mocy obowiązującej kodeksu handlowego francuskiego.

Uchyla się obowiązujące dotychczas przepisy księgi pierwszej i czwartej kodeksu handlowego francuskiego z wyjątkiem art. 635.

Zdanie 1-sze art. 182 kodeksu cywilnego Królestwa Polskiego otrzymuje brzmienie następujące:

"Żona może stawać w sądzie bez upoważnienia męża. Jeżeli jednak sprawa dotyczy majątku, pozostającego podług prawa lub umów, między małżonkami zawartych, pod zarządem i użytkowaniem męża, potrzebne jest upoważnienie lub przypozwanie męża, wyjąwszy przypadek, gdy żona prowadzi przedsiębiorstwo zarobkowe za zgodą męża, albo za jego zgodą uczestniczy jako spólnik w spółce jawnej lub komandytowej, tudzież w razie wytoczenia przez żonę sprawy przeciwko mężowi".

Uchyla się art. 186 kodeksu cywilnego Królestwa Polskiego.

Art. 479 kodeksu cywilnego Królestwa Polskiego otrzymuje brzmienie następujące:

"Małoletniego usamowolnionego, do czynności handlowych upoważnionego, uważa się za pełnoletniego co do wszelkich działań, tyczących się tychże interesów handlowych, nie wyłączając zaciągania zobowiązań co do jego nieruchomości, oraz obciążania ich i zbywania.

Upoważnienie takie może być udzielone tylko małoletniemu, mającemu ukończonych lat osiemnaście. Upoważnienia udziela ojciec, w razie śmierci, ograniczenia zdolności do działań prawnych lub nieobecności ojca - matka, a w braku ojca i matki - uchwała rady familijnej, potwierdzona przez sąd. Upoważnienie ze strony ojca lub matki powinno być udzielone w formie aktu notarjalnego".

Niezależnie od przepisów art. 169 - 173 kodeksu handlowego wierzyciel może skorzystać z art. 2078 kodeksu Napoleona.