Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Przepisy wprowadzające kodeks handlowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.82.601

Akt utracił moc
Wersja od: 28 października 1933 r.

Rozdział  I.

Przepisy ogólne.

Z dniem wejścia w życie kodeksu handlowego tracą moc przepisy, dotyczące przedmiotów, unormowanych w tym kodeksie, o ile artykuły poniższe nie stanowią inaczej.

Pozostają w mocy:

1)
przepisy szczególne, które pewnych kupców zwalniają od obowiązku rejestracji lub co do ich rejestracji zawierają szczególne postanowienia;
2)
przepisy o postępowaniu w sprawach rejestrowych, o ile nie są sprzeczne z postanowieniami kodeksu handlowego lub rozporządzenia niniejszego;
3)
przepisy szczególne, dotyczące rachunkowości kupieckiej;
4)
przepisy, dotyczące przedsiębiorstw państwowych.

Pozostają w mocy przepisy, dotyczące:

1)
żeglugi morskiej;
2)
domów składowych;
3)
organizacji giełd;
4)
ubezpieczeń.

Art. 167 - 174 kodeksu handlowego nie naruszają odmiennych przepisów ustaw szczególnych, dotyczących zastawu.

Pozostają w mocy przepisy prawa o spółkach akcyjnych (rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 39, poz. 383 w brzmieniu zmienionem rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 grudnia 1930 r. Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 664) z następującemi zmianami:

1)
ust. 3 art. 45 otrzymuje brzmienie następujące:

"Po ogłoszeniu numerów unieważnionych akcyj lub świadectw spółka wyda nowe akcje lub świadectwa tymczasowe pod dawnemi numerami i sprzeda je za pośrednictwem notarjusza, komornika lub maklera giełdowego. Sprzedaż będzie dokonana z wolnej ręki po kursie dziennym, a w braku takiej ceny lub gdy sprzedaży nie dało się uskutecznić, przez licytację publiczną";

2)
uchyla się art. 172;
3)
art. 173 otrzymuje brzmienie następujące:

"W przypadku zniszczenia lub utraty akcji imiennej lub świadectwa tymczasowego może spółka na wniosek osoby interesowanej unieważnić je i wydać wzamian nowe.

Po otrzymaniu wniosku spółka ogłosi w odstępach czternastodniowych trzykrotne wezwania, aby posiadacz lub inne osoby, roszczące sobie prawa do utraconych akcyj lub świadectw, okazały je spółce przed upływem sześciu miesięcy od daty ostatniego ogłoszenia lub też zgłosiły umotywowany sprzeciw przeciwko ich unieważnieniu.

Jeżeli żądanie unieważnienia zostało zgłoszone przez osobę, która w księgach spółki nie jest wpisana jako właściciel akcji lub świadectwa, przed ogłoszeniem wezwania spółka wezwie listem poleconym wpisanego do księgi akcyjnej właściciela, aby w ciągu dziesięciu dni od daty wręczenia listu złożył oświadczenie co do powyższego żądania. Podobne listy będą wysłane do osób, które żądający unieważnienia wskaże jako swych poprzedników.

Jeżeli w ciągu powyższych terminów nikt nie zgłosi się z akcją lub świadectwem, ani nie zgłosi sprzeciwu, spółka unieważni je i wyda nowe za zwrotem kosztów sporządzenia. Będą one opatrzone dawnemi numerami i wzmianką, że wydano je zamiast unieważnionych.

W razie zgłoszenia sprzeciwu, strony odesłane będą na drogę sądową".

§  1.
Dane, które prawo akcyjne nakazuje zgłosić do rejestru, oraz wszelkie ich zmiany podlegają wpisaniu do rejestru i ogłoszeniu według ich treści, chybaby prawo akcyjne stanowiło, że zarząd obowiązany jest tylko do złożenia pewnych dokumentów sądowi rejestrowemu.
§  2.
Przy zawiązaniu spółki podlegają wpisaniu i ogłoszeniu: firma, siedziba, przedmiot przedsiębiorstwa, rodzaj akcyj (imienne czy na okaziciela), ilość i nominalna wartość akcyj uprzywilejowanych, sposób dokonywania wpłat na akcje i wysokość kwot wpłaconych, sposób reprezentowania spółki, osoby zarządców oraz ich adresy.
§  3.
Ponadto podlegają wpisaniu do rejestru i ogłoszeniu: czas trwania spółki, jeżeli w myśl statutu jest ograniczony, oraz pismo, obrane do ogłoszeń spółki.
§  4.
Przy rejestrowaniu zmian umowy spółki podlegają wpisaniu i ogłoszeniu tylko dane, wskazane w §§ 2 i 3 artykułu niniejszego.
§  5.
Do dokonania zgłoszeń obowiązany jest zarząd.

Pozostaje w mocy rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 marca 1928 r. o prawie bankowem (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 321) ze zmianami następującemi:

1)
po art. 35 dodaje się nowy art. 35a w brzmieniu następującem:

"Art. 35a. Przy zleceniu zakupu papierów wartościowych przedsiębiorstwo bankowe powinno zawiadomić bezzwłocznie komitenta o wykonaniu zlecenia z wyszczególnieniem wartości imiennej, a nadto podać numery oraz inne znamiona odróżniające papiery zakupione. Przy papierach wartościowych, podlegających losowaniu, wyszczególnienie numerów powinno być podane do wiadomości komitentowi nie później, jak w dniu poprzedzającym losowanie."

2)
w art. 66 dodaje się na końcu nowy ustęp w brzmieniu następującem:

"Przy sporządzaniu bilansów banków należy stosować przepisy art. 105, 107 i 108 prawa o spółkach akcyjnych."

3)
w art. 67 pkt. 3 wyrazy: "art. 66 ust. 3" zastępuje się wyrazami: "art. 66 ust. 3 i 5".

Jeżeli utrzymane w mocy przepisy powołują się na uchylone przepisy kodeksów handlowych, stosuje się odpowiednie przepisy nowego kodeksu.