§ 9. - Przepis wykonawczy do rozporządzenia o taryfie celnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1919.95.511

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 1920 r.
§  9.
(do art. 8)

Ustalenie wagi surowej.

Przez wagę surową rozumie się ciężar towaru z całem opakowaniem zewnętrznem, służącem do ochrony towaru w czasie przewozu oraz opakowaniem wewnętrznem, osłaniającem towar.

Ciężar zewnętrznego opakowania nazywa się tarą.

Wagę surową ustalają urzędy celne z reguły przez odważenie towarów. Jednakże dozwala się przy przywozie na następujące wyjątki:

1.
Wagą podaną przez stronę można zadowolić się przy towarach wolnych od cła i towarach jednego gatunku, nie podlegających cłu, wyższemu niż 10 marek w złocie od 100 kg., o ile nadchodzą w ładunkach całowagonowych.
2.
Zamiast odważenia całej przesyłki można odważyć tylko niektóre sztuki (colli) wybrane bez wpływu strony, a mianowicie przy odprawie:
a)
towarów, od których cło przywozowe nie przekracza 35 mk. w złocie za 100 kg., jeżeli w deklaracji podano wagę każdej sztuki oddzielnie;
b)
towarów sporządzonych z jednakowego materjału, jednakowej wielkości i kształtu, tak, że przez odważenie części względnie sztuki obliczyć można wagę całej przesyłki (np. osie, szyny i t. p.).
3.
Przy odprawie towarów, które podlegają cłu według wagi surowej, a nadchodzą bez opakowania w ładunkach zajmujących całe wagony lub pomieszczenia okrętowe, wystarczy odważyć kilka wagonów względnie zawartość kilku pomieszczeń, jeżeli jest podana waga poszczególnych wagonów lub towarów zawartych w pomieszczeniach okrętowych.
4.
Przy odprawie towarów jednego gatunku w ładunkach wagonowych, o ile stawka nie przekracza 35 mk. w złocie za 100 kg., można obliczyć wagę przez potrącenie urzędowej tary, uwidocznionej na wagonach, od stwierdzonej wagi wagonu wraz z towarem. Ułatwienie to należy stosować także przy odprawie maszyn wszelkiego rodzaju, kabli, akumulatorów, samochodów i płynów w cysternach i beczkach.

W wypadkach podejrzanych należy jednak zarządzić zawsze rzeczywiste odważenie a przy cysternach powtórne odważenie ich w stanie próżnym.