§ 12. - Przepis wykonawczy do rozporządzenia o taryfie celnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1919.95.511

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 1920 r.
§  12.
(do art. 10).

Objaśnienia do uwolnień od cła.

Do p. 2. Na podstawie poświadczeń odnośnych zastępstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych.

Do p. 4. Na podstawie dyplomów.

Do p. 5. Na podstawie potwierdzenia Dyrekcji Monopolowej, że przedmioty stanowią własność rządową i że są przeznaczone dla fabryk lub składów rządowych.

Do p. 7. Na podstawić zaświadczeń Zarządów muzealnych i Zakładów naukowych, że przedmioty są przeznaczone dla publicznych zbiorów względnie do celów naukowych publicznych zakładów i zostały wpisane do inwentarza Dzieła artystów polskich za poświadczeniem Ministerstwa Sztuki i Kultury. Przedmioty sprowadzone dla szkół ludowych za potwierdzeniem inspektorów szkolnych.

Do p. 8. Na podstawie urzędowych ogłoszeń o zawarciu umowy lub istniejącym obowiązku utrzymywania granicznych torów kolejowych.

Do p. 10. Jako wolne od cła należy uważać umocowane na kartonach wzory wyrobów metalowych, papierowych i t. p. w pojedynczych sztukach, różniących się między sobą wielkością, kształtem, kolorem lub rysunkiem, jak garnitury guzików, okuć, kopert, widokówek i t. p. Wzory wszelkiego rodzaju, nadające się i w pojedynczych sztukach do użytku jak np.: scyzoryki, nożyczki, kwiaty sztuczne, portmonetki, rękawiczki z jednej ręki i t. p., mogą odprawiać urzędy celne bez cła tylko wtedy, jeżeli za zgodą strony przedmioty te zostaną uczynione niezdatnemi do użytku.

Do p. 11. Jako rzeczy podróżnych mogą być również uwolnione od cła narzędzia rzemieślników i monterów, instrumenty lekarzy, artystów i uczonych, fotograficzne aparaty, małe maszyny do pisania, wózki dla dzieci i do przewożenia chorych, o ile te przedmioty są używane i służyć mają do własnego użytku lub wykonywania zawodu i nie zachodzi podejrzenie, że podróż przedsięwzięto jedynie dla wprowadzenia przedmiotu bez cła.

Urzędy celne są uprawnione, o ileby ze względu na ilość lub jakość wprowadzonych rzeczy podróży zachodziła potrzeba stwierdzenia zatrudnienia i stosunków podróżnego, żądać przedłożenia dokumentów podróży.

W wypadkach podejrzanych lub gdy rzeczy podróżnych ze względu na jakość lub ilość nie odpowiadają potrzebie i stanowi podróżnego, należy stosować postępowanie zapiskowe i żądać zabezpieczenia cła.

W ruchu podróżnych zezwala się na wprowadzenie bez cła 100 sztuk papierosów lub 25 sztuk cygar względnie 100 gr. tytoniu. Ulgi tej jednak nie należy stosować do mieszkańców pogranicza.

Do p. 12. Środki transportowe należy odprawiać bez cła, o ile z rodzaju transportu, środka transportowego, z kierunku i miejsca przeznaczenia wynika jasno, że w danym wypadku chodzi o przewiezienie osób lub towarów, a nie o wprowadzenie środka transportowego bez opłaty cła.

Od samochodów, rowerów i samolotów należy nawet i przy czasowem wprowadzeniu ich dla przewiezienia osób lub towarów, żądać zabezpieczenia cła aż do chwili występu za granicę. Na wyjątki od tego może zezwolić Ministerstwo Skarbu w wypadkach uwzględnienia godnych.

Przy odprawie innych środków transportowych jak wozy, taczki, putnie i t. p. należy wymagać zabezpieczenia cła tylko w razie podejrzenia lub gdy te środki nie wykazują siadów używania.

Do p. 13. Trumny ze zwłokami, urny z popiołami zwłok, należy odprawiać tylko na podstawie specjalnych dokumentów wymaganych dla transportu zwłok.

Przy odprawie wieńców i kwiatów należy wymagać potwierdzenia zagranicznych władz politycznych, że wieńce te względnie kwiaty przeznaczone są do złożenia na grobach poległych.

Do p. 14. Wszelkie towary lub próbki nadsyłane pocztą listową mają być dostawione urzędom celnym do odprawy.

Uprawnienia władz i urzędów odnośnie do art. 10.

Przedmioty i towary wymienione pod p. 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12 i 14 mogą urzędy celne odprawiać bez osobnego upoważnienia.

Do odprawy przedmiotów wymienionych pod p. 1 i 9 będą upoważnione niektóre urzędy celne przez Ministerstwo Skarbu albo ogólnie, albo w każdym poszczególnym wypadku.

Pozwoleń na wolną od cła odprawę przedmiotów wymienionych w p. 7 będą udzielały:

a)
w byłym zaborze rosyjskim Ministerstwo Skarbu;
b)
w byłym zaborze pruskim Dyrekcja Ceł w Poznaniu;
c)
w byłym zaborze austrjackim Dyrekcja Skarbu we Lwowie i Dyrekcja Okręgu Skarbowego w Krakowie w swoim okręgu.

Przedmioty do utrzymania grobów poległych żołnierzy państw obcych (p. 13) mogą być odprawiane tylko za każdorazowem pozwoleniem Ministerstwa Skarbu.

Odprawę innych przedmiotów, w tym punkcie wymienionych, uskuteczniają urzędy celne bez osobnego upoważnienia.