Rozdział 3 - Przeniesienie do Wspólnot ekwiwalentu praw - Przenoszenie praw emerytalnych urzędników Wspólnot Europejskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2008.47.274

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 września 2011 r.

Rozdział  3

Przeniesienie do Wspólnot ekwiwalentu praw

1.
Ekwiwalent praw do emerytury przenoszony z systemu ubezpieczeń społecznych do Wspólnot stanowią:
1) 5
zewidencjonowane na dzień przeniesienia ekwiwalentu praw na rachunek bankowy wskazany przez instytucję Wspólnot na koncie ubezpieczonego urzędnika Wspólnot kwoty:
a)
składek należnych na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek, z wyłączeniem składek podlegających odprowadzeniu do otwartego funduszu emerytalnego i zewidencjonowaniu na subkoncie - w przypadku ubezpieczonego urzędnika Wspólnot niebędącego płatnikiem składek,
b)
składek wpłaconych na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek, z wyłączeniem składek podlegających odprowadzeniu do otwartego funduszu emerytalnego i zewidencjonowaniu na subkoncie - w przypadku ubezpieczonego urzędnika Wspólnot będącego płatnikiem składek oraz osoby współpracującej z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność,
c)
zwaloryzowanego kapitału początkowego

- będące podstawą obliczenia emerytury dla urzędnika Wspólnot, w rozumieniu ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych;

2)
wartość środków finansowych zgromadzonych przez urzędnika Wspólnot w otwartym funduszu emerytalnym;
3) 6
zwaloryzowane kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie na dzień przeniesienia ekwiwalentu praw.
2.
Wstępną wartość kwot, o których mowa w ust. 1, ustala się na dzień wpływu do instytucji Wspólnot wniosku urzędnika Wspólnot o przedstawienie warunków przeniesienia do Wspólnot ekwiwalentu praw do emerytury z systemu ubezpieczeń społecznych, zwanych dalej "warunkami przeniesienia".
1.
Czynności związanych z przeniesieniem ekwiwalentu praw do emerytury z systemu ubezpieczeń społecznych do Wspólnot dokonuje Zakład po otrzymaniu od instytucji Wspólnot wniosku o przedstawienie warunków przeniesienia.
2.
Dzień wpływu do instytucji Wspólnot wniosku o przedstawienie warunków przeniesienia traktuje się jako dzień złożenia wniosku o emeryturę, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dla określenia warunków przeniesienia.
3. 7
Przed przeniesieniem ekwiwalentu praw do emerytury z systemu ubezpieczeń społecznych do Wspólnot, w przypadku ubezpieczonego urzędnika Wspólnot niebędącego płatnikiem składek, Zakład ewidencjonuje na koncie ubezpieczonego urzędnika Wspólnot informację o:
1)
zwaloryzowanej wysokości składek odprowadzanych do otwartego funduszu emerytalnego należnych za okres do końca miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc dokonania przeniesienia ekwiwalentu praw i nieprzekazanych do końca tego miesiąca do otwartego funduszu emerytalnego, oraz
2)
zwaloryzowanej wysokości składek podlegających zewidencjonowaniu na subkoncie, należnych za okres do końca miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc dokonania przeniesienia ekwiwalentu praw i niezewidencjonowanych do końca tego miesiąca.
4.
Składki należne za okres, którego dotyczyło przeniesienie ekwiwalentu praw do emerytury z systemu ubezpieczeń społecznych do Wspólnot opłacone lub zidentyfikowane po jego przeniesieniu stanowią przychód funduszu emerytalnego FUS.
5.
Przeniesienia ekwiwalentu praw do emerytury z systemu ubezpieczeń społecznych do Wspólnot dokonuje się w walucie polskiej.
1.
Do dokonania przeniesienia ekwiwalentu praw do emerytury z systemu ubezpieczeń społecznych do Wspólnot przepis art. 6 stosuje się odpowiednio.
2.
W przypadku urzędnika Wspólnot będącego członkiem otwartego funduszu emerytalnego, Zakład niezwłocznie występuje do tego funduszu o udzielenie informacji o wartości środków finansowych zgromadzonych na rachunku urzędnika Wspólnot na dzień wpływu do instytucji Wspólnot wniosku o przedstawienie warunków przeniesienia. Informację tę otwarty fundusz emerytalny przekazuje niezwłocznie po otrzymaniu wystąpienia Zakładu.
1.
Po uzyskaniu niezbędnych informacji Zakład przedstawia urzędnikowi Wspólnot wstępną wersję warunków przeniesienia.
2.
Urzędnik Wspólnot ma prawo, w terminie 3 miesięcy od dnia przedstawienia mu wstępnej wersji warunków przeniesienia, zgłosić Zakładowi zastrzeżenia dotyczące warunków przeniesienia, przedstawiając dokumenty potwierdzające te zastrzeżenia.
3.
Po upływie terminu, o którym mowa w ust. 2, nie wcześniej jednak niż po uzyskaniu niezbędnych informacji Zakład niezwłocznie przekazuje instytucji Wspólnot warunki przeniesienia.
4.
Warunki przeniesienia zawierają:
1)
określenie ekwiwalentu praw, o którym mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1;
2)
określenie ekwiwalentu praw, o którym mowa w art. 9 ust. 1 pkt 2;
3)
informację, że ostateczna kwota przeniesienia ekwiwalentu praw do emerytury z systemu ubezpieczeń społecznych do Wspólnot zależeć będzie:
a)
w części dotyczącej środków finansowych, które mają być przekazane z funduszu emerytalnego FUS - od waloryzacji na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, na dzień przeniesienia przez Zakład ekwiwalentu praw do Wspólnot,
b)
w części dotyczącej środków finansowych, które mają być przekazane z otwartego funduszu emerytalnego - od wartości jednostki tego funduszu na dzień poprzedzający przesłanie przez otwarty fundusz emerytalny informacji do Zakładu, po otrzymaniu przez Zakład akceptacji warunków przeniesienia.
5.
Kwoty, o których mowa w ust. 4 pkt 1 i 2, określa się na dzień wpływu do instytucji Wspólnot wniosku o przedstawienie warunków przeniesienia.
1.
Potwierdzeniem przyjęcia przez urzędnika Wspólnot warunków przeniesienia jest akceptacja warunków przeniesienia przekazywana przez instytucję Wspólnot. Akceptację warunków przeniesienia urzędnik Wspólnot poświadcza własnoręcznym podpisem.
2.
W przypadku przekazania przez instytucję Wspólnot w formie pisemnej informacji o braku akceptacji warunków przeniesienia, Zakład wydaje decyzję.
1.
W przypadku urzędnika Wspólnot będącego członkiem otwartego funduszu emerytalnego, Zakład niezwłocznie po otrzymaniu akceptacji warunków przeniesienia występuje do otwartego funduszu emerytalnego o udzielenie informacji o wartości środków zgromadzonych na rachunku urzędnika Wspólnot na dzień poprzedzający przekazanie tej informacji. Informację tę otwarty fundusz emerytalny przekazuje niezwłocznie po otrzymaniu wystąpienia Zakładu.
2.
W najbliższym terminie odprowadzania składek do otwartego funduszu emerytalnego Zakład pomniejsza kwotę składek odprowadzanych do tego funduszu o wartość środków podaną w informacji, o której mowa w ust. 1.
3.
Wartość środków, o których mowa w ust. 1, wraz z kwotą środków na koncie ubezpieczonego urzędnika Wspólnot stanowiącą podstawę obliczenia emerytury dla urzędnika Wspólnot, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1, Zakład przekazuje niezwłocznie na rachunek bankowy wskazany przez instytucję Wspólnot.
4.
Stroną w sporze o wysokość kwoty będącej ekwiwalentem praw w części przenoszonej do Wspólnot z otwartego funduszu jest otwarty fundusz emerytalny, z którego dokonuje się tego przeniesienia.
5.
Umowa między urzędnikiem Wspólnot a otwartym funduszem emerytalnym ulega rozwiązaniu z dniem przekazania Zakładowi przez otwarty fundusz informacji, o której mowa w ust. 1.
6.
Zakład, z dniem otrzymania informacji, o której mowa w ust. 1, dokonuje z urzędu wykreślenia urzędnika Wspólnot z Centralnego Rejestru Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych.
1.
W przypadku urzędnika Wspólnot niebędącego członkiem otwartego funduszu emerytalnego, w terminie 15 dni roboczych od otrzymania akceptacji warunków przeniesienia, Zakład dokonuje przeniesienia ekwiwalentu praw do emerytury z systemu ubezpieczeń społecznych do Wspólnot na rachunek bankowy wskazany przez instytucję Wspólnot.
2.
Dzień dokonania przeniesienia ekwiwalentu praw do emerytury z systemu ubezpieczeń społecznych do Wspólnot traktuje się jako dzień złożenia wniosku o emeryturę, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dla określenia ekwiwalentu praw w części przenoszonej do Wspólnot z funduszu emerytalnego FUS.

W sprawie przeniesienia ekwiwalentu praw do emerytury z systemu ubezpieczeń społecznych do Wspólnot w części przenoszonej z funduszu emerytalnego FUS Zakład wydaje decyzję.

Po dokonaniu przeniesienia, Zakład ewidencjonuje na koncie ubezpieczonego urzędnika Wspólnot informację o przeniesieniu ekwiwalentu praw do emerytury z systemu ubezpieczeń społecznych do Wspólnot.

1.
Czynności związanych z przeniesieniem ekwiwalentu praw do emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników do Wspólnot dokonuje Kasa.
2.
Przenoszony do Wspólnot ekwiwalent praw do emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem pomnożenia wysokości części składkowej, ustalonej według zasad określonych w art. 25 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, za okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu urzędnika Wspólnot, za który zostały opłacone składki na to ubezpieczenie i średniego dalszego trwania życia dla osób w wieku 62 lat.
3.
Średnie dalsze trwanie życia określa Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w komunikacie, o którym mowa w art. 26 ust. 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
4.
Do dokonania przeniesienia ekwiwalentu praw do emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników do Wspólnot stosuje się odpowiednio art. 10, art. 11 ust. 1, art. 12, art. 13 i art. 15-17.
5.
W sprawie przeniesienia ekwiwalentu praw do emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników do Wspólnot Prezes Kasy lub upoważniony przez niego pracownik Kasy wydaje decyzję.
1.
Czynności związanych z przeniesieniem środków zgromadzonych na rachunku urzędnika Wspólnot w pracowniczym programie emerytalnym do Wspólnot dokonuje pracodawca i zarządzający.
2.
Podstawę do określenia danych osobowych urzędnika Wspólnot przez zarządzającego do dokonania przeniesienia środków zgromadzonych na rachunku urzędnika Wspólnot w pracowniczym programie emerytalnym do Wspólnot stanowią informacje, o których mowa w art. 6 ust. 2 pkt 1-5.
3.
Po otrzymaniu od instytucji Wspólnot wniosku o przedstawienie warunków przeniesienia środków zgromadzonych na rachunku urzędnika Wspólnot w pracowniczym programie emerytalnym do Wspólnot pracodawca niezwłocznie przekazuje ten wniosek zarządzającemu.
4.
W przypadku nieuzyskania od instytucji Wspólnot informacji, o których mowa w art. 6 ust. 2 pkt 1-5, w zakresie niezbędnym do identyfikacji urzędnika Wspólnot, zarządzający zwraca się do tej instytucji o uzupełnienie informacji.
1.
Warunki przeniesienia środków zgromadzonych na rachunku urzędnika Wspólnot w pracowniczym programie emerytalnym do Wspólnot zawierają:
1)
określenie wartości środków zgromadzonych na rachunku urzędnika Wspólnot w pracowniczym programie emerytalnym obliczonej na dzień ostatniej wyceny odpowiedniego funduszu przed dniem wpływu do instytucji Wspólnot wniosku o przedstawienie warunków przeniesienia z pracowniczego programu emerytalnego;
2)
pouczenie, że ostateczna kwota przeniesienia środków z pracowniczego programu emerytalnego do Wspólnot będzie zależeć od wartości jednostki odpowiedniego funduszu w dniu dokonania z niego wypłaty transferowej.
2.
Zarządzający przekazuje instytucji Wspólnot warunki przeniesienia środków zgromadzonych na rachunku urzędnika Wspólnot w pracowniczym programie emerytalnym do Wspólnot.
3.
Zarządzający, na wniosek instytucji Wspólnot, dokonuje przeniesienia środków zgromadzonych na rachunku urzędnika Wspólnot w pracowniczym programie emerytalnym do Wspólnot niezwłocznie po otrzymaniu od instytucji Wspólnot akceptacji warunków przeniesienia.
4.
Akceptację warunków przeniesienia środków zgromadzonych na rachunku urzędnika Wspólnot w pracowniczym programie emerytalnym do Wspólnot urzędnik Wspólnot poświadcza własnoręcznym podpisem.
5.
Zarządzający dokonuje przeniesienia środków zgromadzonych na rachunku urzędnika Wspólnot w pracowniczym programie emerytalnym do Wspólnot na rachunek bankowy wskazany przez instytucję Wspólnot.
6.
Dokument płatniczy, na podstawie którego dokonuje się przeniesienia środków zgromadzonych w pracowniczym programie emerytalnym do Wspólnot, powinien zawierać informacje, o których mowa w art. 6 ust. 2 pkt 1-5.

W przypadku urzędnika Wspólnot urodzonego przed dniem 1 stycznia 1949 r. przeniesieniu do Wspólnot ekwiwalentu praw podlega ekwiwalent praw równy zwaloryzowanej kwocie składek oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego stanowiących podstawę obliczenia emerytury urzędnika Wspólnot, na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Przeniesienie do Wspólnot ekwiwalentu praw jest równoznaczne z utratą przez urzędnika Wspólnot prawa do emerytury z funduszu emerytalnego FUS i wypłaty z otwartego funduszu emerytalnego oraz prawa do emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników, z wyjątkiem praw nabytych po tym przeniesieniu.

Przeniesienie do Wspólnot ekwiwalentu praw ze środków zgromadzonych na rachunku urzędnika Wspólnot w pracowniczym programie emerytalnym jest równoznaczne z wypłatą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych.

1.
W sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy:
1)
ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, w zakresie czynności podejmowanych przez Kasę określonych przez ustawę;
2)
ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 159, poz. 1667, z późn. zm.5)), w zakresie dotyczącym wypłaty, w związku z przeniesieniem do Wspólnot i ze Wspólnot ekwiwalentu praw w części dotyczącej otwartego funduszu emerytalnego;
3)
ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w zakresie dotyczącym składek, w związku z przeniesieniem do Wspólnot ekwiwalentu praw z funduszu emerytalnego FUS oraz w związku z przeniesieniem ze Wspólnot ekwiwalentu praw do funduszu emerytalnego FUS;
4)
ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych, w zakresie dotyczącym zasad dokonania przeniesienia do Wspólnot środków zgromadzonych na rachunku w pracowniczym programie emerytalnym.
5 Art. 9 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez art. 17 pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych (Dz.U.11.75.398) z dniem 1 maja 2011 r.
6 Art. 9 ust. 1 pkt 3 dodany przez art. 17 pkt 4 lit. b) ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych (Dz.U.11.75.398) z dniem 1 maja 2011 r.
7 Art. 10 ust. 3 zmieniony przez art. 17 pkt 5 ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych (Dz.U.11.75.398) z dniem 1 maja 2011 r.