Przeniesienie na okręgowe urzędy ziemskie w Grudziądzu, Katowicach i Poznaniu uprawnień, przysługujących Ministrowi Reform Rolnych na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 sierpnia 1925 r. o przerachowaniu długów rentowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.117.844

Akt utracił moc
Wersja od: 21 lutego 1927 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA REFORM ROLNYCH
z dnia 6 listopada 1925 r.
o przeniesieniu na okręgowe urzędy ziemskie w Grudziądzu, Katowicach i Poznaniu uprawnień, przysługujących Ministrowi Reform Rolnych na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 sierpnia 1925 r. o przerachowaniu długów rentowych.

Na mocy § 9 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 sierpnia 1925 r. o przerachowaniu długów rentowych (Dz. U. R. P. № 92, poz. 642) zarządza się co następuje:
Przenosi się udzielone Ministrowi Reform Rolnych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 26 sierpnia 1925 r. o przerachowaniu długów rentowych (Dz. U. R. P. № 92, poz. 642) uprawnienia co do ustalania norm przerachowania kapitału rentowego, jak również co do obniżania miary przerachowania rocznych rat rentowych i co do udzielania ulg w ich płaceniu na okręgowe urzędy ziemskie w Poznaniu, Grudziądzu i Katowicach.
Przerachowanie kapitału rentowego dokonane będzie:
a)
w wypadkach przymusowej sprzedaży odnośnej posiadłości-po otrzymaniu od właściwego sądu egzekucyjnego zawiadomienia o zarządzeniu przymusowej sprzedaży;
b)
w wypadkach przymusowej likwidacji - na żądanie Komisarjatu Głównego Urzędu Likwidacyjnego;
c)
w wypadkach wykonania prawa odkupu lub pierwokupu - równocześnie z wykonaniem tego prawa;
d)
w wypadkach dobrowolnej sprzedaży - na wniosek sprzedawcy lub nabywcy.

W wypadkach powyższych, równocześnie z zatwierdzeniem aktu przeniesienia własności na nowonabywcę, okręgowe urzędy ziemskie przeprowadzą wpisanie wyników przerachowania kapitału rentowego do odnośnych ksiąg gruntowych.

Orzeczenie w przedmiocie przerachowania kapitału rentowego traci moc, o ile w ciągu trzech miesięcy od daty wydania nie wpłynie do właściwego okręgowego urzędu ziemskiego wniosek o zatwierdzenie odnośnego aktu przeniesienia własności.

Dla uzyskania ulg w płaceniu rat rentowych oraz w celu obniżenia miary przerachowania poszczególnych rat rentowych przewidzianych w §§ 4 i 5 wyżej wymienionego rozporządzenia winny osoby zainteresowane wnieść podanie do okręgowego urzędu ziemskiego najpóźniej w przeddzień płatności odnośnej raty.

W drodze wyjątku, aż do dnia 31 grudnia 1927 r., mogą prezesi okręgowych urzędów ziemskich przyznawać powyższe ulgi również co do zapłaty tych rat, których termin płatności zapadł przed wniesieniem podania.

W przypadkach wniesienia podań w myśl poprzedniego paragrafu winni petenci wpłacić jako zaliczkę na poczet należności rentowych 10% zaległych należności oraz 25% bieżącej raty rentowej, przeliczonych na 75% według skali § 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatno-prawnych w brzmieniu ustalonem rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 25 marca 1925 r., wydanem w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości (Dz. G. R. P. № 30, poz. 213).

O ile podania przewidziane w cz. l niniejszego paragrafu nie zostaną załatwione przez okręgowy urząd ziemski przed zapadnięciem terminu płatności następnej raty bieżącej, winni petenci z chwilą zapadnięcia tego terminu wpłacić ponownie na poczet dalszej spłaty należności rentowych 10% zaległych należności oraz 25% bieżącej raty rentowej.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na obszarze województwa poznańskiego, pomorskiego oraz górnośląskiej części województwa śląskiego.
1 § 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1926 r. (Dz.U.26.128.776) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 1926 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 4 lutego 1927 r. (Dz.U.27.13.103) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lutego 1927 r.