Rozdział 6 - Rozliczenie. - Przekazywanie terenów w miastach i osiedlach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1969.3.19 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 29 stycznia 1969 r.

Rozdział  6.

Rozliczenie.

§  18.
1.
W przypadkach przekazania terenu pomiędzy jednostkami państwowymi na podstawie decyzji o przekazaniu lub o wygaśnięciu użytkowania rozliczenie następuje na podstawie:
1)
bilansu sporządzonego na dzień spisania aktu zdawczo-odbiorczego i oddania przedmiotu przekazania jednostce przejmującej, gdy przedmiotem przekazania jest teren zabudowany, stanowiący zakład samodzielnie bilansujący,
2)
opisu zawartego w protokole zdawczo-odbiorczym lub w załączniku do tego protokołu, gdy przedmiotem przekazania jest inny teren niż wymieniony w pkt 1.
2.
Przez zakład rozumie się teren zabudowany zespołem obiektów majątkowych, które stanowią zorganizowaną całość służącą do osiągnięcia określonych celów gospodarczych lub społecznych, jeżeli zespół ten nie posiada odrębnej osobowości prawnej lub nie jest odrębną jednostką budżetową.
§  19.
1.
Jednostka państwowa przejmująca teren obowiązana jest do wnoszenia na rzecz funduszu mieszkaniowego opłaty rocznej za użytkowanie terenu obliczonej na podstawie obowiązujących stawek (art. 24).
2.
Pomiędzy jednostkami państwowymi zostają przekazane nieodpłatnie budynki i urządzenia oraz rozpoczęte inwestycje, z wyjątkiem budynków, urządzeń i rozpoczętych inwestycji, w stosunku do których jednostka państwowa posiada zobowiązania kredytowe lub poniosła nakłady ze środków funduszów własnych,
3.
Składniki majątkowe nie wymienione w ust. 2, a także budynki i urządzenia oraz rozpoczęte inwestycje, w stosunku do których jednostka państwowa posiada zobowiązania kredytowe lub poniosła nakłady ze środków własnych funduszów, mogą być przekazane nieodpłatnie, jeżeli przemawiają za tym szczególne okoliczności, a obowiązek ich bezpłatnego przekazania został ustalony w decyzji o przekazaniu.
4.
W razie gdy przekazanie terenu bez zmiany sposobu użytkowania (§ 8) następuje pomiędzy przedsiębiorstwami zgrupowanymi w jednym zjednoczeniu (jednostce równorzędnej), przekazanie składników majątkowych wymienionych w ust. 2 i 3 następuje nieodpłatnie na podstawie decyzji dyrektora zjednoczenia (jednostki równorzędnej).
5.
Jeżeli przekazywany teren w części lub w całości nabyty został z kredytów bankowych lub z takich kredytów dokonane zostały na nim nakłady, zjednoczenie lub jednostka przejmująca obowiązane są spłacić dług i odpowiadają za jego spłatę solidarnie z przekazującym, chyba że bank wyraził zgodę na przejęcie długu przez jednostkę, której przedmiot został przekazany.
6.
Jeżeli przekazywany teren został nabyty z funduszów własnych przedsiębiorstwa lub z takich funduszów dokonane zostały na nim nakłady, jednostka nadrzędna może zobowiązać jednostkę przejmującą do zapłaty kwoty odpowiadającej wartości przedmiotu w dniu jego przekazania lub do zwrotu kwoty odpowiadającej wartości nie zamortyzowanych nakładów. W razie nienałożenia tego obowiązku na jednostkę przejmującą, jednostka nadrzędna powinna zapłacić wartość przedmiotu urządzenia trwałego lub nie zamortyzowanych nakładów jednostce przekazującej z funduszów zjednoczenia.
§  20.
Jednostce państwowej, która nabyła teren z własnych środków lub z kredytu bankowego, zalicza się na poczet opłat rocznych za użytkowanie kwotę wydatkowaną na pokrycie ceny terenu nie zabudowanego.
§  21.
1.
Jednostki państwowe i organizacje społeczne uiszczają za przekazane im w użytkowanie tereny stanowiące użytki rolne na cele nierolnicze - niezależnie od opłaty rocznej (§ 19 ust. 1) - jednorazową opłatę ustaloną według cen obowiązujących przy sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych. Opłata stanowi dochód budżetów terenowych.
2.
Jednostce państwowej (organizacji społecznej) przekazującej na cele nierolnicze teren, na którym znajdują się budynki i urządzenia związane z prowadzeniem produkcji rolniczej, przysługują uprawnienia właściciela do żądania przeniesienia tych budynków i urządzeń, wynikające z art. 10 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. z 1961 r. Nr 18, poz. 94).
§  22.
Budynki i urządzenia powinny być utrzymane przez jednostkę użytkującą w należytym stanie; jednostka przekazująca odpowiada wobec jednostki przejmującej za szkodę spowodowaną nienależytym stanem budynków i urządzeń, chyba że nie miała obowiązku ich remontowania ze względu na przeznaczenie ich do rozbiórki.
§  23.
W razie przekazania terenu przez organ gospodarki komunalnej i mieszkaniowej na rzecz organizacji społecznej, na organizacji tej ciążą następujące obowiązki:
1)
jeżeli przedmiotem przekazania jest teren nie zabudowany, organizacja społeczna jest obowiązana do wnoszenia na rzecz funduszu mieszkaniowego opłaty rocznej obliczonej na podstawie obowiązujących stawek (art. 24),
2)
jeżeli przedmiotem przekazania jest teren zabudowany budynkami lub urządzeniami, organizacja społeczna poza obowiązkiem wnoszenia opłaty rocznej (pkt 1) powinna dokonać zapłaty ich wartości ustalonej w decyzji o przekazaniu w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna; budynkami takimi i urządzeniami organizacja społeczna rozporządza w takim zakresie jak wybudowanymi z własnych środków,
3)
w przypadkach szczególnie gospodarczo uzasadnionych może nastąpić przekazanie w użytkowanie terenu zabudowanego, wymienionego w pkt 2, również za opłatą roczną za budynki i urządzenia w wysokości 1,5% ich wartości.
§  24.
W przypadku wymienionym w § 23 pkt 3 organizacja społeczna jest obowiązana utrzymać budynki oraz urządzenia w należytym stanie, wykonywać remonty kapitalne i bieżące oraz wymieniać zniszczone części wyposażenia. Od wykonania remontów organizacja społeczna może być zwolniona przez organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, jeżeli budynek lub urządzenie przewidziane jest do rozbiórki ze względu na inne przeznaczenie terenu w planie zagospodarowania przestrzennego.
§  25.
1.
Jeżeli przedmiotem przekazania na rzecz organizacji społecznej jest teren nabyty na jej wniosek przez Państwo na podstawie ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. z 1961 r. Nr 18, poz. 94), organizacja społeczna pokrywa koszty nabycia terenu; koszty te organizacja społeczna wpłaca najpóźniej w dniu, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna.
2.
Kwota przypadająca na pokrycie wartości terenu nie zabudowanego zostaje zaliczona na poczet należności przypadających z tytułu rocznych opłat za użytkowanie tego terenu.
§  26.
1.
Przy przekazaniu terenu z powodu wygaśnięcia prawa użytkowania przez organizację społeczną na rzecz organu do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej następuje ustalenie wartości (w dniu powrotu terenu) wybudowanych lub nabytych przez organizację społeczną budynków i urządzeń w sposób podany w § 6 ust. 3. Kwotę równą wartości otrzymuje przekazująca organizacja społeczna w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja o przekazaniu stała się ostateczna.
2.
Jeżeli wygaśnięcie prawa użytkowania terenu wymienionego w § 25 następuje przed wyrównaniem kwoty wpłaconej przez organizację społeczną za nabycie terenu nie zabudowanego, do należności organizacji dolicza się różnicę pomiędzy kwotą uiszczoną przez tę organizację a sumą opłat rocznych przypadających na rzecz funduszu mieszkaniowego za okres użytkowania tego terenu.
§  27.
1.
Budynki i urządzenia oddane do wykorzystywania za opłatą roczną organizacja społeczna obowiązana jest po wygaśnięciu użytkowania przekazać organowi do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej w stanie nie pogorszonym z uwzględnieniem normalnego zużycia i odpowiada za spowodowaną szkodę, z wyjątkiem przypadków zwolnienia od wykonania remontów (§ 24).
2.
Jeżeli jednak w czasie trwania użytkowania nastąpił przyrost wartości budynków i urządzeń wskutek pożytecznych i uzgodnionych z organem do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej robót (napraw, nadbudowy itp.), do kwoty należnej organizacji społecznej dolicza się nadwyżkę tej wartości w dniu przekazania terenu w użytkowanie.
§  28.
1.
W razie przekazania jednostce państwowej przez organizację społeczną terenu stanowiącego jej własność, jednostka ta jest zobowiązana uiścić wartość przekazanego terenu w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja o przekazaniu stała się ostateczna.
2.
Wartość terenu nie zabudowanego ustala się w wysokości odpowiadającej odszkodowaniu w przypadku wywłaszczenia; wartość budynków i urządzeń odpowiada kosztom ich odtworzenia zmniejszonym stosunkowo do stopnia ich zużycia.