Rozdział 5 - Wygaśnięcie użytkowania. - Przekazywanie terenów w miastach i osiedlach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1969.3.19 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 29 stycznia 1969 r.

Rozdział  5.

Wygaśnięcie użytkowania.

§  13.
Organ gospodarki komunalnej i mieszkaniowej wydaje decyzję o wygaśnięciu użytkowania:
1)
gdy dla jednostki państwowej lub organizacji społecznej (dotychczasowego użytkownika) użytkowany teren staje się w całości lub w części zbędny na cele, które stanowiły podstawę przekazania, a jednostka państwowa nie skorzysta z przepisu § 8,
2)
gdy w planie zagospodarowania przestrzennego zajdą takie zmiany, które nie pozwalają na dalsze użytkowanie terenu (części terenu) przez daną jednostkę,
3)
w razie upływu czasu, na jaki użytkowanie zostało ustanowione.
§  14.
1.
Jeżeli użytkowany teren stał się zbędny w całości lub w części dla dotychczasowego użytkownika (§ 13 pkt 1), użytkownik ma obowiązek nie później niż w ciągu miesiąca złożyć organowi do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej wniosek o przejęcie całości lub części przedmiotu użytkowania.
2.
Organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej wyznacza na podstawie otrzymanego wniosku termin przekazania i przejęcia terenu w formie protokołu zdawczo-odbiorczego; termin ten powinien być wyznaczony z takim wyliczeniem, by sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego nastąpiło nie później niż w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku.
§  15.
Jeżeli dotychczasowy użytkownik pomimo zbędności użytkowanego terenu (§ 13 pkt 1) nie zgłosi w przepisanym terminie wniosku o przejęcie, organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej w porozumieniu z komisją planowania gospodarczego i po wysłuchaniu opinii jednostki nadrzędnej nad użytkownikiem wydaje decyzję stwierdzającą wygaśnięcie użytkowania całego lub części terenu, wyznaczając w niej termin sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego; termin ten nie może być dłuższy niż trzy miesiące od dnia wydania ostatecznej decyzji. W razie negatywnego stanowiska jednostki nadrzędnej nad użytkownikiem sprawę rozstrzyga - przed wydaniem decyzji przez organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej - prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  16.
1.
W przypadkach określonych w § 13 pkt 2 organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej wydaje decyzje o wygaśnięciu użytkowania w porozumieniu z komisją planowania gospodarczego i organem do spraw miejscowego planowania przestrzennego po wysłuchaniu opinii jednostki nadrzędnej nad dotychczasowym użytkownikiem. W razie negatywnego stanowiska jednostki nadrzędnej nad użytkownikiem sprawę rozstrzyga - przed wydaniem decyzji przez organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej - prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
2.
Decyzja wymieniona w ust. 1 powinna zawierać:
1)
termin opuszczenia terenu z określeniem jego powierzchni i granic z dołączeniem w razie potrzeby mapy geodezyjnej lub planu sytuacyjnego z oznaczonymi granicami; termin ten nie powinien być krótszy niż 3 miesiące, chyba że szczególne okoliczności uzasadniają jego skrócenie,
2)
wskazanie w razie potrzeby terenu zastępczego, niezbędnego dotychczasowemu użytkownikowi dla wykonania jego zadań gospodarczych.
§  17.
W razie wygaśnięcia użytkowania z powodu upływu czasu (§ 13 pkt 3) organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej wyznaczy dotychczasowemu użytkownikowi termin przekazania i przejęcia terenu; § 16 ust. 2 w sprawie wyznaczenia terminu ma odpowiednie zastosowanie.