Rozdział 2 - Przekazywanie terenów przez organy do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej w użytkowanie jednostek państwowych lub organizacji społecznych. - Przekazywanie terenów w miastach i osiedlach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1969.3.19 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 29 stycznia 1969 r.

Rozdział  2.

Przekazywanie terenów przez organy do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej w użytkowanie jednostek państwowych lub organizacji społecznych.

§  4.
1.
Przekazanie terenu państwowego przez organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej w użytkowanie jednostki państwowej lub organizacji społecznej (art. 10 ust. 1) następuje na podstawie decyzji tego organu, wydanej na wniosek zainteresowanej jednostki państwowej (organizacji społecznej).
2.
Decyzję o przekazaniu w użytkowanie terenów w portach morskich i w nabrzeżnym pasie technicznym wydaje organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej w porozumieniu z właściwym organem administracji morskiej, o przekazaniu zaś terenów na obszarach górniczych w porozumieniu z właściwym okręgowym urzędem górniczym.
3.
Decyzję o przekazaniu w użytkowanie terenów przeznaczonych - zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, a w razie jego braku z wstępnie ustalonymi założeniami tego planu - pod uprawę rolną (sadowniczą, ogrodniczą) wydaje organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej w porozumieniu z organem do spraw rolnych prezydium rady narodowej.
4.
Przekazanie i przejęcie terenu na podstawie decyzji, o której mowa w ust. 1, odbywa się w formie protokołu zdawczo-odbiorczego, sporządzonego przez organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej oraz jednostkę państwową (organizację społeczną), której teren jest przekazywany. Sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego odbywa się w dniu wyznaczonym w decyzji organu do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
5.
Koszty związane z przekazaniem ponosi jednostka (organizacja) przejmująca.
§  5.
1.
We wniosku o przekazanie terenu wymienionego w § 4 należy wskazać:
1)
teren, który ma być przedmiotem przekazania, z oznaczeniem położenia, tj. z podaniem ulic, numerów lub innych danych służących do określenia położenia terenu,
2)
powierzchnię terenu i jego granice z dołączeniem mapy geodezyjnej lub planu sytuacyjnego z oznaczeniem na mapie lub planie granic terenu, a jeżeli dla terenu jest prowadzona księga wieczysta - również odpis tej księgi,
3)
cel, na jaki teren ma być przekazany, z dołączeniem decyzji o ustaleniu lokalizacji szczegółowej bądź o wyrażeniu zgody na zmianę sposobu wykorzystania terenu.
2.
W razie gdy uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji szczegółowej bądź decyzji o wyrażeniu zgody na zmianę sposobu wykorzystania terenu nie jest wymagane, należy dołączyć do wniosku:
1)
stwierdzenie organu do spraw miejscowego planowania przestrzennego prezydium właściwej rady narodowej, że cel użytkowania (ust. 1 pkt 3) jest zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego, a w razie jego braku - z wstępnie ustalonymi założeniami tego planu,
2)
stwierdzenie przez powiatową (miejską) komisję planowania gospodarczego lub przez wojewódzką komisję planowania gospodarczego w przypadkach przez nią zastrzeżonych - celowości gospodarczej przekazania gruntu wnioskującej jednostce.
§  6.
1.
Decyzja o przekazaniu terenu (§ 4) powinna zawierać:
1)
oznaczenie jednostki, na której rzecz następuje przekazanie terenu,
2)
opis przekazanego terenu: położenie, powierzchnię, z dołączeniem mapy geodezyjnej lub planu sytuacyjnego uwzględniających granice terenu oraz oznaczenie księgi wieczystej, jeżeli jest prowadzona dla tego terenu; jeżeli teren jest zabudowany, decyzja powinna zawierać ponadto opis budynków i urządzeń oraz ich stanu technicznego,
3)
określenie przeznaczenia przekazanego terenu,
4)
określenie czasu i warunków użytkowania,
5)
termin, w jakim powinno nastąpić przekazanie i przejęcie terenu,
6)
określenie wysokości opłaty rocznej za 1 m2 terenu i zastrzeżeniem wzrostu tej opłaty w razie ulepszenia terenu przez budowę (doprowadzenie) urządzeń komunalnych bez udziału jednostki państwowej (organizacji społecznej) w kosztach ich budowy i określenie wartości znajdujących się na terenie budynków i urządzeń, o ile podlegają one odpłatnemu przekazaniu, oraz w razie potrzeby określenie innych warunków przekazania.
2.
Wartość budynków i urządzeń odpowiada kosztom ich odtworzenia, zmniejszonym stosunkowo do stopnia ich zużycia.
§  7.
1.
Przekazanie terenu państwowego w użytkowanie następuje odpłatnie.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do terenów:
1)
przekazanych na cele obrony i bezpieczeństwa Państwa,
2)
przekazanych na cele użyteczności publicznej (drogi i place publiczne, zieleń miejska, szkoły, szpitale itp.),
3)
zabudowanych budynkami przeznaczonymi na siedziby władz państwowych i organów administracji państwowej,
4)
przekazanych pod budowę zbiorników wodnych, pod budowę urządzeń dla ochrony przeciwpowodziowej i pod regulację wód śródlądowych,
5)
przewidzianych do rekultywacji, które ulegną przekształceniu na skutek robót górniczych,
6)
przeznaczonych do utrzymania i eksploatacji kolei wraz ze znajdującymi się na nich budowlami i urządzeniami służącymi temu celowi, z wyjątkiem terenów przeznaczonych na place składowe i magazyny,
7)
przeznaczonych na lotniska komunikacyjne,
8)
zabudowanych budynkami mieszkalnymi, pozostającymi w zarządzie państwowych jednostek organizacyjnych,
9)
przekazanych w użytkowanie państwowym gospodarstwom rolnym i rolniczym spółdzielniom produkcyjnym.