Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Przekazywanie terenów w miastach i osiedlach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1969.3.19 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 29 stycznia 1969 r.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Powołane w niniejszym rozporządzeniu artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. z 1961 r. Nr 32, poz. 159 oraz z 1964 r. Nr 16, poz. 94 i Nr 43, poz. 297).
2.
Przez określenie "organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej" rozumie się właściwy do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej organ wymieniony w art. 10 ust. 1.
3.
Ilekroć w niniejszym rozporządzeniu użyte jest określenie "teren" bez bliższego określenia - rozumie się przez to zarówno teren nie zabudowany, jak i teren zabudowany budynkami i urządzeniami wraz z innymi częściami składowymi tych terenów i ich przynależnościami, zwanymi w dalszym ciągu "budynkami i urządzeniami".
4.
Przez zmianę sposobu użytkowania terenu rozumie się taką zmianę wykorzystania terenu, określoną w planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie jego braku we wstępnie ustalonych założeniach tego planu, która uniemożliwia dalsze użytkowanie terenu dla dotychczasowych celów.
§  2.
Jeżeli na przekazanym terenie zabudowanym znajdują się urządzenia stanowiące wyposażenie zakładu (maszyny, urządzenia specjalne) dające się odłączyć bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu przekazania, zostaną one wyłączone z przekazania, jeżeli są dla przejmującego niezdatne, a mogą być wykorzystane przez inne jednostki.
§  3.
1.
Decyzja ostateczna o przekazaniu stwarza pomiędzy przekazującym a przejmującym stosunek zobowiązaniowy, do którego mają zastosowanie przepisy o zobowiązaniach umownych.
2.
Korzyści i ciężary związane z użytkowaniem przekazanego terenu przechodzą na przejmującego z dniem podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. Jeżeli przekazanie lub przejęcie terenu nastąpiło ze zwłoką z winy jednej ze stron - druga strona może domagać się wynagrodzenia szkód.
3.
Przejmujący odpowiada wobec osób trzecich, w granicach wartości przejętego terenu, solidarnie z przekazującym za zobowiązania powstałe w związku z użytkowaniem terenu przed jego przejęciem.