Rozdział 5 - Zasady i tryb przyznawania odszkodowania za zniszczenie, uszkodzenie lub zużycie środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń przekazywanych na potrzeby obrony państwa - Przekazywanie na potrzeby obrony państwa środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń przez osoby fizyczne i niektóre osoby prawne oraz odszkodowania w tych sprawach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1990.80.469

Akt utracił moc
Wersja od: 21 listopada 1990 r.

Rozdział  5

Zasady i tryb przyznawania odszkodowania za zniszczenie, uszkodzenie lub zużycie środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń przekazywanych na potrzeby obrony państwa

§  15.
1.
Posiadaczowi, który przekazał środki transportowe, narzędzia, maszyny lub urządzenia wraz z niezbędnym wyposażeniem na potrzeby obrony państwa, przysługuje odszkodowanie w razie ich zniszczenia, uszkodzenia lub zużycia.
2.
Prawo do odszkodowania powstaje z dniem zwrotu środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń lub otrzymania zawiadomienia o tym, że nie zostaną one zwrócone z powodu ich zniszczenia lub zużycia w stopniu wykluczającym celowość przeprowadzenia naprawy, albo od dnia, w którym zwrot lub powiadomienie powinno nastąpić. W razie zaistnienia przeszkód uniemożliwiających dokonanie zwrotu lub wystosowanie zawiadomienia, prawo do odszkodowania powstaje z dniem ustania tych przeszkód.
§  16.
Odszkodowanie, o którym mowa w § 15, wypłaca jednostka organizacyjna, na rzecz której zostały przekazane środki transportowe, narzędzia, maszyny i urządzenia, a w razie gdy jednostka ta przestała funkcjonować - rejonowy organ rządowej administracji ogólnej właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) posiadacza.
§  17.
1.
Odszkodowanie przyznaje się na wniosek posiadacza środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń lub jego spadkobiercy (następcy prawnego), a w przypadku, o którym mowa w § 10 ust. 3 - z urzędu.
2.
Zgłoszenie wniosku powinno nastąpić najpóźniej w ciągu 12 miesięcy od dnia, o którym mowa w § 15 ust. 2.
3.
Ustalenie wysokości odszkodowania powinno nastąpić nie później niż w ciągu 30 dni od zgłoszenia wniosku.
§  18.
Podstawę ustalenia odszkodowania stanowią:
1)
poświadczenie przekazania środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń na potrzeby obrony państwa,
2)
poświadczenie przez posiadacza zwrotu środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń, zawierające ustalenie ich stanu technicznego, a w razie potrzeby protokół, o którym mowa w § 10 ust. 2, albo zawiadomienie stwierdzające, że nie zostaną one zwrócone z powodu zniszczenia lub zużycia, o którym mowa w § 10 ust. 3,
3)
inne dowody dotyczące środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń oraz ich wyposażenia, przedstawione przez posiadacza lub znajdujące się w posiadaniu organów rządowej administracji ogólnej.
§  19.
1.
Przy ustalaniu wysokości odszkodowania:
1)
uwzględnia się procentowy ubytek wartości środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń na skutek ich uszkodzenia lub zużycia - w okresie od dnia ich dostarczenia do dnia zwrotu albo otrzymania przez posiadacza zawiadomienia o niemożności zwrotu tych środków, narzędzi, maszyn i urządzeń,
2)
stosuje się ceny rynkowe środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń oraz ich wyposażenia, obowiązujące w dniu rozpatrywania wniosku o odszkodowanie.
2.
Odszkodowanie przyznane za zużycie, uszkodzenie lub zniszczenie środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń przekazanych i zwróconych w czasie pokoju, podlega zmniejszeniu o kwotę przyznaną z tytułu ubezpieczenia.
§  20.
1.
W sprawach przyznawania odszkodowania i ustalania jego wysokości właściwa jest komisja w składzie:
1)
przedstawiciel jednostki organizacyjnej, na rzecz której środki transportowe, narzędzia, maszyny i urządzenia zostały przekazane,
2)
posiadacz lub jego przedstawiciel,
3)
rzeczoznawcy.
2.
Podstawą do wypłaty odszkodowania jest protokół ustalający wysokość tego odszkodowania, sporządzony przez komisję, o której mowa w ust. 1.
§  21.
Strona, która nie zgadza się z ustaloną wysokością odszkodowania, może w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o przyznaniu odszkodowania żądać ustalenia jego wysokości w drodze postępowania sądowego.