Rozdział 3 - Zwrot środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń - Przekazywanie na potrzeby obrony państwa środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń przez osoby fizyczne i niektóre osoby prawne oraz odszkodowania w tych sprawach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1990.80.469

Akt utracił moc
Wersja od: 21 listopada 1990 r.

Rozdział  3

Zwrot środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń

§  9.
1.
Zwrot środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń następuje w przypadku ich przekazania na czas oznaczony - po upływie tego czasu, a w razie przekazania na czas nie oznaczony - po ustaniu potrzeby ich wykorzystywania, w terminie i miejscu wskazanym przez jednostkę organizacyjną, w której władaniu znajdują się środki podlegające zwrotowi, na podstawie okazanego poświadczenia przekazania oraz karty przeznaczenia (§ 3 ust. 1 i § 8 ust. 2).
2.
O terminie i miejscu zwrotu środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń oraz dokumentach niezbędnych do okazania przy odbiorze (ust. 1) jednostka organizacyjna zawiadamia imiennie zainteresowanych posiadaczy.
3.
O terminie i miejscu zwrotu środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń mogą zawiadamiać również wojskowi komendanci uzupełnień.
4.
Zawiadomienie o zwrocie powinno być przekazane zainteresowanym posiadaczom lub w inny sposób podane im do wiadomości najpóźniej na dwa dni przed ustalonym terminem zwrotu.
5.
Jednostka organizacyjna zwracająca środki transportowe, maszyny i urządzenia niesamobieżne jest obowiązana zapewnić posiadaczowi nieodpłatnie sprzęt do ich holowania lub przewozu z miejsca zwrotu do miejsca zamieszkania (siedziby) posiadacza.
§  10.
1.
W chwili zwrotu środki transportowe, narzędzia, maszyny i urządzenia podlegają zbadaniu w celu ustalenia ich ewentualnych uszkodzeń lub stopnia zużycia. Badanie przeprowadzają przedstawiciele jednostki organizacyjnej, która zwraca środki transportowe, narzędzia, maszyny lub urządzenia, oraz posiadacz lub jego przedstawiciel.
2.
W razie różnicy w ocenie stanu technicznego zwracanych środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń, jednostka zwracająca powołuje rzeczoznawcę w celu wydania opinii. Koszty związane z wydaniem opinii pokrywa ta strona sporu, której oceny stanu technicznego nie potwierdza opinia rzeczoznawcy. Wynik badania oraz opinię rzeczoznawcy zamieszcza się w protokole, który w szczególności powinien zawierać bliższe oznaczenie środka transportowego (narzędzia, maszyny, urządzenia) oraz opis uszkodzenia i uzasadnienie.
3.
W razie gdy środki transportowe, narzędzia, maszyny i urządzenia nie mogą być zwrócone posiadaczowi ze względu na zniszczenie (zupełne zużycie), jednostka, w której władaniu znajdowały się te środki, narzędzia, maszyny lub urządzenia, jest obowiązana zawiadomić o tym posiadacza oraz wypłacić mu z urzędu odszkodowanie.
§  11.
1.
Zwrot środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń następuje za pisemnym poświadczeniem zwrotu, w którym określa się także ich stan techniczny. Poświadczenie zwrotu powinno zawierać odpowiednio dane określone w § 8 ust. 2.
2.
Poświadczenie zwrotu wystawia się oddzielnie dla każdego środka transportowego, narzędzia, maszyny i urządzenia.
§  12.
1.
Zwrot środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń przekazanych na czas oznaczony (§ 2 ust. 3 pkt. 1) powinien nastąpić nie później niż w ostatnim dniu terminu, na który zostały one przekazane; przepisy § 9-11 stosuje się odpowiednio.
2.
Jednostka organizacyjna, na rzecz której zostały przekazane środki transportowe, maszyny lub urządzenia na czas oznaczony, jest obowiązana zwrócić je z taką ilością materiałów pędnych, z jaką zostały dostarczone do jednostki, jak również zwrócić paliwo zużyte na dojazd do jednostki i zaopatrzyć w niezbędne na powrót do miejsca zamieszkania (siedziby) posiadacza.
3.
Koszty przejazdu posiadacza z miejsca zamieszkania (siedziby) do miejsca zwrotu środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń pokrywa się na zasadach określonych w § 8 ust. 3 i 4.